Jak zachęcić dziecko do nauki języków obcych?

Wiele dzieci zmaga się z problemem nauki języków obcych. Część z nich próbuje uczyć się na pamięć, jednak niestety szybko zapomina choćby słówka, a przecież w obecnych czasach znajomość języków obcych jest wręcz obowiązkowa. Dziś podpowiemy Wam, jak zachęcić dzieci do nauki i sprawić, że będzie ona efektywniejsza.

Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego? Postaw na fiszki 

Dzieci szybko się nudzą, co oznacza, że trzeba w odpowiedni sposób zachęcić je do nauki języka, ale też sprawić, że nauka będzie zdecydowanie ciekawsza. Jedną z niezwykle skutecznych metod są fiszki. Są to małe karteczki, na których można zapisywać słówka i tłumaczenia, ale też z jednej strony może znajdować się obrazek, a z drugiej słówko w języku obcym. Takie fiszki sprawdzą się nawet dla dzieci, które dopiero uczą się mówić czy też czytać. Warto też zauważyć, że nauka z pomocą fiszek sprawdzi się, gdy wychowuje się dzieci w dwujęzyczności. Fiszki będą odpowiednie do nauki także dla dzieci w wieku szkolnym. Trzeba przyznać, że jest to świetne rozwiązanie. Fiszki wymagają aktywnego przywoływania informacji. Dzięki temu zapamiętuje się materiał dwa razy szybciej i dwa razy lepiej niż w przypadku uczenia pasywnego. Warto pamiętać, że jeżeli nie powtarza się materiału, to po prostu dużą część się zapomina. Na szczęście częste powtarzanie sprawia, iż wiedza zostaje dobrze przyswojona, co w przypadku nauki języka obcego jest niezbędne. Technika nauczania z wykorzystaniem fiszek pomaga zapamiętywać informacje długoterminowo. Tutaj wykorzystuje się dwie koncepcje, a mianowicie aktywne przywołanie oraz powtórki w interwałach. 

Dlaczego dzieci powinny korzystać z fiszek?

Fiszki są naprawdę dobrym sposobem nauki języków obcych. Mogą być traktowane jako gra. Są więc niezwykle wciągające. Dziecko może sobie robić mikro testy. Taka nauka może odbywać się w parach. Dzieci nawzajem mogą sprawdzać swoją wiedzę. Fiszki są też dobrą pomocą naukową, którą mogą wykorzystać rodzice, by zachęcić dziecko do nauki języków obcych. Fiszki papierowe są też bardzo lekkie i poręczne. Dziecko może nosić je przy sobie i np. w czasie przerwy powtarzać materiał czy uczyć się nowego. W ten sposób nie będzie tak często korzystać ze smartfona. Fiszki nie wymagają też żadnych przygotowań do nauki. Dziecko może po prostu po nie sięgnąć i zacząć powtarzać materiał. Może to robić np. w krótkich, kilkominutowych sesjach. Oczywiście trzeba też zauważyć, że fiszki są bardzo tanie. Można wybrać fiszki bez nadruku. Takie fiszki można z dzieckiem samodzielnie wypełniać, zarówno rysując obrazki, jak i pisząc słowa w języku obcym. Taka nauka poprzez zabawę jest bardzo atrakcyjna i wpisuje się w metodę Montessori. Fiszki do wypełniania są też świetnym sposobem na powtarzanie materiału dla starszych dzieci, które potrafią już pisać i uczą się języka obcego w szkole. Są też fiszki, które są ozdobione nadrukiem, zarówno grafiki, jak i słów czy sentencji w języku obcym. Takie fiszki występują w wersji dla początkujących i zaawansowanych. Zatem niezależnie od stopnia znajomości języka obcego można znaleźć dla dziecka odpowiednie fiszki. Jeżeli szukacie wysokiej jakości fiszek, zarówno tych pustych, jak i tematycznych, to znajdziecie je na stronie: https://www.fiszki.pl/. To doskonały wybór dla najbardziej wymagających i świetny sposób zachęcenia dziecka do nauki języka obcego.                  

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo