Nie ma na świecie rodziców idealnych. Wielu stara się robić wszystko, żeby jak najlepiej sprawdzać się w roli rodzica, jednak wciąż popełnia i będzie popełniać różne błędy. Żeby możliwie zadbać o dobrą relację ze swoim dzieckiem, warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak między innymi nieporównywanie go z rodzeństwem czy rówieśnikami, albo zawsze pozwolenie mu na wypowiedzenie się. Oto 5 porad, które warto zapamiętać, niezależnie od wieku własnego dziecka.
Spędzaj z dzieckiem czas aktywnie
Często mówi się, że czas to najlepsze, co można komuś podarować. Jest w tym wiele prawdy, szczególnie w czasach, w których prawie wszyscy zmagają się z nadmiarem obowiązków i bardzo szybkim tempem życia. Spędzanie czasu z dzieckiem jest dla niego jasnym dowodem na to, że nie jest wcale mniej ważne od pracy i obowiązków rodziców.
Nieobojętne jest także to, jak spędza się wspólny czas. Portale dla rodziców takie jak piekne-rzeczy.pl pełne są inspiracji na różne zabawy i aktywności, w tym także odpowiednie na deszczowe dni, kiedy nie sposób bawić się na zewnątrz.
Ważne są również zajęcia, które zapadną dziecku w pamięć, jak na przykład wizyta w zoo i pierwsze w życiu zetknięcie z prawdziwym słoniem, albo seans w planetarium, gdzie maluch zrozumie, jak ogromny jest kosmos. Listy wartych do odwiedzenia miejsc znaleźć można w internecie, najczęściej w podziale na województwa. Dla przykładu pod adresem https://piekne-rzeczy.pl/atrakcje-dla-dzieci-wojewodztwo-slaskie/ dostępny jest spis atrakcji w województwie śląskim.
Naucz się słuchać
Dużo mówi się o tym, że dzieci mają słuchać swoich rodziców, a niestety niewiele o tym, że także i rodzice powinni wysłuchać każdego kilkulatka. Nie zawsze chodzi o zgodzenie się z jego opinią, ale pokazanie mu, że, nawet jeśli się myli, jego zdanie jest ważne i zawsze zostanie wysłuchane. Takie podejście buduje zaufanie dziecka.
Nawet w sytuacjach stresowych i konfrontacjach z dzieckiem po jego nieakceptowalnym zachowaniu, warto wysłuchać, co ma do powiedzenia. Gdy dorośnie, będzie mieć znacznie poważniejsze problemy, których nie będzie obawiać się omawiać z rodzicami.
Przyznaj się do błędu
Wszyscy popełniają błędy, a kiedy taki przydarzy się i Tobie, niesłusznie ocenisz dziecko lub na przykład podejmiesz niesprawiedliwą decyzję względem niego, nie obawiaj się go przeprosić. Nie pokazuj dziecku przeprosin jako czegoś, czego samo powinno się wstydzić czy unikać.
Rodzic, który próbuje sprawiać wrażenie nieomylnego, może zyskać szacunek w oczach dziecka, ale często połączony z dystansem. Niech kilkulatek wie, że na świecie nie ma ludzi idealnych czy wszystkowiedzących, a sam nie będzie oceniał się w przyszłości zbyt surowo.
Nigdy nie porównuj dziecka
To zupełnie bez znaczenia, jak wiele osiągnęli rówieśnicy dziecka, jego rodzeństwo, czy nawet rodzice, gdy byli w tym samym wieku. Każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju i ma własną, całkowicie indywidualną ścieżkę rozwoju. Porównywanie i przedstawianie dziecka w gorszym świetle po prostu podcina mu skrzydła. Zamiast tego nawet przy porażkach dziecku potrzebne jest przede wszystkim wsparcie i rodzic, który w nie wierzy. Dzięki temu samo będzie mogło uwierzyć w siebie.
Bądź dobrym przykładem
Dzieci od najmłodszych lat naśladują swoich rodziców i czerpią od nich wzorce, które później nawet mimowolnie przekładają na własne dorosłe życie. Naśladowanie przekłada się nawet na tak codzienne kwestie, jak zachęcanie dziecka na przykład do czytania książek. Na nic mogą zdać się różnorakie zachęty, jeśli maluch nigdy nie widział żadnego z rodziców pochłoniętych lekturą.
Być dobrym przykładem nie oznacza być idealnym, bo to niemożliwe. Najważniejsze, żeby pokazać dziecku, jak radzić sobie z różnymi życiowymi sytuacjami, uczyć je dobrych nawyków i przeprowadzić je przez okres dorastania w poczuciu bezpieczeństwa, wsparcia i wzajemnego zaufania.