Buty na WF – 3 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Buty na WF mają zapewnić dziecku przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Jeśli szkoła nie ma specjalnych wymagań dotyczących podeszwy (niektóre placówki wymagają obuwia z białym spodem), macie dużą swobodę. Czym w takim razie kierować się przy wyborze butów sportowych dla dziecka? Podpowiadamy!

Buty na WF dla dziecka? Trampkom mówimy stanowcze nie! 

Jeśli to kilkulatek miałby wybrać dla siebie buty na wf, z pewnością wybrałby te z najciekawszą grafiką albo jaskrawymi kolorami, tak aby zrobić wrażenie na rówieśnikach. To zupełnie naturalne, dzieci uwielbiają, gdy świat, który ich otacza jest radosny i kolorowy. Zależy im też na aprobacie kolegów i koleżanek. Jednak w przypadku wyboru obuwia sportowego warto kierować się nie tylko designem, bo to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. 

Należy mieć na uwadze, że zwykłe trampki nie są dobrym wyborem na WF – zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Nie są to buty przystosowane do uprawiania sportu. Zwykle takie obuwie ma grubą i twardą podeszwę, która nie pozwala stopie prawidłowo pracować, a także miękką cholewkę, która z kolei nie zapewnia stabilności. 

Z tego względu, będąc w sklepie obuwniczym, od razu skierujcie się na dział z obuwiem sportowym. Buty przeznaczone do uprawiania aktywności fizycznej zapewniają amortyzację, stabilizują staw skokowy i absorbują wstrząsy. Warto też zwrócić uwagę na podeszwę – powinna być antypoślizgowa

Rzepy czy sznurówki – co sprawdzi się lepiej w butach na WF? 

Kolejny aspekt to zapięcie. Jakie buty na WF będą lepsze – na sznurówki czy na rzepy? W przypadku młodszych dzieci z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie obuwie zapinane na rzepy. Maluszek będzie mógł szybko i bezproblemowo włożyć buty przed zajęciami. Do tego jest to również kwestia bezpieczeństwa. Rzepy to brak ryzyka rozwiązania sznurówki i potknięcia się podczas biegania. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku wyboru obuwia dla starszych uczniów. Pod koniec podstawówki oraz w szkole średniej zajęcia wychowania fizycznego są bardziej intensywne, uczniowie uprawiają różne dyscypliny, a lekcje są ukierunkowane na rozwijanie konkretnych zdolności motorycznych i umiejętności potrzebnych w danej dyscyplinie. Dlatego u nastolatków lepiej sprawdzą się buty na sznurówki, które można lepiej dopasować do kształtu stopy

obuwie na wf

Druga sprawa to przeznaczenie obuwia. O ile w przypadku kilkulatków buty na WF mogą być uniwersalne, o tyle w przypadku starszych dzieci i młodzieży warto zainwestować w porządniejsze buty np. takie przeznaczone do biegania. Będą one lepiej chroniły stopę przy intensywnych aktywnościach i dynamicznych ruchach.  

Zwróć uwagę na materiał i jakość wykonania

Liczy się nie tylko kształt buta, ale też materiał jego wykonania oraz oczywiście jakość. Unikaj tanich butów z najniższej półki. Oczywiście cena nie zawsze świadczy o jakości, jednak trwałe tworzywa kosztują. Warto wybrać coś od znanych i sprawdzonych producentów. Materiał powinien oddychać, czyli zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, tak aby stopa nie pociła się nadmiernie podczas intensywnych ćwiczeń

Gdzie kupić obuwie na WF? Sklepy sieci CCC oferują szeroki asortyment butów sportowych. Znajdziesz tam produkty od znanych marek, i to w różnych przedziałach cenowych. Zakupy możesz zrobić stacjonarnie, a także online. W przypadku zakupów przez internet sprawdź dokładnie rozmiar i zapoznaj się z informacjami od producenta. Najlepiej zmierzyć stopę i na tej podstawie dobrać rozmiar. Pamiętaj, że zarówno za duże, jak i za małe buty będą sprawiały dziecku dyskomfort. 

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo