Biegunka w podróży. Jak jej uniknąć?

Uwielbiamy podróżować. Bez względu na to, czy wybieramy samotne wycieczki, czy te z przyjaciółmi i rodziną, lubimy cieszyć się pięknem nowych miejsc, ich kulturą, kuchnią. Niestety bardzo częstym problemem wśród podróżujących osób są biegunki, nieraz o bardzo ostrym przebiegu. W jaki sposób zadbać o komfort swój oraz swoich bliskich? Wybierając odpowiednie probiotyki.

Czym jest biegunka podróżnych?

Za większość przypadków biegunki w podróży odpowiadają bakterie, a szczególnie enterotoksyczne szczepy Escherichia coli (ETEC), Campylobacter, Shigella czy Salmonella. Zdarzają się również zakażenia spowodowane przez wirusy, pierwotniaki i grzyby. Objawami są najczęściej bardzo rozwodnione, często oddawane stolce, które pojawiają się przez kilka dni. Towarzyszą im również: bóle brzucha, wzdęcia, osłabienie, a czasem nawet gorączka. Najczęściej objawy zaczynają występować po dwóch, trzech dniach od przybycia na miejsce. Zwykle biegunka taka nie jest groźna, niemniej potrafi skutecznie zepsuć plany, a także odebrać radość z podróży. Powikłaniami może być zespół jelita drażliwego.

Taka biegunka bardzo często występuje u turystów w krajach o gorącym klimacie, gdzie warunki sanitarne są znacznie obniżone. Ponadto po przybyciu na miejsce, często zapominamy się nieco i zaczynamy mało ostrożnie podchodzić do kwestii sanitarnych. Jedzenie na ulicy, korzystanie z bieżącej wody, sięganie po nieznane dotąd potrawy – to wszystko może prowadzić do problemów z żołądkiem i jelitami.

Leczenie biegunki w podróży

Aby zapobiec biegunce w trakcie wakacji, warto zacząć przyjmować jeszcze przed wyjazdem odpowiednie probiotyki. Więcej na ten temat znajdziesz na tej stronie.

Jeśli jednak zauważymy u siebie rozwolnienie, wzdęcia oraz wymioty, podstawą jest zadbanie o nawodnienie organizmu. Pijmy wodę zakupioną w sklepie. Najlepiej spożywać ją przez cały dzień regularnie, małymi łykami – tak, by nawodnić organizm. Ponadto przyjmujmy elektrolity, które zapobiegną odwodnieniu lepiej niż woda i uzupełnią stracone sole mineralne. Najczęściej są one dostępne w aptece bez recepty. Należy również dużo odpoczywać, jeść lekkostrawne pokarmy i unikać słońca, wychłodzenia lub przegrzania. Probiotyki, elektrolity oraz sen zazwyczaj powinny pomóc i postawić nas na nogi. Jeśli jednak to nie pomoże, wtedy możemy wybrać się do lekarza, który przepisze nam antybiotyk. Wtedy jednak również konieczne jest przyjmowanie probiotyków ze względu na ryzyko wyjałowienia mikroflory organizmu.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo