Czym jest kontrola rodzicielska w smartfonie i tablecie?

Twoje dziecko coraz śmielej korzysta z tabletu lub smartfona? W życiu większości rodziców przechodzi moment, kiedy zapoznajemy nasze pociechy ze zdobyczami techniki. Telefony i tablety służą do kontaktu, rozrywki i do celów edukacyjnych, czasem jednak dochodzimy do wniosku, że warto monitorować poczynania dziecka. Tu pomocne okazują się aplikacje do kontroli rodzicielskiej w smartfonie i tablecie. Jak działają i który program wybrać do ograniczenia dziecku dostępu do niektórych treści?

Czym jest kontrola rodzicielska? 

Tradycyjna kontrola rodzicielska jest dobrze znana wszystkim opiekunom. Polega po prostu na regularnym sprawdzaniu, co dziecko robi. Na jedne działania pozwalamy, inne dziecko może wykonywać w ograniczonym zakresie, czasem po prostu nie ma na coś zgody rodzica. Na szczęście, gdy dziecko korzysta ze smartfona lub tabletu, nie musimy przez cały czas patrzeć mu przez ramię, czy kontrolować czasu spędzonego na zabawie telefonem. Pomocne okazują się bowiem aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Znajdziemy je na każdą platformę, niezależnie od systemu operacyjnego (iOS, Android, Harmony OS i inne).

Kontrola rodzicielska jako aplikacja na smartfona ma kilka funkcji:

  • ustawienie dziennego limitu czasu, który można spędzić na korzystaniu z urządzenia
  • ustawienie godzin, w którym można korzystać z telefonu, także dla poszczególnych dni
  • osobne limity dla poszczególnych funkcji i aplikacji na smartfonie/tablecie
  • podgląd tego, co dziecko robi i ile czasu spędza na korzystaniu z danej aplikacji
  • ograniczenie możliwości samodzielnego instalowania gier i aplikacji, płatności mobilnych (wymagana zgoda rodzica/opiekuna)
  • możliwość zdalnego zablokowania urządzenia
  • ograniczenia treści, do których dziecko ma dostęp z urządzenia
  • sprawdzanie lokalizacji urządzenia, poziomu baterii, jego ustawień
  • i inne, w zależności od aplikacji

Jak widać, lista możliwych ustawień, limitów i restrykcji jest całkiem długa. Można powiedzieć, że rodzic lub opiekun uzyskuje po prostu sporą kontrolę nad tym, w jaki sposób i przez ile czasu dziecko korzysta ze swojego smartfona lub tabletu.

,

Najpopularniejsze aplikacje kontroli rodzicielskiej

Ciężko powiedzieć, wybór jest naprawdę duży! Na wielu smartfonach znajdziemy też funkcje do kontroli rodzicielskiej bez instalowania dodatkowego oprogramowania. Naszym zdaniem zdecydowanie warto przetestować tę możliwość – ma to w końcu na celu zatroszczenie się o dobro naszego dziecka, w tym odcięcie go od pewnych treści.

Jaka aplikacja do kontroli rodzicielskiej jest najlepsza? W sieci znajdziemy sporo informacji na temat najlepszych aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Wiele zależy od tego, czy szukamy uniwersalnego narzędzia, czy bardziej wyspecjalizowanego (np. do ograniczenia treści pod względem wieku). Wśród najbardziej popularnych, polecanych aplikacji z kontrolą rodzicielską warto wymienić: Google Family LinkSafe LagoonParental Control: Screen Time & Location Tracker oraz Beniamin.

Czy warto stosować aplikacje do kontroli rodzicielskiej? 

Nie każdy chce ograniczać dziecku możliwość korzystania z telefonu. Zainstalowanie aplikacji (na swoim telefonie i na urządzeniu dziecka i konfiguracja ich) pozwoli jednak uzyskać pełen wgląd w to, co dziecko robi na swoim telefonie lub tablecie i przez ile czasu. Nie oznacza to, że będziemy je szpiegować, podglądać, czy czytać prywatną korespondencję. Wiedza na temat tego, jak długo nasza pociecha korzysta z telefonu może być jednak bardzo cenna. Wyniki w postaci statystyk okazują się czasem wręcz zaskakujące. Sprawdzimy przy tym, czy młody użytkownik smartfona używa go w celach edukacyjnych, do kontaktu ze znajomymi, czy po prostu “marnując czas” na grach i w social mediach. Kontrola rodzicielska to jedna z wielu przydatnych aplikacji.

Oczywiście, wielu rodziców decyduje się na całkiem daleko idącą kontrolę rodzicielską. Możemy ustawić, jak dużo czasu dziecko spędza na danej aplikacji, a do których w ogóle nie będzie mieć dostępu. Ograniczając dostęp do pewnych treści i programów możemy również być spokojni, gdy dziecko spędza czas na korzystaniu z telefonu lub tabletu. Oczywiście,co jakiś czas i tak warto samemu to sprawdzić, a także edukować dziecko na temat tego, które treści i aplikacje mogą być dla niego szkodliwe.

O nowościach i przydatnych aplikacjach dowiesz się więcej na: https://nano.komputronik.pl

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo