Dewajtis odc. 1 streszczenie szczegółowe. Co wydarzyło się w odcinku 17.09

Dewajtis odcinek 1 w telewizji TVP 1 można obejrzeć 17 września. To nowy serial kostiumowy, będący adaptacją powieści obyczajowej Marii Rodziewiczówny. Zobacz streszczenie szczegółowe Dewajtis odc. 1.

Streszczenie Dewajtis odcinek 1

Co wydarzy się w Dewajtis odc. 1? Wydarzenia z 1863 roku związane z powstaniem styczniowym odcisnęły swoje piętno na losach rodziny Czertwanów. Kazimierz Orwid – właściciel pałacu w Poświciu – postanawia w zrywie pomścić swojego ojca, który zginął w powstaniu listopadowym. Orwid zostaje aresztowany przez Rosjan i wywieziony na Sybir.

Na właściciela swojego majątku wyznacza ukochanego wuja Pawła Czertwana. On za punkt honoru obiera dopilnowanie magnackiego dobytku do czasu powrotu rodziny z wygnania. W ciągu dwudziestu pięciu lat Orwid nie wraca, a Czertwanowi pogarsza się stan zdrowia. Na łożu śmierci przekazuje Pałac Orwidów swojemu najbliższemu sercu synowi – Markowi. Chłopak szlachetnie godzi się z wolą ojca, pomimo nadziei na inną przyszłość.

Zobacz również: Ile odcinków ma serial Dewajtis?

,

Oglądaj Dewajtis odc. 1 w TVP lub online

Serial Dewajtis odcinek 1 wyemitowany zostanie w niedzielę 17 września 2023 roku o godzinie 20:20. Powtórka poleci również w czwartek o 0:25 w TVP Seriale oraz w piątek o 23:20 w TVP 1. Ponadto wszystkie odcinki trafiają na platformę TVP VOD.

Obsada serialu

W Dewajtis występują m.in.: Mirosław Baka (Marek Czertwan), Michalina Olszańska (Irena), Małgorzata Pieczyńska (Czertwanowa), Maria Pakulnis (ciotka Aneta), Stefan Pawłowski (młody Czertwan), Tomasz Sapryk (Rymko Ragis), Ada Szczepaniak (Marta), Anna Bielawska (Hania), Elżbieta Trzaskoś (Julka), Jakub Gąsowski (Marwitz), Jan Hrynkiewicz (Witold), Grażyna Barszczewska (pani Janiszewska), Wojciech Skibiński (Wojnat), Janusz Rafał Nowicki (Filemon), Marek Bukowski (Gerasimow), Dawid Dziarkowski (Łukasz), Jakub Guszkowski (Grenis), Wacław Warchoł (Kazimierz Orwid), Aleksander Machalica (ksiądz Nerpalis), Marta Mazurek (Jadwisia).

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo