Jaki fotelik tyłem do kierunku jazdy?

W dzisiejszych czasach dzieci muszą podróżować samochodem w specjalnym foteliku samochodowym, który ma zapewnić im bezpieczeństwo. Oferta fotelików w sklepach jest bardzo szeroka i obejmuje foteliki montowane przodem do kierunku jazdy, foteliki montowane tyłem oraz takie, które można zamontować w obu kierunkach.

Pierwszy fotelik dla dziecka – wyłącznie tyłem do kierunku jazdy

Noworodki i niemowlęta muszą podróżować w samochodzie tyłem do kierunku jazdy, gdyż taka pozycja jest dla nich dużo bezpieczniejsza. Z tego względu wszystkie foteliki przeznaczone do przewożenia najmłodszych dzieci muszą być montowane w samochodzie właśnie w ten sposób.

Foteliki takie mogą być montowane w samochodzie przy pomocy pasa samochodowego lub na specjalnej bazie zamontowanej na stałe w samochodzie, na którą się fotelik po prostu wkłada.

Kolejne foteliki – tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

W przypadku fotelików dla maluchów mamy już dowolność w sposobie montażu fotelika. Możemy zdecydować się na zakup fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy, przodem lub w obie strony.

Mimo tego, że zgodnie z przepisami dozwolone jest przewożenie maluchów w fotelikach przodem do kierunku jazdy, to specjaliści zalecają, żeby wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo jak jest to możliwe, czyli nawet do 5 czy 6 roku życia dziecka, gdyż jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie.

Foteliki dla maluchów to najczęściej foteliki z kategorii wagowej od 9 do 18 kg lub od 9 do 25 kg. Takie foteliki można zamontować w samochodzie przy pomocy pasów samochodowych lub przy pomocy systemu ISOFIX, co jest rozwiązaniem dużo wygodniejszym.

W dzisiejszych czasach większość samochodów jest już wyposażona w ten system, więc można zdecydować się na fotelik z takim sposobem montażu. Minusem fotelików montowanych na ISOFIX jest to, że zajmują one więcej miejsca w samochodzie.

Zalety fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

Tak jak wspomniano wcześniej, foteliki tyłem do kierunku jazdy są dużo bezpieczniejsze niż te montowane przodem do kierunku jazdy i w przypadku wypadku samochodowego zapewniają dziecku dużo lepszą ochronę.

Potwierdza to fakt, że takie foteliki osiągają dużo lepsze wyniki w testach zderzeniowych przeprowadzanych np. przez ADAC niż foteliki montowane przodem do kierunku jazdy.

Wynika to przede wszystkim z tego, że ciało dziecka ma inne proporcje niż ciało dorosłego człowieka, a jego głowa jest stosunkowo ciężka w porównaniu do masy jego ciała. Z tego względu, jeśli dziecko jedzie w samochodzie przodem do kierunku jazdy, to w momencie wypadku czy nagłego hamowania jego głowa leci bezwładnie do przodu, co może przyczynić się do problemów z kręgosłupem.

Jeśli dziecko siedzi w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, to w momencie uderzenia czy hamowania jego ciało jest po prostu wciskane w fotelik.

Popularne mity na temat fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

Wokół fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy narosło wiele różnych mitów. Rodzice obawiają się, że dzieci nie będą chciały jeździć w ten sposób, gdyż nie będą mieć dobrego widoku przez okno. Dodatkowo rodzice mają obawy, że większemu dziecku będzie w takim foteliku niewygodnie, bo będzie miało mało miejsca na nogi. A jak jest w rzeczywistości?

Dziecko jadące tyłem do kierunku jazdy rzeczywiście nie jest w stanie wyglądać przez przednią szybę, ale za to ma bardzo dobry widok na to, co jest za samochodem. Może również wyglądać przez boczne szyby, w związku z czym z pewnością brak widoku nie będzie mu doskwierał.

Jeśli chodzi o brak miejsca na nogi, to generalnie dla większości dzieci nie jest to problemem. Dzieci bez większego problemu są w stanie usiąść tak, żeby było im wygodnie. Co więcej, możliwość oparcia nóg o oparcie może mieć pewne plusy, zwłaszcza w przypadku dłuższej trasy. Dziecko ma podparcie na nogi, dzięki czemu nie będą mu one drętwieć, co mogłoby mieć miejsce, gdyby zwisały one bezwładnie z fotela.

Wady fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

Obiektywie rzecz biorąc foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy mają jedną wadę. Jest nią stosunkowo wysoka cena. Za fotelik tego typu z dobrymi ocenami w testach zderzeniowych trzeba niestety trochę zapłacić. Z drugiej strony fotelik ten jest warty swojej ceny. Jest to najlepszy i najbezpieczniejszy fotelik dla dziecka, dlatego warto w niego zainwestować.

Po więcej znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo