Dlaczego fotelik samochodowy dla dziecka jest taki ważny? 

Część rodziców jest źle poinformowana o tym, dlaczego foteliki samochodowe są ważne i jak z nich korzystać.

Aby zrozumieć, dlaczego foteliki samochodowe są ważne, zacznijmy od zrozumienia, co dzieje się w wypadku samochodowym.
Kiedy dojdzie do wypadku, pasażer samochodu bez pasów bezpieczeństwa lub fotelika dla dzieci będzie jechał z taką samą prędkością jak samochód przed kolizją i w rezultacie katapultuje się do przodu. Poleci najprawdopodobniej albo na przednią deskę rozdzielczą, albo na tył przedniego siedzenia, w zależności od tego gdzie siedzi dziecko lub pasażer.

Prawidłowo zainstalowane i używane foteliki samochodowe zapewniają sprawdzone korzyści ratujące życie i zmniejszające urazy dla dzieci pasażerów. Mogą zmniejszyć ryzyko śmiertelnych obrażeń o około 50-70% wśród dzieci.

Rodzaje fotelików 

Foteliki samochodowe zwrócone tyłem do kierunku jazdy

Wszystkie dzieci muszą być ustawione tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia, ponieważ wcześniej ich szyje nie są wystarczająco mocne, aby wytrzymać ciśnienie zderzenia czołowego w pozycji przodem do kierunku jazdy. 

,

Wiele z tych fotelików dla noworodków  jest częścią wózka, dzięki czemu można je później podpiąć do stelaża i pójść na spacer. Chociaż jest to przydatna opcja, rada jest taka, że foteliki samochodowe służą do podróżowania, a nie do długich drzemek na spacerach, ponieważ korzystniejsza dla maluszka jest pozycja leżenia na płaskim podłożu.

Foteliki samochodowe zwrócone przodem do kierunku jazdy

Gdy Twoje dziecko wyrośnie z fotelika zwróconego tyłem do kierunku jazdy, najbezpieczniejszą opcją jest użycie fotelika z grupy tych skierowanych przodem do kierunku jazdy z integralną uprzężą, która wytrzyma do czwartego roku życia. Szelki można regulować w miarę wzrostu dziecka, a boczne skrzydełka zapewniają ochronę głowy i ciała.

Foteliki samochodowe łączone

Foteliki łączone to takie, które można regulować w miarę wzrostu dziecka.  Wiele z nich ma możliwość ustawienia się przodem lub tyłem do kierunku jazdy lub ma paski z regulacją wysokości i wiele pozycji pochylenia. Jest to bardzo dobra inwestycja, ponieważ kupując jeden droższy produkt możesz go używać zdecydowanie dłużej.

Producent fotelików samochodowych BeSafe wykorzystuje specjalne technologie łączące oba typy fotelików z zachowaniem standardów bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Jak wybrać fotelik dla swojego malucha i na co zwrócić uwagę? 

  • Przed zakupem fotelika przeczytaj instrukcję obsługi pojazdu. Foteliki samochodowe można mocować za pomocą pasa bezpieczeństwa lub systemu LATCH. Możesz zdecydować przed zakupem, którego chcesz użyć, a następnie poszukać fotelika w zależności od tego, jak chcesz go montować.
  • Rozważ to na jaki okres czasu chcesz kupić fotelik dla swojego dziecka, pamiętając, że ono rośnie. Wybór fotelika na dłuższy okres czasu to brak konieczności inwestowania w kolejny fotelik.  Oszczędzisz pieniądze, ponieważ wystarcza on na całe dzieciństwo i jest całkowicie bezpieczny.
  • Dobrze jest wybrać produkt wykonany z gładkiej tkaniny, która łatwo się czyści. Sztruks czy materiał z prążkami może nie być najlepszą opcją. Łatwość czyszczenia to duża zaleta, którą docenisz.
  • Pomyśl nad fotelikiem z systemem montażu ISOFIX. To system montażu fotelika samochodowego, który polega na wpinaniu fotelika w punkty mocowania produkowane w samochodach. Zazwyczaj są łatwiejsze w montażu niż stary system pasów bezpieczeństwa. Stara metoda pasów bezpieczeństwa jest równie bezpieczna, jeśli jest prawidłowo założona.
  • Postaw na bezpieczeństwo i produkty atestowane. Wszystkie foteliki samochodowe, które są na rynku, zostały przetestowane i zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Jednak warto wybrać fotelik, który zapewnia ochronę przed uderzeniami bocznymi. UN R123 to zapewnia. 25-30% uderzeń to uderzenia boczne, więc maksymalizacja ochrony w tym obszarze fotelika samochodowego ma kluczowe znaczenie.

Źródło: https://www.marko-baby.pl

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo