Elektryczna szczoteczka do zębów – jakie ma zalety?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Zwykłe szczoteczki manualne nie są jednak w stanie zapewnić Ci kompleksowej pielęgnacji zębów i dziąseł, dlatego też coraz więcej osób sięga po szczoteczki elektryczne. Zachęcamy do lektury tekstu, w którym znajdziesz wiele informacji na temat tego typu przyrządów.

Czym jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna to urządzenie zasilane bateryjnie lub akumulatorowo, a jej praca odbywa się poprzez wprawianie w ruch główki czyszczącej oraz jej włókien. Szczoteczki elektryczne różnią się od siebie zastosowaną w nich technologią, kształtem główki, rodzajem wykonywanych ruchów, a także obecnymi w nich funkcjami i trybami. Łączy je natomiast jeden wspólny element, a mianowicie znajdujący się w środku każdego przyrządu silniczek elektryczny.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Możemy wymienić następujące rodzaje szczoteczek elektrycznych:

 • Szczoteczki rotacyjne

Posiadają okrągłą główkę czyszczącą, której włókna docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Takie urządzenia wytwarzają ruchy oscylacyjno-rotacyjne (2D) lub ruchy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne (3D). Pierwsze usuwają płytkę nazębną za pomocą główki poruszającej się w lewo i prawo, natomiast pulsacje wzbogacają szczotkowanie zębów o ruch góra-dół. Szczoteczki rotacyjne mogą generować od 7 600 do 10 500 ruchów rotacyjnych i od 20 000 do 48 000 ruchów pulsacyjnych na minutę pracy. Wyposażone są
w kilka trybów, czujnik siły nacisku, czasomierze czy możliwość połączenia się z aplikacją
w smartfonie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najlepszych modeli, odwiedź nasz ranking elektrycznych szczoteczek do zębów.

,
 • Szczoteczki soniczne

Szczoteczka soniczna posiada podłużną główkę czyszczącą i opiera swoją pracę na technologii fal dźwiękowych o częstotliwości 260 Hz. Podczas jej pracy cząsteczki pasty do zębów, śliny
i wody łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, skutecznie oczyszczając je z płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych. Dzięki szczoteczce sonicznej zadbasz także o dobrą kondycję swoich dziąseł. Tego typu przyrządy zazwyczaj wyposażone są w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, wśród których występują również te do masażu dziąseł czy czyszczenia języka. Urządzenia soniczne poruszają się z prędkością do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy. Posiadają także funkcje ułatwiające szczotkowanie zębów, o których wspomniano wyżej.

 • Szczoteczki ultradźwiękowe

To urządzenia z silnikiem elektrycznym, które w swojej pracy wykorzystują fale ultradźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości – nawet do 1,6 Mhz. Są to wartości niesłyszalne dla ludzkiego ucha, dlatego praca szczoteczki ultradźwiękowej jest tak komfortowa. Wspomniane fale przenoszone są pomiędzy tkankami, a więc docierają głęboko, rozbijając łańcuchy bakterii oraz działając biostymulująco. Oprócz tego masują dziąsła, regenerują je i poprawiają tym samym ich ukrwienie.

 • Szczoteczki magnetyczne

Szczoteczki magnetyczne pracują ciszej niż inne szczoteczki elektryczne. Zastosowany w nich liniowy napęd magnetyczny pozwala skierować całą energię bezpośrednio na zakończenia włókien. Urządzenia te wytwarzają delikatne mikrowibracje, które wraz z ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi gwarantują nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne szczotkowanie zębów. Szczoteczka magnetyczna posiada obrotową główkę, a dodatkowo najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki tego typu wykonują ruchy pulsacyjne.

Zalety szczoteczki elektrycznej

Oto zalety wynikające ze stosowania szczoteczki elektrycznej:

 • przywraca zębom ich naturalną barwę
 • jej działanie jest w pełni bezpieczne dla szkliwa i dziąseł
 • chroni przed dolegliwościami jamy ustnej, np. próchnicą czy paradontozą
 • usuwa znacznie więcej płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych niż szczoteczki tradycyjne
 • jest łatwa w obsłudze, gdyż nie wymaga od nas zdolności manualnych, często posiada tylko jeden przycisk
 • posiada kilka trybów pracy, spośród których każda osoba może wybrać ten odpowiedni dla siebie
 • znajdujące się w niej czasomierze odmierzają czas niezbędny do dokładnego umycia zębów
 • posiada końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu.
RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo