Dom pod Dwoma Orłami odc. 4 i 5. Ile odcinków, streszczenie, powtórka VOD?

Dom pod Dwoma Orłami odc. 4 w TVP 1 można obejrzeć w niedzielę 15 stycznia. Tydzień później premiera odcinka 4. Ile odcinków ma serial? Kiedy i gdzie oglądać powtórki w TV i internecie na VOD? Zobacz również streszczenia odcinków serialu Dom pod Dwoma Orłami.

Dom pod Dwoma Orłami ile odcinków?

Dom pod Dwoma Orłami to polski serial historyczno-obyczajowy. Kiedy oglądać odcinki? Emitowane one będą w niedziele o 20:15 w telewizji TVP 1. 22 stycznia 2023 roku premiera odcinka 4, a już 29 stycznia można obejrzeć Dom pod Dwoma Orłami odc. 5.

Ile odcinków ma Dom pod Dwoma Orłami? Sezon 1 liczy dziesięć odcinków, a każdy z nich trwa ok. 45 minut.

Dom pod Dwoma Orłami VOD. Powtórki w internecie i TV

Powtórki serialu można oglądać zarówno w telewizji, jak i internecie. Ostatni odcinek powtarzany jest w czwartek o 0:20 w TVP Seriale, a także w następną niedzielę o 18:40 w TVP 1.

Oczywiście wszystkie odcinki wyemitowane w telewizji można później obejrzeć jako powtórki w internecie. Serial Dom pod Dwoma Orłami VOD można znaleźć za darmo i bez rejestracji na platformie TVP VOD (vod.tvp.pl). Nie trzeba więc szukać powtórek na CDA, Dailymotion czy Youtube.

Streszczenia odcinków serialu Dom pod Dwoma Orłami

W naszym serwisie przeczytać można szczegółowe streszczenia odcinków serialu Dom pod Dwoma Orłami.

Dom pod Dwoma Orłami odc. 1 streszczenie

1945 rok, do dawnego Breslau, obecnie Wrocławia, przybywa repatriantka ze Wschodu Zofia Szablewska. Zamieszkuje w poniemieckiej willi, Domu pod Dwoma Orłami. Współlokatorem Zofii jest Jan Liski, oficer Urzędu Bezpieczeństwa, który samotnie wychowuje pasierba, Kazia. Zofia przez Czerwony Krzyż poszukuje swego męża Antoniego oraz syna Zbyszka, z którymi straciła kontakt podczas wojny. Pozostawiony przez Niemców pamiątkowy zegar przywołuje w niej wspomnienia rodzinnych Kresów, majątku Nowosioło oraz początku jej miłości z polskim osadnikiem – Antonim. W tym samym domu, blisko pół wieku później, sędziwa już Babcia Zofia poznaje Paula, narzeczonego swojej wnuczki, Marianny. Mimo że Paul jest Amerykaninem nosi to samo, co ona nazwisko Szablewski. Identyczność nazwisk oraz fakt, że dziadek Paula również pochodził z Kresów, sprawiają, że Babcia Zofia zaczyna zachowywać się tajemniczo i dopytywać o szczegóły z przeszłości rodziny Paula.

Dom pod Dwoma Orłami odc. 2 streszczenie

Rok 1997. W gabinecie okulistycznym mieszczącym się w Domu pod Dwoma Orłami, córka Zofii, Helena, przyjmuje nieoczekiwanego pacjenta. Jest nim młody niemiecki inżynier, Uwe. Marianna jest nim zaciekawiona, ma wrażenie, że doskonale go zna. Babcia Zofia chce powiedzieć Mariannie coś ważnego o Paulu. Umawiają się na rano, ale w nocy powódź zalewa Wrocław dwunastometrową falą. Piętro Domu pod Dwoma Orłami zostaje zalane aż po sufit, a Babcia Zofia dostaje udaru. Helikopter zabiera ją do szpitala. Majacząca w chorobie Zofia wraca wspomnieniami do Nowosioła, gdzie ona i Antoni biorą ślub. Uroczysta ceremonia zbiega się z tragicznym wydarzeniem – napaścią bolszewickiej bandy na oddział polskich żołnierzy. Tymczasem próbujący dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach Paul udaje się do Nowosioła. W starej, zrujnowanej kaplicy odnajduje pamiątkową tabliczkę z nazwiskiem swojej rodziny, a następnie rodzinny grobowiec. Wkrótce trafia do zrujnowanego rodzinnego dworu.

Dom pod Dwoma Orłami odc. 3 streszczenie

Wrocław, rok 1997. Marianna wydobywa z piwnicy odsłoniętą przez powódź metalową kasetę i dokonuje niebywałego odkrycia. W środku znajduje Tagebuch – pamiętnik Lisy Weber. Z trudem odczytując niemiecki rękopis, Marianna poznaje świat poprzednich lokatorów Domu pod Dwoma Orłami. Po I wojnie światowej mała Lisa, jej brat Karl oraz despotyczny ojciec Johannes wyruszają z upadłego majątku Koningsdorf do Breslau, by rozpocząć nowe życie. Johannes Weber odnawia interesy z przyjacielem, przedsiębiorczym Żydem, Goldsteinem, by szybko stanąć na ekonomiczne nogi. Gdy dzieci dorastają, Karl postanawia studiować architekturę, a Lisa skrycie marzy o medycynie. Zarobione przez Johannesa pieniądze pozwalają rozpocząć budowę nowej siedziby rodziny Weber, Domu pod Dwoma Orłami. Wizja budowanego domu staje się jednak polem walki pokoleniowych ambicji między Karlem a ojcem. Wkrótce Johannes umiera pozostawiając dorastające dzieci zdane na siebie. Na szczęście opiekę na nimi roztacza Goldstein. Kilkadziesiąt lat później przebywający na Ukrainie Paul odkrywa na starym polskim cmentarzu grób Szablewskich. Daty i miejsce ich śmierci są jednak sprzeczne z tym, co przekazywały rodzinne opowieści.

Dom pod Dwoma Orłami odc. 4 streszczenie

Pozostająca w malignie Babcia Zosia wspomina swoją przeszłość. Kresy, 1922. Rodzina Szablewskich jest zamożna i opływa w dostatki, a Zofia spodziewa się dziecka. Niepokój młodych budzi jedynie nasilający się nacjonalizm i podsycana przez stalinowską Rosję antypolskość. Zosia najmuje mamkę – ukraińską chłopkę, Helę. Wreszcie na świat przychodzi wyczekiwany syn, Zbyszek. W dniu jego urodzin ma miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Szablewscy adoptują Wasylkę, syna Heli, która ginie tragicznie w wielkim pożarze. Zgłębiając pamiętnik Lisy Marianna, odkrywa dalsze losy rodzeństwa Weberów. Karl korzysta z odziedziczonego spadku. Kolekcjonuje drogie sprzęty i prowadzi dom otwarty dla przyjaciół. Jednym z nich jest Peter Litke. Peter wspiera Lisę w jej planach studiowania medycyny. Wkrótce Lisa pomyślnie zdaje egzamin i zaręcza się z Peterem. Hulaszczy tryb życia Karla wymaga jednak nakładów. Karl domaga się od Goldsteina kolejnych pieniędzy, ale krach na nowojorskiej giełdzie i straszliwa inflacja zmuszają Goldsteina do wypłacania im tylko minimalnej pensji.

Dom pod Dwoma Orłami odc. 5 streszczenie

Rok 1939. Życie na Kresach toczy się leniwie, pomimo coraz częstszych wieści o nadchodzącej wojnie. Dorastający rówieśnicy Zbyszek i Wasylko rywalizują ze sobą na każdym polu. Kochają się też w tej samej dziewczynie – Aksinii. Wasylko spiskuje z ukraińskimi nacjonalistami, przez co Antoni musi go ratować przed policją. Wkrótce Niemcy napadają na Polskę i Antoni zostaje zmobilizowany. Tymczasem w Breslau Peter i Lisa biorą ślub. Goldstein pragnie przepisać na Karla swój majątek, by uchronić go przed konfiskatą jako mienie żydowskie. W zamian prosi o pomoc w ucieczce za granicę. Lisa z wyróżnieniem kończy medycynę i podejmuje etat w klinice. Jej pierwszy w życiu pacjent ma na plecach wyciętą nożem swastykę. To skatowany przez bojówkarzy Goldstein. Lisa obiecuje umierającemu, że zaopiekuje się jego rodziną i pomoże im uciec z Rzeszy. Kilkadziesiąt lat później, czekając na wyniki badań babci, Marianna – czytająca pamiętniki Lisy – zdaje sobie sprawę, że jest w tym samym szpitalu, w którym skonał Goldstein. Marianna odkrywa, że jej życie to stąpanie po śladach Karla i jego siostry. Ten sam dom, te same ulice, uczelnie, szpitale, stale te same kamienie pod stopami.

Zwiastun serialu Dom pod Dwoma Orłami

Obsada serialu

W serialu Dom pod Dwoma Orłami występują m.in.: Małgorzata Zajączkowska, Sonia Mietielica, Aleksandra Konieczna, Tomasz Błasiak, Marzena Oberkorn, Karolina Gruszka, Agnieszka Mandat, Grzegorz Małecki, Anna Seniuk, Jan Frycz, Adam Ferency, Przemysław Stippa, Thomas Christian, Mateusz Rusin, Jakub Sokołowski

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo