Czy aranżacja wnętrz może wspierać rozwój dziecka? 8 porad, jak urządzić pokój przedszkolaka

Urządzając pokój dla dziecka, warto pomyśleć nie tylko o estetyce, ale także o bezpieczeństwie i funkcjonalności. Aranżacja wnętrz może bowiem mieć wpływ na rozwój dziecka, jego zdolności poznawcze, emocjonalne i społeczne. Jak więc powinien wyglądać pokój przedszkolaka? Oto 8 wskazówek, dzięki którym stworzysz przestrzeń przyjazną dla rozwoju swojej pociechy.

1. Dostosuj pokój do wieku i zainteresowań dziecka

Pokój przedszkolaka powinien być dostosowany do jego wieku i zainteresowań. Nie należy narzucać dziecku kolorów, motywów czy zabawek, które nam się podobają, ale nie pasują do jego osobowości. Zapytaj dziecko, co lubi, czym się interesuje, jakie ma marzenia. Pozwól mu wybrać kilka elementów wyposażenia, np. pościel, zasłony, dywan, plakaty. Niech pokój będzie odzwierciedleniem jego charakteru i pasji.

2. Zapewnij odpowiednie oświetlenie i wentylację

Oświetlenie i wentylacja mają duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia dziecka. Pokój przedszkolaka powinien być jasny i przewiewny. Zadbaj o to, aby w pokoju było wystarczająco dużo światła naturalnego, a także oświetlenia sztucznego. Dobrze jest mieć kilka źródeł światła, np. lampę sufitową, nocną i biurkową. Pamiętaj, że światło nie powinno być zbyt mocne, żeby nie oślepiało dziecka, ani zbyt słabe, by nie męczyć jego wzroku. Wietrz pokój codziennie, najlepiej rano i wieczorem. Unikaj zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury w pokoju.

3. Wybierz odpowiedni materac i pościel

Materac i pościel to ważne elementy wyposażenia pokoju przedszkolaka – od nich zależy jakość snu i odpoczynku dziecka, a te mają przecież kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Wybierając materac, zwróć uwagę na jego twardość, materiały, z jakich został wykonany, oraz sposób utrzymania go w czystości. Szeroki wybór materaców, także antyalergicznych, ma w ofercie oficjalny dystrybutor marki Hilding: https://sennamaterace.pl/. Pamiętaj, że materac powinien być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, a także po prostu wygodny. Najlepiej, żeby pościel dla dziecka była wykonana z naturalnych, oddychających i przyjemnych w dotyku materiałów, np. bawełny, lnu, jedwabiu. 

4. Stwórz strefy do zabawy, nauki i odpoczynku

Pokój przedszkolaka powinien być podzielony na strefy przeznaczone do różnych aktywności. Strefa do zabawy powinna być przestronna, kolorowa i pełna zabawek, gier, książek czy maskotek. Idealna strefa do nauki jest spokojna, jasna i wyposażona w biurko, wygodne krzesło i wszelkie przydatne przybory szkolne. Strefa do odpoczynku – z łóżkiem jako centralnym punktem – ma za to być przytulna, cicha i relaksująca.

5. Zadbaj o porządek i organizację

Porządek i organizacja to klucz do funkcjonalnego i przyjaznego pokoju przedszkolaka. Zadbaj o to, aby w pokoju nie było bałaganu, kurzu, brudu, zbędnych rzeczy. Ułóż zabawki, książki, ubrania, przybory szkolne w odpowiednich miejscach i oznacz szafki, szuflady, pojemniki itp. zabawnymi etykietami lub kolorami, aby dziecko łatwo mogło znaleźć i posprzątać swoje rzeczy. Naucz je, jak dbać o ład w swoim pokoju, np. ścielić łóżko, wieszać ubrania, segregować odpady.

6. Zainwestuj w meble i akcesoria, które „rosną” razem z dzieckiem

Urządzając pokój dziecięcy, wybieraj takie meble i akcesoria, które będą towarzyszyć maluchowi przez kilka kolejnych lat. Postaw na wyposażenie uniwersalne i wielofunkcyjne, a nie trzeba będzie go często wymieniać. Wybierz biurko z regulowaną wysokością czy szafę o modułowej konstrukcji. Przedszkolak może też już na przykład spać na standardowym jednoosobowym łóżku z materacem 90×200: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200. Unikaj bardzo dziecinnych wzorów, które przestaną się dziecku podobać, gdy tylko podrośnie. 

7. Zastosuj kolorystykę i motywy, które pobudzają wyobraźnię

Kolorystyka pokoju dziecięcego wywiera istotny wpływ na panującą w nim atmosferę. Zastosuj barwy i dekoracje, które pobudzają kreatywność dziecka, a jednocześnie są spójne i harmonijne. Najlepiej sprawdzają się kolory stonowane i jasne, np. pastele, ale nie należy przy tym zapominać o preferencjach swojej pociechy – w końcu nie wszystkie ściany muszą być pomalowane tak samo, prawda? Możesz też wybrać motywy, które odzwierciedlają jej zainteresowania, np. zwierzęta, samochody, kosmos, baśniowe postacie. 

8. Dodaj elementy, które zachęcają do aktywności fizycznej

W zdrowym ciele zdrowy duch, jak mówi przysłowie. W wyposażeniu pokoju przedszkolaka uwzględnij elementy, które zachęcają do ruchu, a ich wykorzystanie w zabawie poprawia kondycję, koordynację, równowagę itd. Możesz na przykład umieścić w pokoju huśtawkę czy drabinkę lub też stworzyć mini siłownię z ciężarkami, matą, skakanką i dużą piłką do ćwiczeń. Jeśli w pokoju Twojego dziecka nie ma na to miejsca, co jakiś czas zorganizujcie w nim wspólnie tor przeszkód z przedmiotów codziennego użytku, takich jak krzesła czy poduszki. Wesołej zabawy!

zastosuj kolorystyke motywy ktore pobudzaja wyobraznie

Art. Sponsorowany

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo