Drukarki atramentowe – wady i zalety

Drukarki atramentowe to zaawansowane urządzenia drukujące, które są wybierane przez użytkowników na całym świecie. Świetnie sprawdzą się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i biurach, co czyni je sprzętem niezawodnym. Dużą konkurencją dla drukarek atramentowych są urządzenia laserowe, jednak atramentówki mają wiele funkcji, które biją na głowę drukarki laserowe. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom drukarek atramentowych oraz podpowiemy Ci, kiedy warto zainwestować w to urządzenie.

Historia drukarek atramentowych 

Drukarka atramentowa to pierwsze tego typu urządzenie, które pojawiło się na rynku. Już w 1976 roku do druku zaczęto wykorzystywać technologię, która jest charakterystyczna dla atramentówek. Zastanawiasz się, która firma wypuściła pierwszy model? To Hewlett-Packard, czyli HP, które do dzisiaj jest znane i cenione przez użytkowników. Prototyp urządzenia powstał w 1988 roku i był to model z linii DeskJet, a co ciekawe, HP nadal produkuje drukarki właśnie z tej serii! Ta drukarka była modelem monochromatycznym, czyli drukującym wyłącznie w trybie czarno-białym, natomiast pierwsze urządzenie drukujące w kolorze powstało w 1991 roku i również zostało wyprodukowane przez HP. Nazywało się HP DeskJet 500C.

Historia drukarek atramentowych jest długa, natomiast z biegiem czasu na rynku zaczęły się pojawiać coraz to nowocześniejsze modele, które oferowały użytkownikom lepszą jakość i niezawodność. Modele atramentowe charakteryzują się nasyceniem kolorów, dlatego są idealnym rozwiązaniem do drukowania grafik czy zdjęć. 

Jakie są zalety drukarek atramentowych? 

Do największych zalet drukarek atramentowych możemy zaliczyć przede wszystkim ich niską cenę. W porównaniu do sprzętu laserowego są naprawdę tanie, ale przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu warto zwrócić uwagę również na koszt materiałów eksploatacyjnych, które są z nim kompatybilne. Wiele producentów sprzedaje modele drukarek bardzo tanio, natomiast ich późniejsza eksploatacja jest naprawdę droga. Na szczęście na rynku są dostępne zamienniki, dzięki którym możesz zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy!

,

Druga zaleta, która jest często wymieniana przez użytkowników, to rozmiar drukarki atramentowej. Modele (w porównaniu ze sprzętem laserowym) są znacznie mniejsze, dzięki czemu idealnie zmieszczą się w każdym pokoju czy niewielkim biurze. Możesz z powodzeniem umieścić drukarkę na biurku czy mniejszym regale, a dzięki kompaktowym wymiarom urządzenie nie zajmie dużo wolnej przestrzeni. 

Naszym zdaniem największą zaletą drukarek atramentowych jest oczywiście jakość wydruków w trybie kolorowym. To idealne urządzenia do przygotowywania zdjęć, grafik oraz innych materiałów w kolorze. Dzięki zaawansowanej technologii wydruki są intensywne, nasycone, a kolory idealnie odwzorowane. Samo drukowanie w kolorze przy użyciu atramentówek jest też naprawdę tanie. Artykuł dzięki uprzejmości sklepu https://www.dodrukarki.pl/.

A jakie są wady urządzeń atramentowych? 

Jeżeli kupimy tani model drukarki atramentowej, to niestety musimy liczyć się z tym, że eksploatacja tego urządzenia jest droga. W przypadku niektórych sprzętów nawet stosowanie zamienników niewiele zmienia, dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić, ile dla danego modelu będą kosztować tusze. W przypadku druku monochromatycznego jakość wydruku (w porównaniu do laserówek) jest niższa. Na świeżo wydrukowanych kartkach może rozmazywać się atrament, a sam druk nie jest tak trwały. 

Starsze modele drukarek atramentowych pracują głośno, co zwłaszcza w firmach i biurach może być problematyczne. Atramentówki są też znacznie wolniejsze niż laserówki, chociaż dotyczy to również starszych modeli, gdyż szybkość nowoczesnych sprzętów jest porównywalna. 

Użytkownicy drukarek atramentowych wiedzą, że urządzenie, które nie jest eksploatowane przez dłuższy czas, może odmówić pracy, gdyż tusz w kartridżu ma tendencję do zasychania. Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas wydrukować pojedynczą kartkę w trybie mono i w kolorze, aby mieć pewność, że materiał eksploatacyjny nie zaschnie. Jeśli szukasz zamienników tuszy do drukarek, to zapraszamy na stronę Do Drukarki.

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo