Wyjeżdżasz na urlop za granicę swoim samochodem i chcesz je ubezpieczyć? Podpowiadamy, gdzie możesz to zrobić.
Gdzie wykupić ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę?
Jeśli wybierasz się swoim samochodem za granicę i chcesz rozszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie OC o dodatkowe opcje przydatne w takiej podróży (np. AC czy assistance), masz kilka możliwości:
- wybrać się do biura ubezpieczeniowego czy zadzwonić na infolinię, gdzie możesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia agentów ubezpieczeniowych,
- samodzielnie skorzystać z kalkulatorów, dostępnych online na stronach internetowych ubezpieczycieli.
Polecamy wybór multiagencji ubezpieczeniowych (np. CUK Ubezpieczenia), a także udostępnianych przez nich kalkulatorów, gdzie będziesz mógł poznać kilka ofert towarzystw jednocześnie. Porównanie dostępnych opcji to warunek konieczny, by znaleźć dobre ubezpieczenie w interesującym Cię przedziale finansowym. Pamiętaj, że oferty są bardzo różne — chodzi zarówno o zakres, jak i cenę. Jedno towarzystwo może zapewniać podstawową ochronę, a drugie w tej samej cenie oferować także dodatkową ochronę.
Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę oferuje wiele towarzystw, m.in.:
- PZU,
- Warta,
- Uniqa,
- Link4,
- Proama,
- TUZ Ubezpieczenia,
- mtu24.pl
- itd.
Jak już wspomnieliśmy, oferty różnią się od siebie, dlatego trzeba je dokładnie przeanalizować.
Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę?
Przeanalizujmy, z czego składać się powinno dobre ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę. Zrobimy to na przykładzie polisy, którą oferuje PZU, jeden z liderów w branży wśród ubezpieczeń komunikacyjnych. Kierowca, wybierając się swoim autem za granicę, może kupić tu polisę, składającą się z kilku elementów.
Ubezpieczenie OC
To obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, nie musisz kupować osobnego ubezpieczenia OC. Dokumenty, potwierdzające zawarcie umowy, które powinieneś wozić ze sobą, są respektowane w większości europejskich krajów. Jednak niektóre państwa wymagają okazania tzw. Zielonej Karty, czyli międzynarodowego potwierdzenia posiadania OC w kraju, w którym auto jest zarejestrowane. W niektórych towarzystwach trzeba dodatkowo za Zieloną Kartę dopłacać, jednak w PZU jest ona bezpłatna.
Ważne!
Polskie ubezpieczenie OC jest ważne w takich krajach, jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Z kolei Zieloną Kartę musimy mieć w: Albanii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Tunezji, Turcji, Ukrainie.
Czy wiesz, że…
Właściciele pojazdów mechanicznych, którzy chcą kupić OC, pytani są często przez towarzystwo, czy w planach mają użytkowanie auta za granicą. Składka w takich przypadkach może nieznacznie wzrosnąć, w porównaniu z ubezpieczeniem auta, które poruszać się będzie tylko w granicach Polski.
Ubezpieczenie AC
To dobrowolne ubezpieczenie samochodu przyda się, jeśli wybierasz się w daleką podróż. Prawdopodobieństwo uszkodzenia auta czy spowodowania kolizji lub wypadku jest większe, jeśli dużo jeździmy. Ponadto autocasco chroni także w przypadku kradzieży, a to oferowane w PZU także w razie innych zdarzeń np. jeśli gryzoń przegryzie kabel.
Musisz wiedzieć, że wiele towarzystw zastrzega, że nie wypłaci odszkodowania za kradzież auta, do której doszło w niektórych krajach. Tak jest także w PZU. Polisa od kradzieży nie obowiązuje w Rosji, Białorusi, Ukrainie czy Mołdawii, jednak można rozszerzyć zakres ochrony także ba te kraje, kupując odpowiedni dodatek do polisy.
Assistance
Wiele osób, myśląc o ubezpieczeniu auta na wyjazd za granicę, ma na myśli assistance, które obejmuje ochroną samochód nie tylko w Polsce, ale i innych krajach. W PZU masz do wyboru kilka wariantów tej polisy. Zobacz, co zapewnia to ubezpieczenie:
- holowanie auta za granicą do 150 km z możliwością rozszerzenia do 200 km,
- pojazd zastępczy na 10 dni w przypadku kradzieży i wypadku, a także na 5 dni w razie awarii,
- szereg usług dodatkowych np. pomoc w razie wypadku, kradzieży, awarii, zatrzaśnięcia kluczyków czy rozładowania akumulatora itd.
NNW komunikacyjne
Ryzyko wypadku, który może doprowadzić m.in. do trwałego uszczerbku na zdrowiu kierowcy czy pasażerów jest tym większe, im więcej jeździmy. Dlatego, wybierając się w podróż, warto wykupić ubezpieczenie NNW. Polisa, którą kupisz w PZU, zapewnia odszkodowanie w razie zdarzeń, które wydarzą się nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pieniądze otrzymasz, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, będziesz musiał zostać poddany uciążliwemu leczeniu czy będziesz niezdolny do pracy. W przypadku Twojej śmierci pieniądze otrzymają najbliżsi.
Dodatki do ubezpieczenia auta
Wyżej wymieniliśmy najważniejsze elementy ubezpieczenia auta na wyjazd za granicę. Jednak warte uwagi są także inne dodatki. W PZU możesz kupić np.:
- ubezpieczenie szyb, które zapewnia wymianę lub naprawę uszkodzonej szyby,
- ubezpieczenie opon, które zapewnia organizację i pokrycie kosztów naprawy uszkodzonej opony,
- itd.
Gdzie ubezpieczyć auto na wyjazd za granicę? Podsumowanie
- Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Najlepiej jest porównać kilka ofert, korzystając z porównywarek, udostępnianych przez multiagencje ubezpieczeniowe.
- Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę w PZU, może zawierać m.in. polisę OC (nie musisz kupować osobnej, wyjeżdżając za granicę), NNW komunikacyjne, AC, a także assistance (obejmuje m.in. holowanie auta za granicą), a także opcje dodatkowe np. ubezpieczenie szyb.