Jak bezpiecznie podróżować z niemowlakiem?

Pojawienie się nowego członka rodziny to pełnia szczęścia dla rodziców. Nowe obowiązki jak karmienie, kąpanie i przewijanie sprawia dużo radości. Troska rodziców skierowana jest również na bezpieczeństwo dziecka. Bezpieczna musi być podróż samochodem np. do pediatry, sklepu czy dziadków.

Jak zapewnić dziecku bezpieczną podróż samochodem

Bezpieczny przewóz niemowlaka zapewnia fotelik samochodowy. Dziecko wygodnie jest w nim ułożone, spięte pasami bezpieczeństwa, które są integralnym elementem fotelika. Sam fotelik wpinany jest w bazę. W ten sposób bezpiecznie rodzice mogą przewozić swoją pociechę.

Jakie są rodzaje fotelików?

Jeden typ to tradycyjny fotelik, który po uwolnieniu z bazy przejmuje funkcję kołyski. Duży, regulowany uchwyt pozwala bezpiecznie przenieść niemowlę z samochodu do domu. Drugi rodzaj to mobilny fotelik samochodowy. Ten model po wypięciu z auta może spełniać dodatkowe funkcje zarówno kołyski i wózka dziecięcego.

Mobilny fotelik jest dla rodziców bardziej praktyczny. Dodatkowa funkcja wózka ułatwi podróże nie tylko samochodem, ale też spacery czy wizyty w sklepie z dzieckiem.

,

Co wyróżnia fotelik mobilny?

Zintegrowane z fotelikiem kółka są prawdziwą innowacją. W pozycji rozłożonej wraz z fotelikiem tworzą poręczny wózek dziecięcy. Przy pomocy jednego przycisku można kółka złożyć i zapiąć bezpiecznie w samochodzie lub skorzystać z fotelika jak z kołyski.

Koła w połączeniu z regulowanym uchwytem  dają możliwość prowadzenia wózka na dwa sposoby. Przy wychyleniu uchwytu w kierunku stóp dziecka rodzic wózek ma przed sobą, przy wychyleniu 90 stopni do podłoża można prowadzić wózek z boku na wysokości biodra. W obydwu przypadkach rodzic zawsze widzi swoje dziecko.

Bezpieczne ułożenie dziecka

Wkładka fotelika zapewnia prawidłowe ułożenie niemowlaka. Jest to bezpieczna pozycja jak w brzuszku mamy czy na rękach rodzica. Główka układa się wyżej, nadając naturalną pozycję. Przeszycie w okolicach kroku zabezpiecza przed osunięciem się i zmianą pozycji dziecka.

Jak wpiąć mobilny fotelik do samochodu?

Można wykorzystać dwie metody zabezpieczenia pociechy. Pierwsza to wpięcie z wykorzystaniem bazy Isofix. Złożony fotelik przygotowany do funkcji nosidełka umieścić należy w bazie. Następnie przemieścić uchwyt w pozycję jak w wózku (w kierunku nóżek dziecka).

Spowoduje to zamknięcie zamka i zabezpieczenie fotelika w bazie. Wypięcie fotelika to proces odwrotny. Wciskając przycisk przy uchwycie trzeba przemieścić uchwyt wózka do pozycji kołyski. Zamek odblokuje fotelik i można go swobodnie wyjąć z samochodu.

Druga metoda przyda się wszędzie tam gdzie okazjonalnie rodzic przemieszcza się z dzieckiem. Może to być auto dziadków czy znajomych. Nie wymaga bazy Isofix.

Mobilny fotelik daje możliwość umieszczenia go w samochodzie przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Pas należy zapiąć w aucie, następnie wsunąć go pod specjalne zaczepy fotelika.

Dolną część pasa umieszcza się w zaczepie znajdującym przy uchwycie fotelika, a górną w tylnej jego części. W ten sposób fotelik dociskany jest za pomocą pasa bezpieczeństwa do siedzenia i do oparcia samochodu.

W czym pomoże użytkowanie mobilnego fotelika

Użycie jednego przycisku pozwala na zaoszczędzenie czasu przy wpinaniu i wypinaniu fotelika w samochodzie. Funkcja wózka pozwala na odciążenie kręgosłupa. Nie trzeba już nosić dziecka w kołysce. Dodatkowo rodzice oszczędzą miejsce w bagażniku. Nie muszą już wozić dodatkowego wózka ze sobą.

Spacer z dzieckiem w wózku, piknik z pociechą w kołysce i dojazd można zabezpieczyć jednym mobilnym fotelikiem.

Certyfikaty i standardy bezpieczeństwa

Przykładowym mobilnym fotelikiem jest fotelik Donna+. Certyfikaty bezpieczeństwa obejmują z osobna każdą funkcję fotelika. Osobny certyfikat wystawiony jest dla fotelika w podróży, drugi dla funkcji wózka i ostatni dla funkcji kołyski.

Dodatkowo fotelik akceptowany jest w samolotach. Podczas lotu dziecko można przypiąć pasem do siedzenia obok rodzica. Fotelik przeszedł liczne dodatkowe testy. (Więcej znajdziesz tutaj.)

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo