Alergia na pyłki traw u dziecka – letnie zasady bezpieczeństwa

Nie wszystkie dzieci mogą w pełni cieszyć się wakacjami. Niektórym z nich radość z wolnego czasu zakłóca alergia na pyłki, a zwłaszcza na pyłki traw, ponieważ to one stanowią główny problem latem. Zamiast leczyć objawy uczuleniowe, lepiej podjąć działania, które pozwolą ograniczyć ryzyko kontaktu z alergenami. Oto kilka wskazówek dla rodziców małych alergików.

1. Używanie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza obecne są już w wielu domach, jednak najczęściej używa się ich w sezonie grzewczym, a potem są chowane do szafy. Przy alergii wziewnej zaprzestawanie korzystania z nich wraz z wiosną to błąd. Urządzenie wyposażone w filtr HEPA znakomicie zatrzymuje bowiem alergeny, w tym pyłki roślinne. Technologia ta odgrywa jednocześnie podstawową rolę w walce ze smogiem, dlatego ma ją większość oczyszczaczy, a rekomendowane modele można znaleźć w serwisie https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/.

Podczas używania oczyszczacza do ochrony przed alergenami warto przestrzegać kilku zasad. Oto one:

 • Korzystanie z oczyszczacza przez całą dobę
  Oczyszczacz powietrza powinien pracować cały czas, także wtedy, gdy dziecka nie ma w pokoju oraz nocą. Pozwoli to na bieżąco usuwać pyłki napływające do pomieszczenia, dzięki czemu nie będą one osiadać np. na łóżku. Do użytku nocnego przeznaczone są niskie prędkości, które zwykle nie powodują nadmiernego hałasu, więc urządzenie nie powinno przeszkadzać dziecku we wśnie.
 • Ręczne zwiększenie prędkości pracy po wietrzeniu pokoju
  W sezonie smogowym zaleca się używać trybu automatycznego, jednak w ochronie przed alergenami nie jest on przydatny. Nie ma bowiem na razie oczyszczaczy wyposażonych w czujniki wykrywające alergeny. Część urządzeń, np. niektóre oczyszczacze powietrza Sharp, mają specjalne tryby dla alergików, jednak nie oznaczają one, że sprzęt sam rozpoznaje stężenie alergenów.
 • Kontrolowanie stanu filtrów wymiennych
  Znaczna część oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w czujnik zużycia filtrów, który ma w odpowiednim momencie przypomnieć o konieczności ich wymiany. Niestety, takie urządzenia mierzą tylko czas pracy filtrów, natomiast na tempo zużycia wpływają również stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wielkość obsługiwanej powierzchni. Warto zatem co jakiś czas sprawdzić stan filtrów. Jeśli filtr HEPA z białego stał się ciemnoszary albo czarny, to konieczna jest wymiana.
 • Regularne oczyszczanie filtra wstępnego
  Filtr wstępny zazwyczaj nie podlega wymianie, lecz należy regularnie go oczyszczać. Gromadzi bowiem większe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść, a gdy jest nimi mocno zanieczyszczony, wydajność urządzenia ulega obniżeniu.
 • Odpowiednia lokalizacja oczyszczacza powietrza
  Oczyszczacza nie należy stawiać we wnęce albo pod biurkiem, ponieważ ważne jest zapewnienie swobodnego przepływu wokół niego. Z tego powodu zaleca się też zachowanie przynajmniej 20 cm odstępu od ścian.
 • Jeden oczyszczacz na jedno pomieszczenie 
  Oczyszczacz powietrza ma stać w tym pomieszczeniu, z którego ma usuwać alergeny. Należy pamiętać, iż jedno urządzenie działa w jednym pokoju – tym, w którym się znajduje. Nawet wysoka wydajność nie sprawi, że oczyszczacz zdoła obsłużyć na raz całe mieszkanie.

2. Zmiana odzieży i kąpiel po powrocie do domu

Pyłki łatwo przyczepiają się do ubrania, a także osiadają na skórze i włosach. Z tego powodu po powrocie np. ze spaceru dziecko zmagające się z alergią na pyłki powinno zmienić ubranie oraz wziąć prysznic.

3. Unikanie suszenia prania na zewnątrz

Wydaje się, że lato to idealny czas na to, aby zaprzestać suszenia prania w domu i przenieść je na zewnątrz. Niestety, w przypadku ubrań czy pościeli alergika jest to duży błąd. Pyłki unoszące się w powietrzu będą bowiem osiadać na suszonych rzeczach. Kiedy dziecko będzie mieć później z nimi styczność, pojawią się objawy uczuleniowe.

4. Spacery zawsze w nakryciu głowy

Nakrycie głowy latem pozwala zapobiec przegrzaniu, którego skutkiem może być nawet udar cieplny. Jednak w przypadku alergików pełni także dodatkową funkcję, ponieważ zapobiega osiadaniu pyłków we włosach. Z tego powodu warto zadbać, aby dziecko nosiło czapkę lub kapelusz nawet w te dni, gdy słońce nie grzeje zbyt mocno.

5. Okulary słoneczne nie tylko do ochrony przed słońcem

Kolejny element ochrony przeciwsłonecznej, czyli okulary, również bywa pomocny w zapobieganiu kontaktowi z alergenami. Noszenie okularów pozwala zapobiec podrażnieniom oczu, spowodowanym stycznością z pyłkami, czyli ich szczypaniu, swędzeniu oraz łzawieniu.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo