Jak urządzić pokój dla dziecka, by służył mu przez lata?

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie finansowe, dlatego wielu rodziców zastanawia się, jakie rozwiązania wybrać, aby służyły maluchowi przez kolejne lata. Choć potrzeby dwulatka i dziecka w wieku szkolnym są skrajnie różne, nie jest całkowicie niemożliwie dobranie wieloletnich mebli czy akcesoriów. Jak urządzić pokój dziecięcy z głową?

Łóżko na lata – jakie wybrać?

Podstawowym błędem, jaki popełniają rodzice małych dzieci, jest zakup niewielkich rozmiarów łóżka. W sklepach znajdziemy mnóstwo propozycji dla maluchów, w tym łóżeczka w kształcie samochodów, statków albo żywcem wyjęte z bajki o księżniczkach. Z jednej strony mają one za zadanie przekonać dziecko do tego, aby spało w swoim pokoju, zachęcając unikalnym designem. Z drugiej strony, jest to rozwiązanie zaledwie na 3-4 lata. Dzieci nie tylko szybko się znudzą daną tematyką, ale zwyczajnie wyrosną z małego łóżeczka. Rodzice natomiast będą musieli ponieść koszt zakupu „dorosłego” łóżka. Najlepiej więc od razu wybrać takie, w którym dziecko spokojnie będzie mogło spać nawet wtedy, gdy pójdzie do szkoły.

Wiele modeli posiada dodatkowe, dopinane zabezpieczenia, które chronią przed upadkiem, co może być pomocne w przypadku kilkulatków. Jeśli szukamy jakiegoś elementu zachęcającego dziecka do spania w swoim pokoju, postawmy na przykład na pościel z bohaterami ulubionej bajki. Dobrym rozwiązaniem będą też inne akcesoria, dzięki którym maluch poczuje się we własnym pokoju jak w swoim królestwie. Nie wszystkie dodatki muszą być dedykowane dzieciom – dobrym przykładem jest wysokiej klasy materac, który posłuży zarówno przedszkolakowi, jak i dziecku w wieku szkolnym. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na https://sennamaterace.pl/ – sklepu, który jest autoryzowanym dystrybutorem marki Hilding. Najciekawsze propozycje do łóżka dziecięcego znajdziemy w kategorii: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200

lozko na lata jakie wybrac

Meble modułowe, czyli sprytne i ekonomiczne rozwiązanie

Małe dzieci potrzebują niewielkich rozmiarów mebli, z których będą mogły samodzielnie korzystać. Tymczasem wraz z wiekiem rosną potrzeby i liczba rzeczy, które trzeba pomieścić w pokoju. Meble modułowe przypominają nieco klocki, które można złożyć według własnych potrzeb i preferencji. Ważne jednak, aby wybierać wysokiej jakości produkty, które odporne są na działanie czynnika czasu. Meble modułowe sprawdzą się zwłaszcza w przypadku ograniczonej przestrzeni, jaką mamy do zaaranżowania.

Ściany w neutralnym kolorze

Ściany co prawda trzeba co pewien czas nieco odświeżyć, aby dobrze się prezentowały, jednak wybierając stonowane kolory, nie będziemy musieli tego robić co roku. Tapety z ulubionymi bohaterami bajek szybko się nudzą, dlatego o wiele lepiej wybrać naklejki wielokrotnego użytku, które nie brudzą ścian, a jednocześnie pozwalają upiększyć pokój. Pamiętajmy, że stonowane kolory dobrze wpływają na dzieci, uspokajając je. Jeśli maluch upiera się, aby użyć nieco bardziej esktrawaganckiego koloru, pozwólmy mu zaadaptować jedną ścianę według własnego pomysłu. Skorzystajmy jednak z próbników, gdyż może okazać się, że pozornie dobry zamysł okaże się niewypałem. Neutralne kolory nigdy nie wychodzą z mody, dlatego pokój dziecka zawsze będzie prezentował się estetycznie i gustownie. 

Wydzielenie przestrzeni

Pokój dziecka warto podzielić na kilka stref. Jakich?

  • Strefa relaksu, w której stoi dziecięce łóżko, stolik nocny z lampką i…nic więcej. Tyle w zupełności wystarczy, aby wypocząć.
  • Druga powinna być przeznaczona do zabawy – tutaj warto umieścić wszystko to, z czego dziecko korzysta na co dzień.
  • Dziecko powinno mieć warunki do pracy własnej – warto ustawić tam stolik z krzesełkiem, przy którym można będzie na przykład malować i rysować. Z czasem miejsce to stanie się strefą nauki, dobierając sobie trochę miejsca ze strefy zabawy. 
  • Przestrzeń, w której umieścimy szafy i wszelkie niezbędne do przechowywania rzeczy.

Podział pokoju w taki sposób pozwoli zachować porządek i ład, a w dodatku znacznie łatwiej będzie zaadaptować pomieszczenie do potrzeb dziecka wraz z upływem kolejnych lat. Wydzielając przestrzeń, warto również zaplanować, jak ma wyglądać pokój w przyszłości. Mając na uwadze fakt, iż strefa pracy własnej niedługo stanie się strefą nauki, należy zorganizować ją przy oknie, dbając o dostęp do światła dziennego. Pamiętajmy, że aranżacja pokoju dziecięcego to spore wyzwanie, dlatego warto dobrze ją przemyśleć, jeszcze zanim podejmiemy jakiekolwiek działania. 

wydzielenie przestrzeni

Art. Sponsorowany

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo