Bon na laptopa dla nauczycieli

Jeśli jesteś nauczycielem, być może słyszałeś/aś o tzw. bonie na laptopa dla nauczycieli? To świetna inicjatywa, która ma na celu wspierać nauczycieli w dostępie do nowoczesnych pomocy dydaktycznych. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić m.in. co warto wiedzieć o tym programie, jakie komputery w jego ramach można kupić itd. Zapraszamy do lektury.

Czym jest bon na laptopa?

Bon na laptop dla nauczyciela to forma wsparcia finansowego dla osób, które chcą kupić nowy sprzęt komputerowy. Jak wiadomo, pomoce dydaktyczne dla nauczycieli to nieodłączny element ich pracy. Ułatwiają one prowadzenie zajęć, ale wiążą się z koniecznością poniesienia wydatków. Bon ma wartość 2500 zł i jest przyznawany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Bon można wykorzystać w sklepach, które będą korzystać ze specjalnego systemu teleinformatycznego.

Komu przysługuje bon?

Bon przysługuje nauczycielom zatrudnionym w publicznych lub niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Kryterium uprawniającym do skorzystania z bonu jest pozostawanie w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku.

Kiedy będą przyznawane bony?

Zgodnie z pierwszymi informacjami na temat programu ministerstwa, pierwsze bony mają być rozdane w tym roku, a następnie będą rozdawane sukcesywnie w turach do końca roku szkolnego 2023/2024. Pierwszą grupą objętą programem mają być nauczyciele z klas 4-8. Najwidoczniej uznano, że pomoce dydaktyczne dla nauczycieli bardziej przydadzą się w klasach starszych co może mieć pewne uzasadnienie. Z pozostałych informacji warto zapamiętać również, iż ważność bonów wygasa z dniem 31 grudnia 2025 r. Ponadto bony mają być przyznawane co 5 lat.

Co w sytuacji, gdy wybrany laptop będzie droższy niż wartość bonu?

Chcąc zakupić laptop droższy niż 2500 zł, możemy to zrobić, ale musimy dopłacić różnicę z własnej kieszeni. Nie ma natomiast możliwości zwrotu pieniędzy w przypadku, gdyby wybrany sprzęt był tańszy niż 2500 zł.

Jakie wymogi musi spełniać laptop, aby mógł zostać kupiony przy pomocy bonu?

Laptop zakupiony przy pomocy bonu musi spełniać kilka warunków.
Po pierwsze, musi być fabrycznie nowy.
Po drugie musi być wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży.
Po trzecie, musi być wprowadzony do sprzedaży na terenie UE, a także posiadać oryginalne opakowanie.

Jakie parametry techniczne musi spełniać kupowany laptop?

Ministerstwo zdradziło również jakie parametry techniczne powinien posiadać kupowany sprzęt:

– pamięć RAM: 8 GB (lub więcej)
– dysk twardy: SSD o pojemności co najmniej 256 GB (lub większy)
– 2 porty komunikacyjne (USB, HDMI)
– ekran o przekątnej co najmniej 13 cali i rozdzielczości co najmniej FHD (lub lepszy)

Podsumowanie

Jedno jest pewne. Bon na laptopa dla nauczycieli to świetna okazja, aby zmodernizować swój sprzęt komputerowy i ułatwić sobie pracę. Warto śledzić informacje płynące z ministerstwa do szkół, aby nie przegapić terminów i uzyskać bon w pierwszym możliwym terminie. Na koniec nie pozostaje na nic innego jak życzyć udanych zakupów i satysfakcji z użytkowania nowego laptopa.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo