Chcesz zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? Sprawdź co warto zrobić!

To jak zachęcić dzieci do nauki to jedna z odwiecznych rozterek rodziców. W końcu wszyscy chcemy tego, aby nasze pociechy wyrosły na dobrze wykształconych ludzi z dobrze płatną posadą.

Kluczowy jest zwłaszcza język angielski, którego znajomość w dzisiejszych czasach jest niemal obowiązkową umiejętnością. Zachęcenie dzieci do nauki może być prostsze, niż Ci się wydaje. Wystarczy bowiem zastosować kilka prostych sztuczek i przede wszystkim poświęcić swoim pociechom nieco czasu. Jak więc zachęcić dzieci do nauki języka angielskiego?

Postaw na frajdę

Na samym początku zastanówmy się, co nam kojarzy się z naszym dzieciństwem. Najczęściej będzie to poczucie swobody i dużo wspomnień związanych z dziecięcymi zabawami. 

Zachęcając dzieci do nauki, powinniśmy odwołać się do ich natury – w końcu przecież sami nie lubimy robić rzeczy, które są dla nas nieprzyjemne lub nie „leżą” w naszej naturze, dlaczego więc chcemy zmuszać do tego nasze dzieci?

,

Warto więc pokazać swoim pociechom, że nauka też może być najzwyczajniej fajna! Wykorzystujmy do nauki gry i zabawy, starajmy się wpleść w nie to do czego nasze dziecko, wykazuje naturalne zainteresowanie.

Fascynacja zwierzątkami? Pora na wycieczkę do ZOO i naukę nazw zwierząt po angielsku. Mały pasjonat samochodów? Powtórzmy więc nazwy pojazdów i na przykład kolory podczas przejażdżki ze szkoły do domu. Możliwości jest cała masa, a ogranicza nas tak naprawdę jedynie nasza wyobraźnia.

Pokazanie dzieciom tego, że nauka może być fajna i tego, że po prostu super jest coś wiedzieć, zaprocentuje nie tylko w kontekście wiedzy językowej, ale ogólnie zachęci naszego milusińskiego do nauki.

Nauka metodą małych kroków

Często próbując nauczyć kogoś czegoś, zaczynamy cierpieć na tzw. klątwę wiedzy. Wydaje się nam, że to, co wiemy wiedzą wszyscy i jest to oczywiste, a dana umiejętność jest banalnie prosta. 

Zapominamy, że jest tak tylko w naszym odczuciu. Dla małego dziecka pierwszy kontakt z nową informacją lub umiejętnością może być bardzo trudny i wymagający. Musimy wykazać się w związku z tym dużą cierpliwością i zrozumieniem. 

Dlatego też ucząc dzieci języka angielskiego, powinniśmy zacząć jak najwcześniej poprzez wprowadzanie najpierw pojedynczych wyrazów, a dopiero potem całych zwrotów. 

Chwal zamiast oceniać

Kolejnym ważnym aspektem jest zachęcanie dziecka do używania języka i… do popełniania błędów, które są naturalnym etapem nauki nowych umiejętności.

Przecież nie mówimy dziecku, aby przestało chodzić, gdy po raz pierwszy spróbuje i się przewróci. Identycznie powinniśmy postępować podczas nauki dziecka języka angielskiego. 

Błędy w wymowie, niezrozumienie i inne „językowe potknięcia” to naturalny pierwszy krok w drodze do językowej biegłości naszych pociech.

Dlatego też musimy pamiętać o tym, aby nasze dziecko nieustannie zachęcać do nauki i nagradzać, chociażby pochwałami, każdą nawet najmniejszą próbę. 

Zaowocuje to zachęceniem naszej pociechy do nauki, a w późniejszych latach pozwoli uniknąć tak powszechnej wśród dorosłych blokady językowej, która w wielu przypadkach stoi na drodze do bezproblemowej komunikacji w obcym języku.

Odpowiednio dobrane pomoce dydaktyczne

Kolejnym istotnym aspektem, jeżeli chodzi o zachęcanie dzieci do nauki języka angielskiego, jest odpowiednie dobranie dla nich pomocy dydaktycznych.

Muszą one być w przede wszystkim nastawione na zabawę i być w stanie zainteresować naszych milusińskich. Dobrze jest więc korzystać z takich pomocy, które nie tylko dostosowane są do wieku naszego małego ucznia, ale również rezonują z jego zainteresowaniami.

Zastanawiając się nad doborem pomocy dydaktycznych, warto również zastanowić się, czy nie byłoby wskazane w naszym przypadku skorzystanie z usług profesjonalnego nauczyciela, który ma doświadczenie w pracy z grupą wiekową, do której należy nasze dziecko. 

W dzisiejszych czasach znajdziemy nie tylko oferty korepetytorów, ale również aplikacji, które pomogą nam w przyjemny sposób zachęcić dzieci do nauki kolejnych słówek. Dobrym pomysłem okazać może się również kurs języka angielskiego dla dzieci online (np.: https://pl.tutlo.com/kursy/kurs-angielskiego-dla-dzieci-online/). 

Nie tylko będzie on dla nas dużo wygodniejszy, eliminując potrzebę dowożenia dziecka do nauczyciela lub stacjonarnej szkoły językowej, ale również da nam możliwość obserwowania tego, co dzieje się na zajęciach i tego, jak nasze dziecko radzi sobie z przyswajaniem kolejnych porcji materiału.

Mów i angażuj!

Okres do 12 roku życia to tak zwany „okres krytyczny”, kiedy mózg dziecka jest nastawiony na to, aby przyswajać język. Działa wtedy niejako jako gąbka, która po prostu chłonie nowe słowa, wyrażenia i zasady panujące w danym języku. 

Dobrze jest więc jak najczęściej wystawiać dziecko na język angielski, czy to mówiąc do niego w tym języku, czy też puszczając mu piosenki lub bajki w tym języku. 

Dziecko może nie nauczy się samo języka, ale samo osłuchanie się z jego brzmieniem i słownictwem na pewno zaprocentuje w przyszłości. Pamiętajmy przy tym, że dla dziecka nauka musi być przede wszystkim dobrą zabawą!

Sprawdź także: https://pl.tutlo.com/tutlo-for-kids/

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo