Jak poradzić sobie po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Wracasz do pracy po 12 miesiącach przerwy związanej z opieką nad dzieckiem? Oto praktyczne wskazówki dla kobiet wracających do pracy po urlopie macierzyńskim.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – co się zmienia?

Urlop macierzyński oraz kwestie dotyczące powrotu do pracy po jego zakończeniu, są jasno opisane w Kodeksie Pracy. Kobieta, która urodziła jedno dziecko i opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe w ZUS, ma prawo do 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego i 41 tygodni urlopu rodzicielskiego. A to oznacza, że może sprawować opiekę nad dzieckiem w domu w sumie przez 61 tygodni, czyli rok i ponad 2 miesiące.

Pracodawca po zakończeniu urlopu macierzyńskiego ma obowiązek przyjąć kobietę na dotychczasowe stanowisko pracy. Jeśli przez ten czas zlikwiduje Twój etat, musi zaproponować Ci inny, odpowiadający Twoim kwalifikacjom oraz doświadczeniu, bez obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niesie za sobą kilka istotnych zmiana organizacji czasu pracy. Jeśli karmisz piersią, możesz zmniejszyć wymiar do siedmiu godzin pracy dziennie. Ponadto przysługują Ci dodatkowe dwa dni urlopu rocznie. To tak zwana opieka nad dzieckiem zdrowym.

,

Zastanawiasz się, czy Twój pracodawca respektuje prawa matek? Między innymi pod tym adresem: https://www.gowork.pl/opinie, przeczytasz opinie wystawiane przez pracowników na temat pracodawców.

Co zrobić, aby powrót do pracy po macierzyńskim był łatwiejszy?

Przerwa w karierze związana z urlopem macierzyńskim trwa dość długo. W tym czasie wiele rzeczy się zmienia, zwłaszcza jeśli chodzi o kondycję firmy, a także rotację zatrudnionych w niej pracowników. Jakie działania możesz podjąć, aby powrót z macierzyńskiego do pracy nie był przykrym obowiązkiem, lecz pozytywnym doświadczeniem?

Przede wszystkim, przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego, miej stały kontakt ze swoim pracodawcą i kolegami z pracy. Możesz uczestniczyć w spotkaniach firmowych, śledzić trendy, czytać o tym, co zmieniło się w ciągu tych kilkunastu tygodni w Twojej branży. Jeśli nie zamierzasz wrócić do dotychczasowego pracodawcy, przeglądaj portale ogłoszeniowe, szukaj ciekawych ofert pracy, zwróć uwagę na wsparcie zawodowe, np. jednodniowe webinary czy szkolenia poszerzające Twoje kwalifikacje.

powrot do pracy

Koniecznie na kilka miesięcy przed końcem urlopu macierzyńskiego, zadbaj o miejsce w żłobku dla malucha lub zorganizuj inną formę opieki – zatrudnij opiekunkę bądź oddaj dziecko pod opiekę dziadków. Pamiętaj także o niezbędnych formalnościach. Najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem pracy złóż wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

Stopniowo wdrażaj się w obowiązki zawodowe. Pamiętaj, że w ciągu tygodni Twojej nieobecności wiele się zmieniło. Nie bój się więc poprosić o pomoc kolegów z pracy, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z obsługą nowego oprogramowania czy sprzętu.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak poradzić sobie po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Łączenie roli rodzica i pracownika to duże wyzwanie, stanowi jednak źródło wielkiej satysfakcji. Koniecznie sama się o tym przekonaj.

Art. Sponsorowany

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo