Cytologia – badanie, które ratuje życie

Cytologia to jedno z najważniejszych badań profilaktyki antynowotworowej kobiet. Zaledwie kilka minut na fotelu ginekologicznym pozwala zdiagnozować wczesną postać raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym. Przy okazji badania można też wykryć bakteryjne, grzybicze i wirusowe zakażenia macicy. Jak często trzeba się badać oraz jak przygotować się do pobrania wymazu?

Na czym polega cytologia?

Cytologia jest badaniem służącym do wykrywania nieprawidłowych lub potencjalnie nieprawidłowych komórek szyjki macicy. Cytologia może również zasugerować infekcję wirusa brodawczka ludzkiego (HPV), który ma bezpośredni związek z rozwojem niektórych nowotworów, w tym raka szyjki macicy. Odpowiada za rozwój 99% przypadków tej choroby. W celu potwierdzenia infekcji wirusa HPV należy wykonać inne badania diagnostyczne, w tym testy określające DNA wirusa.

 Badanie polega na założeniu wziernika do pochwy oraz pobraniu komórek specjalną szczoteczką z tarczy i kanału szyjki macicy. Materiał zostaje następnie naniesiony na szkiełko i utrwalony. Wymaz musi zostać oceniony przez cytologa lub histopatologa pod mikroskopem, dlatego na wynik trzeba poczekać przynajmniej kilka dni. Próbkę można pobrać podczas zwykłego badania ginekologicznego w InviMed. Procedura jest szybka, bezpieczna i bezbolesna.

Jak często trzeba wykonywać badanie?

 Pierwsze badanie warto wykonać najpóźniej w wieku 21 lat lub po 3 latach od rozpoczęcia współżycia. Kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych, powinny wykonywać cytologię co roku. Jeśli wyniki badań są niejasne, lekarz może zlecić wykonywanie cytologii nawet co pół roku. Kobiety 30-letnie lub starsze powinny być badane co 2–3 lata. Nie warto zwlekać, bo tylko dzięki regularnej diagnostyce można wykryć raka we wczesnym stadium rozwoju, gdy jest całkowicie wyleczalny. Wykonywanie cytologii rzadziej niż co 3 lata może zagrażać życiu.

Polska niestety nie wypada dobrze na tle krajów UE. Wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy, jeden z najwyższych w Europie, wynosi ponad 50%. W 2020 roku zdiagnozowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy, a zgonów odnotowano aż 2137. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Większość zgonów z powodu nowotworów złośliwych szyjki macicy występuje między 50 a 69 rokiem życia. Zdarzają się też przypadki zachorowań w grupie wiekowej poniżej 20 r. ż., chociaż są niezwykle rzadkie.

Przygotowanie do badania

 Cytologię można pobrać co najmniej 2 dni po zakończonej miesiączce lub najpóźniej 4 dni przed kolejną. Zaleca się jednak wykonywania badania w pierwszej połowie cyklu około 10-14 dnia. Do badania warto odpowiednio się przygotować. Na cztery dni przed pobraniem próbki warto zrezygnować ze stosowania tamponów oraz stosowania leków dopochwowych. Ponadto na dzień przed badaniem należy wstrzymać się od współżycia. Cytologię będzie trzeba przełożyć na inny termin, jeśli u pacjentki występują upławy, mogące świadczyć o infekcji intymnej. Stan zapalny trzeba najpierw wyleczyć. W przeciwnym razie wyniki diagnostyki mogą nie być dokładne. Ponadto na 24 godziny przed badaniem nie należy poddawać się innym badaniom ginekologicznym, w tym USG domacicznemu czy pobieraniu posiewów lub wymazów z kanału szyjki macicy.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo