Jak urządzić wygodne stanowisko do nauki zdalnej? Niezbędne sprzęty

Nauka zdalna jest efektywna, jeśli dziecko korzysta w jej trakcie z odpowiedniego sprzętu. Komputer lub laptop to podstawa, jednak równie ważne są urządzenia peryferyjne. To właśnie dzięki nim uczeń kontaktuje się z nauczycielem i rówieśnikami, wykonuje odpowiednie polecenia oraz prezentuje wyniki swojej pracy. Jakie sprzęty powinny znaleźć się na stanowisku do nauki zdalnej?

Telefon, tablet, laptop czy PC?

Niektórzy uczniowie podczas nauki zdalnej korzystają z telefonu lub tabletu, jednak jest to rozwiązanie mało wygodne. Smartfon i tablet mają niewielkie ekrany, na których trudno odczytuje się treści udostępniane i wyświetlane przez nauczyciela. Dodatkowo problematyczna jest kwestia nagłośnienia lekcji. Uczeń zajęty trzymaniem urządzenia mobilnego w ręce lub jego podpieraniem, próbami pisania na ekranie dotykowym i rozwiązywaniem zadań z podręcznika wynosi z lekcji niewiele informacji. W czasie zajęć jest rozkojarzony, co przyczynia się do powstania zaległości i zniechęcenia ucznia.

Laptop lub komputer do nauki zdalnej są lepszym wyborem, gdyż ułatwiają skupienie się na lekcji i rozwiązywanie zadań w formie elektronicznej. Tradycyjna klawiatura i większy ekran sprawiają, że uczeń dobrze widzi to, co przedstawia nauczyciel i sprawnie rozwiązuje sprawdziany. Dodatkowo bez trudu udostępnia własne zadania, by pokazać je nauczycielowi.

Co ważne, do nauki zdalnej w zupełności wystarczy komputer ze średniej półki cenowej. Jego podzespoły nie muszą być najmocniejsze spośród dostępnych na rynku. Laptop lub PC do użytku uniwersalnego przyda się uczniowi również po powrocie do szkolnych ławek do odrabiania prac domowych i rozrywki.

,

Sprawdź, ile kosztuje komputer odpowiedni dla ucznia.

Głośniki, słuchawki i kamera internetowa

Do komputera stacjonarnego powinno się dokupić głośniki i kamerę internetową, dzięki którym uczeń kontaktuje się z nauczycielem i jest na bieżąco z przekazywanymi przez niego informacjami. W przypadku laptopa możliwe jest korzystanie ze słuchawek lub wbudowanych głośników w zależności od preferencji. Słuchawki przydają się między innymi uczniom, którzy dzielą pokój z rodzeństwem lub uczą się tym samym pomieszczeniu, w którym pracuje rodzic.

Kamera internetowa w laptopie jest wbudowana w ekran, jednak zarówno do notebooka, jak i do komputera stacjonarnego można podpiąć zewnętrzne urządzenie. Dzięki niemu uczeń ma możliwość dokładniejszego pokazania zapisków w zeszycie lub innych zadań zleconych przez nauczyciela. Kamera internetowa do PC przyda się również do prowadzenia prywatnych rozmów przez różne komunikatory.

W przypadku słuchawek do nauki zdalnej dobrym wyborem są modele wyposażone w mikrofon. Ich atutem jest wysoka jakość dźwięku odbieranego i przesyłanego. Słuchawki z mikrofonem zastępują dwa odrębne sprzęty. Dodatkowo w razie potrzeby uczeń może zabierać je ze sobą w różne miejsca w przeciwieństwie do dużych głośników i odrębnego mikrofonu.

Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne

Uczniom w czasie nauki zdalnej oraz po jej zakończeniu przydaje się drukarka. Dzięki niej możliwe jest wydrukowanie sprawdzianów i prac domowych zadanych przez nauczyciela bez konieczności opuszczania własnego domu. Uczeń oszczędza w ten sposób czas i zawsze jest odpowiednio przygotowany do zajęć.

Do skanowania i kserowania prac oraz sprawdzianów przydaje się natomiast urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki niemu uczniowie wysyłają do nauczycieli wykonane zadania w formie ułatwiającej ich odczytanie i ocenianie. Zdjęcia wykonane smartfonem są mniej czytelne, dlatego w mniejszym stopniu sprawdzają się w czasie nauki zdalnej.

Ze względu na dużą liczbę materiałów do drukowania w czasie lekcji zdalnych, przed zakupem konkretnego modelu drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego, powinno się zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Tusze oryginalne i papier wysokiej jakości kosztują dość sporo, jednak zwykle są bardziej opłacalne w ostatecznym rozrachunku niż zakup drukarki laserowej. Model laserowy może być jednak dobrym wyborem, gdy w jednym domu mieszka kilka osób uczących się i pracujących zdalnie.

Sprawdź, jak sfinansować zakup sprzętu do nauki zdalnej na raty 0%

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo