Hormonalne środki chroniące przed ciążą występują m.in. w formie tabletek. Wyróżnić można tabletki antykoncepcyjne, które przyjmuje się w „trybie ciągłym” oraz antykoncepcję ratunkową (np. ellaOne), którą stosuje się sporadycznie w sytuacjach awaryjnych. Czym różnią się tabletki „po” od tabletek antykoncepcyjnych? Zapraszamy do artykułu!
EllaOne a tabletki antykoncepcyjne – różnice
Antykoncepcja hormonalna w Polsce dostępna jest w różnych postaciach. Do najpopularniejszych rozwiązań należą tabletki antykoncepcyjne, jednak nie są one tym samym, co antykoncepcja ratunkowa.
- Tabletki antykoncepcyjne służą do bieżącej ochrony przed ciążą, co oznacza, że powinny być zażywane codziennie, aby nie dopuścić do owulacji i w konsekwencji do zapłodnienia. Pigułki należy dobrać do organizmu danej kobiety i przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz wskazaniami z ulotki producenta. Zwykle przyjmuje się je w trybie ciągłym, robiąc przerwy na krwawienie z odstawienia, które nie wpływają na skuteczność ochrony przed ciążą.
- Tabletki „po” to natomiast ostatnia deska ratunku, gdy inne metody zawiodą. Mogą być przydatne w sytuacji, gdy kobieta nieprawidłowo zażywała tabletki antykoncepcyjne i obawia się, że mogło to wpłynąć na skuteczność ich działania. Należy stosować je z rozwagą i jedynie w sytuacjach uzasadnionych, by zredukować ryzyko nieplanowanej ciąży.
Różnice w składzie sprawia, że jest inny wpływ na organizm, jaki wykazują tabletki antykoncepcyjne i tabletka ellaOne. Cena w aptece również może w tym przypadku być różna – zwłaszcza przeliczając na jedną pigułkę.
Tabletka ellaOne i tabletki antykoncepcyjne – recepta online
Zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i pigułki awaryjne dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę, ponieważ są to środki hormonalne, wpływające na organizm. W przypadku ellaOne skuteczność ochrony przed ciążą zależna jest od czasu połknięcia pigułki, więc pomocna może być tu recepta online. Tabletka ellaOne przepisana może być po konsultacjach online z lekarzem między innymi na: https://naszarecepta.pl/. Ulotka ellaOne jasno określa, że nie jest wskazane częste przyjmowanie środka, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na układ hormonalny.
Przez internet można otrzymać e-receptę zarówno na tabletki antykoncepcyjne, jak i na antykoncepcję ratunkową. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim czas, ponieważ nie trzeba oczekiwać na kontakt z lekarzem, czy też rejestrować się z wyprzedzeniem. Recepta online może być wystawiona nawet w 5 minut, co jest szczególnie istotne, gdy kończy się opakowanie tabletek antykoncepcyjnych lub trzeba szybko zażyć pigułkę „po”. Oczywiście pierwszym krokiem jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz ustali wskazania i przeciwwskazania do wystawienia pacjentce recepty.
Różnice w przyjmowaniu antykoncepcji awaryjnej i tabletek antykoncepcyjnych
Zarówno przy antykoncepcji ratunkowej, jak i przy tabletkach antykoncepcyjnych ważna jest samodyscyplina oraz czas. Pigułki awaryjne, jak wspomniano wcześniej, należy zażyć w możliwie najkrótszym czasie od stosunku, ponieważ ma to niebagatelne znaczenie dla ich skuteczności ochrony przed zapłodnieniem. Tabletki antykoncepcyjne wymagają odpowiedzialnego stosowania — powinny być zażywane codziennie o stałych porach. W obu przypadkach należy uważać na inne kwestie, w tym między innymi na pojawiające się po połknięciu wymioty, które mogą mieć znaczenie, jeśli chodzi o skuteczność działania metody.