Jak poprawić pamięć i koncentrację? Oto 9 sposobów

W ciągu naszego życia musimy zapamiętać miliony rzeczy. W szkole musimy nauczyć się i zapamiętać czym jest pantofelek, jak wygląda cykl krebsa, na jakie pytania odpowiadają przypadki i kiedy był chrzest Polski. Z prywatnych spraw musimy pamiętać ważne numery telefonów i daty, hasła do kont – i tych bankowych, do poczty i na portale społecznościowe.

Musimy pamiętać kiedy jest Dzień Matki i imieniny cioci Helenki. Do tego musimy zapamiętać plan dnia, zadania do wykonania w tym tygodniu oraz to kiedy mamy umówioną wizytę do dentysty. Jednym słowem – mamy przechlapane, bo tych rzeczy jest strasznie dużo…. a dodajmy do tego jeszcze naukę języka, wymagającą pracę zawodową i dziecko w wieku szkolnym. Nie jeden komputer nie pomieściłby takiej ilości danych, jaką musi pomieścić nasz mózg, dlatego warto zadbać o to, aby poprawić pamięć i koncentrację.

Krok pierwszy – wysypiaj się

Pomimo tego co mówią milionerzy i średniej klasy trenerzy motywacyjni, nie da się i niezdrowo jest spać mniej niż 7 godzin. Oczywiście, nie wiemy ile godzin przesypiał Rockefeller, ale naukowcy są zgodni, że minimalny czas naszego snu to 7 godzin. W tym czasie nasze ciało, w tym mózg się regenerują. Co więcej, mózg w tym czasie ,,układa” sobie wszystko czego dowiedzieliśmy się tego dnia. To właśnie podczas snu nasz mózg przyswaja tę informację i tworzy nowe połączenia nerwowe. Dlatego właśnie dobry, jakościowy sen jest najważniejszą rzeczą do poprawy kondycji naszych zwojów.

Krok drugi – zadbaj o zawartość talerza

Mądre powiedzenie głosi: ,,jesteś tym co jesz”. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze czym karmimy nasze ciało. W procesie wspierania pamięci ważne jest by zadbać o dostarczanie sobie zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto wprowadzić do swojej diety ryby – w szczególności te tłuste np. łososia oraz orzechy, głównie włoskie. Kolejnym ważnym elementem diety są węglowodany. Ich głównym źródłem powinny być produkty pełnoziarniste oraz surowe warzywa. Jeśli chodzi o owoce, powinniśmy jeść ich jedną porcję dziennie, w postaci surowej. Ważne jest również, żeby się nie przejadać. Właściwa i odpowiednia dla nas liczba kalorii wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.

Krok trzeci – planowanie

Dobra wiadomość, nie musisz przyswajać 100% informacji. Prowadź kalendarz w którym będziesz zapisywać spotkania, wizyty u lekarza czy ważniejsze przedsięwzięcia. Nie musisz bez potrzeby zaśmiecać swojego mózgu. Kalendarz, planer, czy dobra sekretarka załatwią sprawę.

Krok czwarty – ogranicz wybory

Wielu ludzi sukcesu ubiera się ciągle tak samo. Dlaczego? Większość z nich, na to pytanie odpowiada, że ograniczają niepotrzebne wybory. Badania dowiodły, że podejmowanie nawet najmniejszych i małostkowych decyzji męczy nasz mózg. Dlatego nie ma co marnować siły na podejmowanie nieznaczących decyzji. Jak je ograniczyć? Po skompletuj ubrania w szafie w gotowe zestawy – zaoszczędzisz w ten sposób dużo czasu. Jeśli twoja koleżanka z pracy ma podobne kubki smakowe i gust do twojego, umów się, żeby zamawiała obiad również dla ciebie, taki sam na jaki ona ma aktualnie ochotę. Jeśli robisz remont mieszkania, dogadaj się z żoną, że to ona podejmuje wszystkie decyzje. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Żona będzie zadowolona i szczęśliwa, że ma wolną rękę i tak jej ufasz, a ty ograniczysz liczbę podejmowanych przez siebie decyzji.

Krok piąty – ruch to zdrowie

Ruszaj się! W zdrowym ciele, zdrowy mózg. Ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na kondycje nie tylko naszego ciała ale i naszej głowy. Jeśli nie lubisz chodzić na siłownie, to wybierz się codziennie na godzinny spacer szybkim krokiem. Dodatkowo możesz spróbować jogi – świetnie wpływa na wewnętrzną równowagę i pozwala oczyścić umysł, lub bieganie – świetnie dotlenia mózg i pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Krok szósty – pozbądź się rozpraszaczy

Nie pozwól by coś cię nieustannie rozpraszało. Brak rozpraszających nas bodźców z zewnątrz to kolejny ważny punkt w walce o dobrą pamięć. Dlatego gdy uczysz się nowej umiejętności, siedzisz na wykładzie czy kursie – wyłącz telefon i skup się na chwili obecnej. Dzięki temu lepiej się skupisz i przyswoisz wiedzę.

Krok siódmy – ćwicz umysł

Mózg można ćwiczyć jak każdy inny mięsień w naszym organizmie. Jak to zrobić? Możesz zacząć rozwiązywać krzyżówki lub sudoku. Możesz też spróbować nauczyć się czegoś na pamięć – na przykład przemówienia na prezentację dla klienta. Możesz też takie wyzwanie wprowadzić w swoim domu ucząc się z dziećmi wierszyków na pamięć. Ty na tym zyskasz, a i twoim dzieciom zrobi się raźniej, że uczysz się razem z nimi. Kolejnym pomysłem na ćwiczenie jest nauka nowej umiejętności. Może to być żonglowanie, szydełkowanie lub kilka podstawowych zwrotów w języku obcym.

Krok ósmy – bądź dla siebie dobry

Jest to najważniejsza życiowa zasada. Bądź przez cały ten proces swoim przyjacielem. Staraj się spędzać czas z bliskimi, unikaj stresu, nie denerwuj się oraz nagradzaj się gdy coś ci wyjdzie. Pamiętaj, aby zadbać o siebie. Nawet jeśli jesteś rodzicem i masz mało czasu, to i tak kluczowe jest znalezienie chwili dla siebie. Zaaowocuje to lepszym samopoczuciem, co uszczęśliwi również Twoje dzieci i bliskich, z którymi chętniej i przyjemnije spędzisz resztę czasu.

Krok dziewiąty – medytacja i yoga

W zadbaniu o pamięć, mózg i koncentrację warto spróbować również medytacji, a także yogi. Taka chwila wyciszenia pozwoli uspokoić umysł, uporządkować myśli i natłok spraw, które zakłóca prawidłową pracę mózgu. Pozwoli Ci to być bardziej skoncentrowanym i realizować cele. Medytacja może być również świetnym sposobem na lepszy sen, a ćwiczenia yogi mogą poprawić również Twoją sprawność fizyczną.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo