Fort Karola. Jak dotrzeć? Trasa, parking, punkt widokowy [zdjęcia]

Fort Karola w Górach Stołowych może i nie należy do najpopularniejszych atrakcji, ale zdecydowanie warto zajrzeć w to miejsce. Szczególnie dla świetnego punktu widokowego. Roztaczający się krajobraz potrafi zapierać dech w piersiach. Niewątpliwym atutem Fortu Karola jest fakt, że trasa z parkingu trwa zaledwie kilka minut.

Fort Karola w Górach Stołowych

Udając się na Szczeliniec Wielki, Błędne Skały lub w okolice tych atrakcji turystycznych, warto zajrzeć również do Fortu Karola. Położony jest on tuż przy Drodze Stu Zakrętów, dzięki czemu dojście na miejsce nie zajmie nam więcej niż 5-15 minut.

Czym tak w ogóle jest Fort Karola? To XVIII-wieczna twierdza na Górze Ptak w pobliżu Lisiej Przełęczy. Zbudowany w 1790 r. przez Prusy jako strażnicę graniczną z Austrią. Obecnie to ruina z fragmentami murów, bramy i platformy widokowej.

Czy warto zwiedzić Fort Karola?

Z pewnością Fort Karola nie jest na czołówce listy miejsc do zwiedzenia w Górach Stołowych, ale gorąco polecamy wybrać się w to miejsce. Z samego fortu nie pozostało już zbyt wiele. Uchowały się jedynie resztki murów i okien. Dużą atrakcją jest punkt widokowy. Można z niego podziwiać m.in. Szczeliniec Wielki. Widok naprawdę jest imponujący. Szczególnie efektowne może być obserwowanie w tym miejscu zachodu słońca.

,
widok z fortu karola

Oto zdjęcie panoramiczne z platformy widokowej:

panorama fort karola

Parking przy Forcie Karola. Gdzie zaparkować za darmo?

Wybierając się do Fortu Karola samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu Lisia Przełęcz lub Białe Skały. Nie są one zbyt duże, pomieszczą kilkadziesiąt lub kilkanaście aut, więc sporo osób parkuje wzdłuż drogi. I choć wzdłuż niej widnieją apele, aby samochody pozostawiać jedynie na parkingach, a nie poboczu, to niestety wielu turystów nie ma innej opcji.

fort karola parking

Na zdjęciu: Darmowy parking Białe Skały. Stąd szybko dotrzesz do celu.

Trasa na Fort Karola. Jak dotrzeć?

Z parkingu Lisia Przełęcz do Fortu Karola idzie się zaledwie z 5-15 minut, w zależności od tempa i liczby przerw na picie, jedzenie i liczby dzieci. Niestety trasa nie jest zbyt dobrze oznaczona, dlatego wielu ludzi krąży i błądzi.

Jak zatem dotrzeć do Fortu Karola? Pozostawiając samochód na parkingu Białe Skały (najbliższy parking) należy przejść na drugą stronę drogi i wejść na szlak. Brakuje tutaj jakichkolwiek drogowskazów dla turystów. Po przejściu około 200-300 metrów, na rozwidleniu dróg (przy charakterystycznym dużym kamieniu) należy skręcić w prawo. Na drzewach można wypatrywać oznaczeń szlaku zielonym trójkątem.

droga fort karola

Na zdjęciu zaznaczono drogę do Fortu Karola. To właśnie tutaj wiele ludzi obiera złą trasę.

fort karola jak dotrzec

Na zdjęciu: Trasa do Fortu Karola

Cała trasa liczy około 400 metrów. Suma przewyższeń to zaledwie 33 metry. Droga jest kamienista i pokryta korzeniami. Nie powinna jednak sprawiać problemów. Z kolei ruszając z parkingu Lisia Przełęcz, należy również dojść do tego samego wejścia i szlaku, co z parkingu Białe Skały.

Wejść na trasę można również z innego miejsca drogi, gdzie pojawiają się już znaki kierujące odpowiednim szlakiem.

Pozostałe zdjęcia z Fortu Karola

wejscie na platforme widokowa fort karola

Na zdjęciu: Wejście na platformą widokową.

fort karola
fort karola 2

Wybierając się do Fortu Karola w Górach Stołowych można wybrać się również na Narożnik. To zaledwie kilka minut obok. Ponieważ jest to bardzo krótka wycieczka, warto dodać ją do swojego planu dnia, w którym wybieracie się na Szczeliniec Wielki lub Błędne Skały.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo