Edukacyjne wakacje: Jak wykorzystać czas wolny podczas wakacji do nauki i rozwijania zainteresowań dziecka

Wakacje to dla dzieci czas beztroski i zabaw, ale są one na tyle długie, że warto pomyśleć też o bardziej edukacyjnych sposobach na ich spędzenie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że dzieci mają siedzieć w domu, czytać lektury i podręczniki na nowy rok szkolny. Możemy zorganizować im wakacje w taki sposób, by nauka odbywała się poprzez zabawę, pozwalała w ciekawy sposób spędzać czas i sprawiała dużo radości. Dzieci nawet nie zauważą wtedy, że tak naprawdę zdobywają wiedzę, która przyda im się następnie w szkole. Warto też poświęcić okres wakacyjny na rozwijanie zainteresowań dziecka, bo ma ono wtedy więcej czasu, by skupić się na swoich pasjach.

Wspólne gry i zabawy edukacyjne

Wakacje to idealny moment, by zapoznać się z różnego rodzaju grami i zabawami edukacyjnymi. Do wyboru mamy gry planszowe lub multimedialne, w które gra się na komputerze lub konsoli. Te pierwsze możemy zabrać ze sobą do parku i spędzić w ten sposób ciekawy czas na świeżym powietrzu. Gry multimedialne to natomiast świetny sposób, by urozmaicić sobie deszczowe dni i wakacyjne wieczory.

opt 2

Gdy dni są długie i słoneczne, dzieci jak najwięcej czasu chcą spędzać na dworze – na wycieczkach i spacerach. Możemy im ten czas dodatkowo urozmaicić, a jednym ze sposobów jest zabawa w rozpoznawanie okolicznej flory i fauny. Polega ona na odgadywaniu nazw gatunków roślin i zwierząt. Nie jest to wcale łatwe zadanie i sprawi problem nawet wielu dorosłym, dlatego warto mieć przy sobie atlas, za pomocą którego będziemy na bieżąco sprawdzać odpowiedzi.

Jeśli dziecko przejawia talent i zainteresowanie jakąś dziedziną nauki lub sztuki, to wolne od szkoły jest świetną okazją do tego, by zapisać je na wakacyjny kurs. To krótkie, ale intensywne zajęcia, więc jak najbardziej umożliwią rozwój dziecięcych pasji.

,

Jak sprawić, by nauka była też zabawą?

Nauka może być fascynująca i ciekawa, jeśli odpowiednio do niej podejdziemy. Bardzo pomagają w niej różnego rodzaju pomoce i narzędzia edukacyjne, jak np. teleskop. Prowadzone za jego pomocą obserwacje będą na pewno świetną zabawą dla wielu dzieci, bo większość z nich przechodzi etap fascynacji kosmosem. Teleskop astronomiczny to sprzęt dla osób w każdym wieku i jest przeznaczony nie tylko dla profesjonalistów, ale i początkujących miłośników kosmosu. Będzie też więc odpowiedni dla dzieci, o ile wybierzemy model dostosowany do ich wieku i możliwości.

Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku luneta obserwacyjnaktóra jest prosta w obsłudze – wystarczy ją tylko rozsunąć, wycelować i nastawić ostrość. Sprawdzi się ona nie tylko w obserwacjach astronomicznych, ale pozwoli też obserwować naturę, przelatujące samoloty i miejskie krajobrazy. Takie możliwości mają modele pokazujące obraz prosty lub wyposażone w soczewkę odwracającą obraz. Dzięki nim można w praktyce sprawdzać to, o czym dzieci uczą się w szkole, więc bardzo przydają się na etapie edukacji podstawowej.

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo