Wieść o ciąży zazwyczaj bywa zaskoczeniem, nawet w przypadku par, które planują rodzicielstwo. Pozytywny wynik testu ciążowego to skrajne emocje – od ogromnej radości aż do niepokoju o zdrowie dziecka. Wiele kobiet na tym etapie zastanawia się w jaki sposób powinny funkcjonować by zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Wiedząc o tym przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym dowiesz się, co możesz robić bez obaw a czego powinnaś unikać dla bezpieczeństwa swojego oraz swojego dziecka.
Wizyta u lekarza
Jeśli o ciąży dowiedziałaś się wykonując test ciążowy jak najszybciej umów się do ginekologa na wizytę kontrolną. Nie tylko potwierdzi on ciążę, ale również sprawdzi twój stan zdrowia oraz zaleci odpowiednią suplementację (np. kwasem foliowym) jeśli będzie konieczna. Opracuje też plan kolejnych wizyt, dzięki czemu będziesz wiedziała kiedy należy udać się na kolejne badania kontrolne.
Aktywność fizyczna
Wiele pań na wieść o ciąży rezygnuje z treningów w obawie o to, że wysiłek fizyczny mógłby im zaszkodzić a nawet doprowadzić do poronienia. Oczywiście, wykonywanie zbyt forsownych treningów w ciąży nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza na jej początku. Jeśli jednak czujesz się dobrze – zadbaj o to by pozostać aktywną. To zaprocentuje w przyszłości. Tutaj dowiesz się więcej o aktywności fizycznej w ciąży.
Odpowiednia dieta
Jedną z ważnych rzeczy, które warto zrobić na początku ciąży jest przeanalizowanie swoich nawyków żywieniowych. Odpowiednia, zbilansowana i różnorodna dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz ciężarnej. Spożywaj pełnowartościowe posiłki bogate w białko, witaminy i minerały. Unikaj niezdrowych przekąsek i produktów wysoko przetworzonych.
Higiena snu
Wiele pań na początku ciąży odczuwa senność w ciągu dnia. To całkowicie zrozumiałe. Organizm przeżywa prawdziwą burzę, dlatego też potrzebuje regeneracji. Mimo to warto nie ulegać pokusom długich drzemek, które mogą utrudniać sen w nocy. O wiele lepszym pomysłem jest zaplanowanie sobie chwil odpoczynku oraz trzymanie się ustalonej pory kładzenia się spać.
Poszukiwanie wsparcia
Początki ciąży bywają bardzo trudne. Zarówno pod względem fizycznym (senność, poranne mdłości), jak i psychicznym. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia nie bój się o nie poprosić. Warto skorzystać z pomocy rodziny, partnera czy przyjaciół. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości konsultuj się ze specjalistami.
Lektury o ciąży
To kolejna rzecz, którą warto zrobić na początku tego wyjątkowego stanu. Bogatsza o informacje na temat tego jak przebiega ciąża i jak się o siebie zatroszczyć będziesz spokojniejsza. Sporo przydatnych porad oferuje swoim czytelniczkom blog Magdy Kowalskiej o ciąży i rodzicielstwie Puppo.pl.
Unikanie używek
Spożywanie alkoholu oraz przyjmowanie innych używek może mieć tragiczne konsekwencje, szczególnie jeśli robimy to w pierwszych miesiącach ciąży kiedy kształtują się najważniejsze układy organizmu dziecka. Pod żadnym pozorem nie należy więc tego robić.
Ostrożnie z lekami
Kolejną rzeczą, której należy unikać na początku ciąży jest przyjmowanie leków na własną rękę. Każdy z nich może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, dlatego też niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Gorące kąpiele – niezalecane
W czasie pierwszych miesięcy ciąży należy także zrezygnować z długich, gorących kąpieli. Rozszerzając naczynia krwionośne oraz zwiększając ciśnienie mogą doprowadzić do krwawień lub poronienia.
Stresowe sytuacje
W pierwszych miesiącach ciąży warto unikać stresu, nie podejmować nowych wyzwań oraz nauczyć się jak radzić sobie z trudnymi emocjami np. poprzez stosowanie technik relaksacyjnych.