Foteliki samochodowe – czym się kierować podczas wyboru?

Dla zmotoryzowanych rodziców jednym z najważniejszych elementów wyprawki jest odpowiedni fotelik samochodowy. Rodzice powinni zakupić go przed porodem dziecka, aby podczas podróży do domu zapewnić mu bezpieczeństwo. Jaki powinien być sprzęt tego typu i na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Dlaczego fotelik dla dziecka jest tak istotny?

Rolą fotelika samochodowego jest zabezpieczenie malucha w trakcie podróży od pierwszych dni jego życia do momentu, kiedy będzie mogło samodzielnie korzystać z pasów bezpieczeństwa. Dzieje się tak wówczas, gdy dziecko osiąga wzrost 150 cm. Dorośli mają obowiązek chronić swoje zdrowie i życie pasami, natomiast dla maluchów wymogiem prawnym, za który odpowiadają rodzice, jest bezpieczny fotelik samochodowy.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia dziecka w trakcie jazdy skutkować może oczywiście mandatem, jednak nie to jest najgorszym problemem. W trakcie wypadku dziecko może stracić zdrowie, a nawet życie. Nie warto więc z rezygnować z zabezpieczenia. Nawet ramiona matki nie są w stanie ochronić pociechy przed nieszczęściem.

Foteliki samochodowe przeznaczone są dla dzieci w różnych kategorii wagowych. Najważniejszymi podziałami jest grupa 0 i 0+, maluszków o wadze 0-10 kg, a także 0-13 kg. Modele dla dzieci starszych mają inną konstrukcję. Ponadto większe dzieci można przewozić w pozycji półleżącej. Kolejno jest więc grupa I dedykowana pociechom o wadze 9-18 kg, grupa II dla dzieci ważących 15-25 kg, a także grupa III przeznaczona dla podróżników o wadze 22-36 kg. Pamiętaj, że wybór fotelika samochodowego jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa małego pasażera.

,

Foteliki samochodowe – wybierz komfort i bezpieczeństwo

Jeśli stajesz przed wyborem fotelika samochodowego największą uwagę zwróć na kilka kluczowych czynników:

  • działanie regulacji zarówno pasów, jak i pozostałych elementów, biorąc pod uwagę fakt, że dziecko rośnie. Dopasujesz poszczególne części do wymogów dziecka w różnych fazach jego wzrostu. Dobrze dobrany model może służyć nawet do 12. roku życia,
  • sposób regulacji siedziska,
  • sposób montażu fotelika w samochodzie,
  • materiał, z którego stworzone jest siedzisko – warto zadbać o to, żeby dziecko nie pociło się podczas jazdy. Pamiętaj, że powłokę należy co jakiś czas uprać. Dobrze, gdyby była zdejmowana,
  • symbol, który potwierdza spełnienie norm ECE 44/03 bądź 44/04.

Sprzęt samochodowy dla dziecka dobrze jest przymierzyć w aucie i sprawdzić, czy dziecko dobrze się w nim czuje.

Jaki powinien być fotelik samochodowy?

Jedną z marek, która produkuje wysokiej jakości akcesoria dziecięce, jest marka Recaro, której produkty zachwycają funkcjonalnością. Wyposażone są w ochronę boczną (ASP), dzięki której energia rozłożona jest po konstrukcji sprzętu i minimalizuje się, która oddziałuje na podróżnika. W przypadku bocznej kolizji jest chronione dodatkowym zabezpieczeniem. Zwróć również uwagę na sposób montażu. System ISOFIX sprawia, że jest on szybki i prosty. Zapewnia bezpieczną pozycję fotelika w samochodzie.

W asortymencie marki znajdziesz modele obrotowe, które możesz obrócić całkowicie, wygodnie wpiąć maluszka i wyjąć go z samochodu. W ofercie dostępne są również foteliki, które posiadają kilka pozycji pochylenia.

Z całą pewnością chcesz, aby dziecko podczas jazdy czuło się komfortowo. Marka Recaro zadbała o każdy aspekt, dlatego wszystkie modele wykonane są z wysokiej jakości, przewiewnych materiałów z siateczkową stawką w tapicerce. Ponadto w skorupie fotela znajdują się otwory, które zapewniają optymalny przepływ powietrza.

Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Tyłem do kierunku jazdy przewozi się najczęściej niemowlęta, warto jednak przedłużyć ten moment do chwili, aż dziecko skończy 2. lata lub osiągnie ściśle określony limit wzrostu lub wagi. Dlaczego jest to tak istotne? Dziecięca szyja ma ograniczoną moc mięśni, w związku z czym nie podtrzymują one głowy na tyle mocno, aby zadziałać odpowiednio w momencie gwałtownego zahamowania lub przyspieszenia. Nie jest więc możliwe, aby malec mógł utrzymać ciężar swojej głowy. To może prowadzić do złamań kręgów szyjnych lub innych urazów.

Choć wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to ciężkie zadanie jako rodzic jesteś zobowiązany do jak najlepszej ochrony swojego malucha. Dokładnie zastanów się nad tym, czego oczekujesz od sprzętu. Na stronie https://www.recaro-kids.pl znajdziesz model, który zapewni dziecku najwyższy komfort jazdy, wygodę, a co najważniejsze – bezpieczeństwo.

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo