5 porad na poprawę koncentracji i pamięci Twojego dziecka

Zauważyłaś u swojego dziecka problemy z pamięcią i skupieniem uwagi? Choć zdarza nam się zrzucać winę na karb dziecięcej beztroski, to warto jednak przyjrzeć się wszelkim kłopotom z koncentracją. Dzięki wprowadzeniu kilku zmian, możemy uchronić swoje pociechy przed poważniejszymi problemami w przyszłości.

Jeśli Twojemu dziecku zdarza się zapominać kluczy do domu, zostawiać plecak u znajomych, a nauczyciele skarżą się na brak uwagi podczas zajęć, to bardzo prawdopodobne, że cierpi ono na problemy z koncentracją i pamięcią. To częsty problem w XXI wieku, gdy dorastamy otoczeni mnóstwem bodźców.

Jak poprawić koncentrację naszego dziecka?

Czy w takim razie jest coś, co możemy zrobić, aby uniknąć tych problemów? Zdecydowanie tak! Przygotowaliśmy kilka porad, które mogą usprawnić życie nie tylko dzieciom, ale także całej rodzinie. Problemów z koncentracją i pamięcią nie należy lekceważyć, ale nie jest to też powód do wszczynania wielkiego alarmu. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery poprzez nadmierną kontrolę zachowań dziecka, ale stopniowo zaimplementuj małe zmiany i zobacz, jak w prosty sposób poprawisz Wasze funkcjonowanie.

Więcej rutyny = więcej spokoju

Krokiem, od którego powinniśmy zacząć, jest usystematyzowanie przebiegu dnia dziecka. Choć rutyna kojarzy nam się z nudą, to jest ona bardzo pomocna w życiu każdego z nas, a w szczególności uczniów prowadzących intensywne życie w świecie realnym oraz cyfrowym. Postaraj się zadbać o to, aby Twoje dziecko wiedziało, że o danej porze będzie regularnie wykonywać dane czynności. O ile to możliwe, zorganizuj wspólne posiłki. Zaplanuj oglądanie bajek lub czytanie książek codziennie o tej samej porze. W ten prosty zapewnisz dziecku wyciszenie, które jest niezbędne, by pracować nad koncentracją.

,

Technologia także może być wsparciem

Choć często zwalamy winę za problemy ze skupieniem uwagi na gry wideo, media społecznościowe i ekrany, to jednak technologia także może być naszym sprzymierzeńcem. Pamiętajmy, że to nie narzędzie jest szkodliwe, ale zły dobór treści. Komputer lub tablet mogą służyć dziecku do wykonywania atrakcyjnych ćwiczeń rozwijających koncentrację. Przykładowe pomoce edukacyjne ćwiczące pamięć u dzieci znajdziesz na stronie: https://www.mtalent.pl/koncentracja-i-pamiec/.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Znakomity wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest znany od dawna. Warto o tym pamiętać w kontekście dzieci. Zapewnienie angażującej formy ruchu jest świetnym pomysłem w budowaniu lepszej koncentracji i pamięci. W trakcie wysiłku fizycznego tworzą się nowe połączenia między neuronami. To także moment, gdy nasz mózg łatwiej skupia się na jednej czynności, wyciszając natłok myśli.

Ćwicz także z maluchami!

Na koniec zachowaliśmy poradę, która może wydać Ci się trywialna, ale ma ogromne znaczenie. Nie zwlekaj z działaniem! Jeśli zauważysz u swojego dziecka częste zapominanie, słabe wyniki w aktywnościach, które wymagają większej koncentracji, to nie lekceważ tych objawów. Pamiętaj, że edukacja przedszkolna to okres wzmożonego rozwoju społecznego i emocjonalnego, w którym warto zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.

Lepsza koncentracja to kwestia treningu

Myślisz, że Twoje dziecko ma pewne zasoby naturalne i nie da się tego zmienić? Nic bardziej mylnego! Lepsza pamięć czy koncentracja to kwestia treningu i przearanżowania naszej codzienności.

Artykuł sponsorowany

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo