Domki narzędziowe – wybierz najlepszy

Domki narzędziowe, to jeden z podstawowych elementów ogrodowego wyposażenia. W każdym ogrodzone potrzebne jest przecież miejsce do przechowywania narzędzi, środków uprawy roślin, mebli ogrodowych, ale i tysiąca innych akcesoriów. Domek narzędziowy jest idealnym sposobem na zorganizowanie miejsca potrzebnego na wszystko to, czego potrzeba do pracy w ogrodzie, bez konieczności trzymania tych przedmiotów w garażu czy w domu. Ponadto wszystko co się tam znajduje, będzie miało swoje miejsce. Takie rozwiązanie pozwala zachować porządek, a sam domek będzie ciekawym elementem architektury ogrodowej.

  • Domek narzędziowy, to element obowiązkowy ogrodowej architektury. Jest to schowek niezwykle przydatny, ale może stanowić także element dekoracyjny.
  • W naszym sklepie dostępne są drewniane domki narzędziowe, plastikowe oraz metalowe. Każdy z nich posiada wiele zalet – dopasuj model spełniający Twoje oczekiwania.
  • Przed zakupem zwróć uwagę przede wszystkim na rozmiar domku na narzędzia. Od tego będzie zależało czy będziesz mógł przechowywać drobne akcesoria ogrodnicze, czy większe sprzęty, jak na przykład meble ogrodowe, kosiarkę, czy rower. Zwróć także uwagę na konstrukcję dachu, podłogę, okna i drzwi.

Domek ogrodowy – z jakiego materiału?

Zanim wybierzesz swój idealny domek narzędziowy, określ koniecznie swoje oczekiwania i potrzeby. Pomoże to podjąć właściwą decyzję i wybrać model skrojony na miarę Twoich potrzeb. Domki ogrodowe różnią się między sobą, stąd już na wstępnie warto jest odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • jak duża powinna być powierzchnia domku narzędziowego
  • co będziesz przechowywał wewnątrz
  • czy ma to być niewielkich rozmiarów przydomowy schowek, czy może element architektury ogrodowej, który będzie pełnić rolę praktyczno-dekoracyjną
  • z jakiego materiału powinien być wykonany

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli zawęzić zakres poszukiwań i dopasować model spełniający Twoje oczekiwania. Rozpoczynając poszukiwania zwróć uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego powinien zostać wykonany domek ogrodowy – w tym zakresie masz do wyboru:

Domek ogrodowy drewniany

Drewniany domek ogrodowy ma swój niezaprzeczalny urok, co sprawia, że tak wiele osób decyduje się właśnie na ten rodzaj materiału. Tworzywo jakim jest drewno daje niezwykle szerokie możliwości wyboru formy i kolorystyki domku. Ponadto drewniane domki narzędziowe są bardzo trwałe oraz łatwe w montażu. Drewniany domek narzędziowy wymaga jednak przeprowadzenia okresowej impregnacji, aby po kilku latach nie stracił swojego uroku pod wpływem działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Regularne przeprowadzanie konserwacji zapobiega także powstawaniu ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Dodatkowo domki drewniane wpisują się idealnie w całą ogrodową aranżację. Drewno idealnie będzie współgrało z zielenią. Co kilka sezonów można także podczas odświeżania konstrukcji zmienić wybarwienie desek, zyskując całkiem innym element architektury ogrodowej. Drewno gwarantuje wysoki poziom estetyki oraz komfort użytkowania przez długie lata. Domki drewniane są trwałe, solidne oraz łatwo można dopasować ich wygląd do charakteru ogrodu lub budynku mieszkalnego.

Plastikowe domki narzędziowe

Nie tylko drewniany domek ogrodowy jest chętnie i często wybierany. Równie popularne stały się plastikowe domki narzędziowe. Spośród wielu innych dostępnych na rynku ogrodniczym konstrukcji, ogrodowe domki wykonane z tworzyw sztucznych wyróżnia przede wszystkim łatwość stawiania oraz bezproblemowa późniejsza eksploatacja. Taki domek narzędziowy będzie konstrukcją całoroczną, która nie będzie wymagała demontażu po zakończonym sezonie. Meble ogrodowe wykonane z tego tworzywa sztucznego nie narażą również naszego portfela na duże obciążenie, jest to bowiem opcja korzystna finansowo. Także kwestia codziennego użytkowania domków z tworzywa sztucznego nie powinna przysporzyć problemów. Taki domek na narzędzia nie wymaga bowiem żadnym prac konserwatorskich – co najwyżej można go od czasu do czasu wyczyścić wodą z węża ogrodowego.

Zarówno domki narzędziowe wykonane z drewna, jak i z plastiku świetnie zniosą niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Niestraszne będą im silne podmuchy wiatru, deszcz, upał, ani mróz. Tego rodzaju domki na narzędzia nie zaczną również rdzewieć, ponadto ich właściciele nie muszą się obawiać o gryzonie i korniki. Warto zdecydować się na domki ogrodowe wykonane z takiego tworzywa sztucznego, bowiem raz postawione, wytrzymają z pewnością wiele lat. Plastikowy domek będzie stosunkowo lekki, dzięki czemu w razie konieczności będzie można go przestawić w inne miejsce ogrodu. Ponadto zarówno domki z drewna, jak i te wykonane z tworzywa syntetycznego są po prostu ładne. W naszej ofercie dostępne są w wielu wariantach estetycznych. Taki domek może przypominać konstrukcje wykonane z drewna, ale może także posiadać nieco bardziej przemysłowy wygląd. Domki z plastiku wykonane są z troską o wszystkie szczegóły estetyczne, zatem stojąc na świeżym powietrzu będą z pewnością stanowił prawdziwą ozdobę naszego ogrodu. Domki z plastiku zachowują swoją estetykę przez wiele sezonów.

Powszechnie stosowanym tworzywem do produkcji domków na narzędzia jest poliwęglan – rodzaj tworzywa sztucznego. Ogrodowe domki na bazie poliwęglanu stają się w świecie ogrodniczym coraz bardziej popularne. Jest to trwały surowiec wykorzystywany do produkcji wielu urządzeń do ogrodu (i nie tylko) narażonych na spore obciążenia. Możesz zdecydować się na taki domek, bowiem będzie on odporny na promieniowanie UV oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury czy nawet gradobicie. Domki narzędziowe wykonane z poliwęglanu pozwolą na bezpieczne przechowywanie sprzętu. Sprawdzą się one nawet na działkę rekreacyjną, bowiem są to praktycznie bezobsługowe domki – aby wyglądały estetycznie wystarczy umyć je raz na jakiś czas.

Metalowy domek ogrodowy – wady i zalety.

Metalowe domki ogrodowe, to rozwiązanie funkcjonalne oraz trwałe. Taki domek na narzędzia będzie z pewnością solidny i będzie gwarantował stabilność całej budowli. Aby móc je postawić na swojej działce najczęściej trzeba wykonać betonową wylewkę, dzięki której metalowe elementy nie będą szybko korodowały. Metalowe domki narzędziowe służą przede wszystkim jako schowek do przechowywania sprzętu, ze względu na stosunkowo niską temperaturą panująca w ich wnętrzu. Taki metalowy schowek znajdujący się na działce, czy w ogrodzie wykonany jest ze specjalnie ocynkowanej blachy, skręconej śrubami ze stali nierdzewnej. Z drugiej strony ze względu na to, iż metalowe domki ogrodowe nie przepuszczają wilgoci i pokryte są odpowiednimi substancjami zyskujemy pewność, że w ich wnętrzu utrzymany zostanie odpowiedni poziom czystości wszelkich narzędzi ogrodowych.

W ofercie domków metalowych są oczywiście dostępne różne style wykończenia takich domków. Wbrew pozorom stal pozwala na wiele opcji modyfikacji i zdobienia całości. Niektóre egzemplarze można samodzielnie pomalować we własnym ogrodzie lub na działce rekreacyjnej, inne natomiast posiadają specjalne powłoki imitujące drewno. W naszym sklepie dostępne są duże domki narzędziowe metalowe, jak i modele w mniejszych rozmiarach. Można je ulokować w praktycznie każdym miejscu i tylko od właściciela zależy gdzie zdecyduje się go postawić. Inną zaletą takiego rozwiązania, jest to iż możemy uzyskać duży domek narzędziowy metalowy przy niewygórowanych kosztach.

Na co zwrócić uwagę kupując domek na narzędzia?

Trafny wybór domku ogrodowego niezwykle ułatwi utrzymanie porządku we wszystkich potrzebnych w ogrodzie akcesoriach. Decydując się na zakup konkretnego domku narzędziowego, zwróć uwagę na:

  • materiał, z jakiego został wykonany
  • wymiary całej bryły
  • czy konstrukcja posiada dodatkowe wzmocnienia
  • ile wynosi maksymalne obciążenie dachu
  • jaka jest maksymalna nośność podłogi (jeśli chcielibyśmy przechowywać ciężkie przedmioty)
  • czy schowek posiada dostęp do naturalnego światła
  • czy w domku jest wentylacja

Dobrej jakości schowek na narzędzia do Twojego ogrodu jest łatwy do samodzielnego montażu, a po złożeniu powinien być praktycznie bezobsługowy. Idealny domek narzędziowy na działkę i do ogrodu powinien być odporny na butwienie, rdzę, powinien znosić zmienne warunki atmosferyczne oraz gwarantować komfortowe użytkowanie przez wiele lat. Taki domek, w zależności od naszych wymagań, powinien pomieścić konieczny sprzęt ogrodowy oraz wszelkie duże i małe akcesoria ogrodowe. Schowek ogrodowy może mieć także inne przeznaczenie, pełniąc często rolę domku rekreacyjnego. Domek ogrodowy na narzędzia może stanowić przy tym niezaprzeczalną ozdobę działki lub ogrodu. Pozwalają one utrzymać na przydomowych terenach ogrodowych idealny porządek, bowiem dzięki nim wszystko co niezbędne mamy w jednym miejscu.

Rozmiar domku narzędziowego.

Rozmiar domku na narzędzia ma duże znaczenie i zależy od jego przeznaczenia. Jeśli ma to być jedynie schowek na narzędzia, jego powierzchnia może być niewielka. W takiej sytuacji wystarczy nam model jednodrzwiowy, posiadający dobrą wentylację, łatwy do samodzielnego montażu, posiadający odpowiednio trwałą konstrukcję. Stosunkowo niewielka powierzchnia umożliwi przechowywanie w jednym miejscu na działce lub w ogrodzie wszelkich narzędzi ogrodniczych, do grilla, nasion, czy nawozów.

Jeśli natomiast potrzebna jest nam zdecydowanie większa powierzchnia do przechowywania, warto wybrać model w większym rozmiarze. Duży domek narzędziowy może pomieścić taczki, kosiarkę, rowery, większy sprzęt i akcesoria ogrodnicze, meble ogrodowe do schowania na okres zimowy oraz mnóstwo innych rzeczy, na które nie ma miejsca w naszym domu, czy pękającym w szwach garażu. Optymalnym wyborem w takiej sytuacji będzie większy domek narzędziowy dwudrzwiowy z oknami, gwarantujący odpowiednią wentylację wewnątrz. Taka powierzchnia daje możliwość zaplanowania odpowiednich półek, a nawet wstawienia szafki, skrzyni, czy stojaka na narzędzia. Domek narzędziowy o odpowiednio dużych wymiarach daje komfort swobodnego wejścia do środka oraz ergonomicznego rozmieszczenia wszelkich znajdujących się wewnątrz przedmiotów. Schowek posiadający dopływ dziennego światła umożliwi wygodne korzystanie z potrzebnych nam na działce lub w ogrodzie przedmiotów. Natomiast otwory wentylacyjne zagwarantują właściwą cyrkulację powietrza oraz redukcję wilgoci – dzięki temu znajdujące się wewnątrz akcesoria i narzędzia ogrodowe będą bezpiecznie przechowywane. A korzystanie z ogrodowych uroków wymaga wielu koniecznych mebli i akcesoriów, są to m. in.:

  • meble ogrodowe
  • leżaki ogrodowe
  • parasole ogrodowe
  • skrzynie ogrodowe

Domek narzędziowy – drzwi, okna i dach.

Nowoczesny domek narzędziowy może pełnić w ogrodzie więcej niż jedną funkcję. Z pewnością nie musi być to jedynie schowek na narzędzia, kosiarkę, czy inne ogrodowe akcesoria. Taki domek narzędziowy sprawdzi się także jako choćby drewutnia. Warto wybrać model spełniający nasze wymagania, aby służył nam przez długie lata.

Okno

W naszym sklepie posiadamy modele wyposażone w okna, ale i bez nich. Choć okno w domku narzędziowym jest elementem ważnym, to nie jest wcale konieczne. Przede wszystkim doświetli ono wnętrze, co spowoduje, że jeśli nie mamy doprowadzonego oświetlenia, zdecydowanie łatwiej będzie nam go użytkować, poruszać się wewnątrz i gospodarować w jego wnętrzu. Warto wspomnieć także o tym, że okna posiadają najczęściej funkcję uchylania, co bez wątpienia poprawia cyrkulacją powietrza wewnątrz. Często służą one jako schowek do przechowywania kanistrów z paliwem, olejów, czy nawozów, które wydzielają nieprzyjemne, a często nawet toksyczne zapachy.

Warto jest oczywiście zastanowić się nad tym, czy wybrać model wyposażony w okno. Z pewnością w przypadku mniejszych składzików nie jest ono niezbędne. Jeśli jednak myślisz choćby o majsterkowaniu w jego wnętrzu, warto wybrać domek posiadający dostęp do światła dziennego. Okno ważne jest również w przypadku większych konstrukcji, do których można spokojnie wchodzić. Poprawia ono nie tylko doświetlenie wnętrza domku, ale także jego wentylację. Dzięki temu nie trzeba szukać po omacku narzędzi, a drobne prace będą przebiegać sprawnie i szybko.

Podłoga

Również wybór odpowiedniej podłogi ma znaczenie, bowiem także i od niej zależy szczelność konstrukcji. A suche pomieszczenie, z szczelnym dachem i podłogą będzie nie tylko pomocne w uporządkowaniu wszelkich ogrodowych szpargałów, ale także może posłużyć jako miejsce do przeprowadzania drobnych napraw. Utrzymanie podłogi w czystości nie powinno sprawiać trudności, powinna być ona trwała i wytrzymała. Ponadto warto, aby była ułożona równo z ziemią – wjechanie kosiarką do środka nie powinno sprawić nam wówczas trudności. Kupując domek narzędziowy powinniśmy wziąć pod uwagę, że nie w każdym modelu podłoga wchodzi w skład całego zestawu. Wówczas należy ją dokupić za dodatkową opłatą lub też wykonać samodzielnie.

Drzwi.

W zależności od wielkości domów spotykane są drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe. Oczywiście te mniejsze modele posiadają jedno-, a te większe domki drzwi dwuskrzydłowe. Ma to znaczenie przede wszystkim dla komfortu użytkowania, w tym swobody wnoszenia i wprowadzania sprzętów ogrodowych. Jeśli natomiast ma to być schowek na rowery, czy na większe sprzęty ogrodowe, warto jest zdecydować się na dwuskrzydłowe modele, które zapewnią bezproblemowe użytkowanie.

Drzwi do domku powinny być na tyle szerokie, aby umożliwiły nam swobodne wnoszenie większych sprzętów. Minimalna zalecana szerokość wynosi 90 cm. W niektórych modelach montowane są drzwi podwójne, które wpuszczają do wnętrza światło dzienne i z powodzeniem mogą zastąpić okna.

Dach

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje dachów – jedno- i dwuspadowe. Dużą popularnością cieszy się domek jednospadowy, ponieważ jego konstrukcja znacznie upraszcza kwestię odprowadzania wody. To także optymalne rozwiązanie, jeśli planujesz domek narzędziowy przyścienny. Domki jednospadowe są z reguły niższe i lepiej wkomponowują się w narożniki działki, szczególnie jeśli działkę okala niskie ogrodzenie. Natomiast dachy dwuspadowe sprawiają wrażenie, że domki są nieco wyższe, a ponadto pod szczytem uzyskujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Dach dwuspadowy jest bardziej estetyczny – co nie jest bez znaczenia, jeśli ma on mieć przeznaczenie praktyczne oraz reprezentacyjne.

Wybór odpowiedniego dachu dotyczy nie tylko decyzji w zakresie jego kształtu, ale także rodzaju zastosowanego pokrycia. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku domków drewnianych. Do najpopularniejszych materiałów zalicza się papę i gonty, a na nieco większych konstrukcjach wykorzystywana jest także dachówka, czy stylowa strzecha. Z kolei schowek plastikowy lub metalowy najczęściej posiada dach taki sam jak całość domku – plastikowy lub metalowy.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo