Oglądanie programów telewizyjnych może być dziś przyjemniejsze i prostsze niż przed laty. Oferta telewizji naziemnej jest znacznie szersza niż kiedyś – można odbierać więcej programów – i do tego w wyższej rozdzielczości. Jednym z elementów tych zmian na lepsze było przejście do standardu nadawania DVB-T2. Wiele osób jednak ciągle skarży się na nienajlepszą jakość sygnału telewizyjnego. Z czego mogą wynikać takie problemy i jak sobie z nimi radzić?
Co wpływa na jakość sygnału telewizyjnego?
Telewizja naziemna wykorzystuje do transmisji sygnału nadajniki umieszczone na powierzchni ziemi – najczęściej na wzniesieniach i innych wysoko położonych punktach. Stanowi alternatywę dla telewizji satelitarnej. Nadawany sygnał ma formę cyfrową, a jego odbieranie jest bezpłatne, nie wymaga abonamentu, podpisywania umów i wnoszenia opłat. Z tego powodu telewizja naziemna cieszy się ogromną popularnością. Żeby móc z niej korzystać potrzebne są:
- telewizor;
- antena;
- dekoder DVB-T2;
- przewody łączące we właściwy sposób wszystkie urządzenia.
To właśnie kwestia dekoderów budziła w ostatnich miesiącach wiele emocji. W przypadku nowych telewizorów sprawa jest prosta – każdy model posiada wbudowany tuner DVB-T2, który we właściwy sposób przetwarza nadawany sygnał na obraz i dźwięk. W starszych sprzętach, bez tunera, niezbędne jest dokupienie dodatkowego urządzenia zewnętrznego, które może pełnić tę funkcję. Często do przestawienia się ze starego sygnału na nowy wystarczyło dokupić i właściwie skonfigurować dekoder DVB-T2. Co jednak jeśli po zmianie sygnału na nowy standard widoczne są problemy ze spadkiem jakości? Może jakieś programy przestały działać, widzisz zakłócenia, śnieżenie, rozmycie obrazu albo przerwy w nadawaniu czy zacinanie się sygnału? To może oznaczać, że problemem nie jest dekoder, tylko coś innego. Chcąc korzystać z lepszej jakości sygnału, najpierw trzeba dowiedzieć się, jakie jest źródło problemu.
Jak polepszyć jakość sygnału TV?
Telewizja nie działa tak, jak trzeba? W takim razie należy się zorientować, z czego wynikają zniekształcenia. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy wszystkie przewody podłączone są we właściwy sposób. Spójrz przede wszystkim, jak ułożony jest kabel antenowy. Pamiętaj, że wszelkie jego załamania mogą powodować problemy z przesyłaniem sygnału. Dlatego w miarę możliwości poprowadź go najkrótszą drogą.
Innym powodem, który sprawia, że sygnał jest zakłócany, może być działanie innych sprzętów. Zakłócenie elektryczne mogą powodować działające w pobliżu komputery, a także telefony czy elektroniczne nianie. Położenie takich urządzeń z dala od dekodera i anteny może okazać się pomocne.
W następnej kolejności warto zająć się samą anteną. Jeśli używasz anteny zewnętrznej, dobrze jest sprawdzić, czy zwrócona jest we właściwym kierunku, czyli w stronę najbliższego nadajnika. Czasem niewielka zmiana położenia wystarczy, aby obraz uległ zdecydowanej poprawie. Jeśli to nie pomoże, jest jeszcze jeden sposób na poprawienie sygnału niskim kosztem – zakup wzmacniacza antenowego.
Jeśli antena nawet ze wzmacniaczem wciąż odbiera zbyt słaby sygnał, wówczas może być już konieczna wymiana anteny. Tak może się dziać, gdy antena jest już stara i dotknięta korozją lub doszło do jej mechanicznego uszkodzenia. W miejscach, gdzie sygnał jest bardzo silny, wystarczy antena wewnętrzna (pokojowa). Natomiast tam, gdzie do najbliższego nadajnika jest daleko, konieczna będzie antena zewnętrza, często montowana na dachu. We właściwym doborze konkretnego modelu z odpowiednią siłą sygnału powinien pomóc sprzedawca. Dobrze także skorzystać z pomocy technika, jeśli nie masz pewności, w jaki sposób dokonać właściwej instalacji.
Anteny telewizyjne i radiowe w sklepie MediaMarkt to duży wybór modeli – sprawdź szczegółowe opisy i recenzje, by kupić najlepszy dla siebie sprzęt!