Dewajtis odc. 3 i 4.Ile odcinków ma serial? Ostatni odcinek VOD

Dewajtis ile odcinków ma serial, który od września można oglądać w telewizji TVP 1? Gdzie oglądać powtórki? Zobacz informacje o tej produkcji, która może być prawdziwym hitem jesiennej ramówki. Zobacz streszczenia odc. 1, 2, 3 4.

O czym opowiada serial Dewajtis?

„Dewajtis” jest jednym z najwybitniejszych dzieł w dorobku Marii Rodziewiczówny, opublikowanym w roku 1889. W ramach serialowej ekranizacji, zanurzamy się w opowieść o miłości, cnotach i więzach rodzinnych, które są tłem dla codzienności społeczności żyjącej w zaciszu dworsko-zaściankowym, głęboko zmienionej przez wydarzenia powstania styczniowego.

Rozkaz umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca magnata, Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostaną wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia staną w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę. Nad majątkiem roztacza kojący cień tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty.

Ile odcinków ma Dewajtis?

W przypadku prawie każdego serialu widzowie zadają takie samo pytanie: Dewajtis ile ma odcinków? Produkcja ta została podzielona na siedem odcinków, które można oglądać w niedzielne wieczory od 17 września. W naszym serwisie znajdziesz szczegółowe streszczenia wszystkich odcinków.

Wszystkie odcinki Dewajtis jako powtórki online można oglądać na TVP VOD. Ostatni odcinek trafia tam po premierze w TVP 1. Ponadto powtórka z niedzieli leci również w TV: w czwartek o 0:25 w TVP Seriale oraz w piątek o 23:20 w TVP 1.

Dewajtis odc. 3 wyemitowany zostanie w niedzielę 1 października.

Powtórka serialu Dewajtis

Serial Dewajtis powtórki oferuje zarówno w TV, jak i internecie. Ostatni odcinek, czyli powtórka z niedzieli, dostępna jest w czwartek o 0:30 w TVP Seriale, w piątek o 23:10 w TVP 1 i w sobotę o 20:20 w TVP Polonia. Wszystkie odcinki w formie VOD dostępne są na TVP VOD (vod.tvp.pl). Za darmo i bez rejestracji.

Dewajtis streszczenia odcinków

Dewajtis odc. 1 streszczenie szczegółowe

„Dewajtis” to jedna z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny, napisana w 1889 r. W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Rozkaz umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca magnata, Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostaną wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia staną w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę. Nad majątkiem roztacza kojący cień tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty. odc. 1 Wydarzenia z 1863 roku związane z powstaniem styczniowym odcisnęły swoje piętno na losach rodziny Czertwanów. Kazimierz Orwid – właściciel pałacu w Poświciu – postanawia w zrywie pomścić swojego ojca, który zginął w powstaniu listopadowym. Orwid zostaje aresztowany przez Rosjan i wywieziony na Sybir. Na właściciela swojego majątku wyznacza ukochanego wuja Pawła Czertwana. On za punkt honoru obiera dopilnowanie magnackiego dobytku do czasu powrotu rodziny z wygnania. W ciągu dwudziestu pięciu lat Orwid nie wraca, a Czertwanowi pogarsza się stan zdrowia. Na łożu śmierci przekazuje Pałac Orwidów swojemu najbliższemu sercu synowi – Markowi. Chłopak szlachetnie godzi się z wolą ojca, pomimo nadziei na inną przyszłość.

Dewajtis odc. 2 streszczenie szczegółowe

Marek Czertwan, spełniając ostatnią wolę ojca, wyrusza zaopiekować się Pałacem Orwidów w Poświciu. Odwiedza przedtem Saudwile, gdzie mieszka jego ukochana Marta, którą chce zabrać ze sobą. Wojnat, który po śmierci najbliższych opiekuje się dziewczyną, protestuje. Marta rozpacza, czując, że Poświcie jest ważniejsze dla Marka. On obiecuje, że do niej wróci. Po trudnym pożegnaniu, Marek szuka otuchy w rozmowie z Dewajtisem. Świadkiem tych zwierzeń jest Julka, która uświadamia mu, co się dzieje w Dworze Czertwanów. Witold i Czertwanowa muszą ratować rodzinne fundusze. W związku z tym chcą poświęcić marzenia Hani o studiach w Paryżu i wydać ją za mąż za majętnego Rymwida. Marek płaci Czertwanowej pokaźną kwotę, by temu zapobiec. Pełna wdzięczności Hania doradza Markowi, żeby walczył o swoją miłość, tak jak ona o naukę. Pokrzepiony Marek wraca po swoją Martusię, jednak natrafia na niespodziewane przeszkody.

Dewajtis odc. 3 streszczenie szczegółowe

Marek Czertwan po miłosnym zawodzie powraca do Poświcia. Otrzymuje list od Julki, która dzieli się wspólnymi perypetiami z Hanią w Paryżu. Marek powraca wspomnieniami do traumatycznego zdarzenia, które przeżyli z Julką piętnaście lat wcześniej. Pomimo cierpienia i ciężaru, jaki dźwiga, dalej zarządza pałacem i prowadzi interesy. Tymczasem w Saudwilach dochodzi do kradzieży drewna Marka. Rymko oburza się na zniewagę swojego przyjaciela i sunie przez Zaścianek rzucając czary, aby przepędzić złe zamiary mieszkańców. Z kolei w Skomontach Czertwanowa dumnie rządzi Dworem i poniewiera Anetą. Kiedy Marek dowiaduje się o tym, ku radości ciotki, zabiera ją do swojej chaty w Saudwilach. Nadchodzi wigilijny czas. Podczas wieczerzy Aneta wyznaje przygnębionemu Markowi przepowiednię przynoszącą nadzieję. Marek wkrótce odkryje, że nie rzucała swoich słów na wiatr.

Dewajtis odc. 4 streszczenie szczegółowe

Majątek w Poświciu zostaje przekazany prawowitej spadkobierczyni, córce Kazimierza Orwida – Irenie. Marek poznaje dzięki niej losy Orwidów, które były tajemnicą przez ponad dwie dekady. Irena liczy na pomoc Marka, jednak ten wzywany przez ważne obowiązki nie może jej dłużej towarzyszyć. Julka i Hania podczas letnich odwiedzin dowiadują się o wielkich zmianach. Spotykają nie tylko Irenę, ale również jej towarzysza – Clarke’a Marwitza. Pomimo różnic językowych, Hania patrzy na niego życzliwym okiem, a nawet ratuje go z opresji. Przybycie Orwidówny komplikuje plany biznesowe Witolda i Gerasimowa. Panowie knują za plecami Marka. Będą chcieli zbezcześcić, to co dla niego najcenniejsze. Czy Marek na to pozwoli?

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo