Na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz powszechniejsza staje się nauka online. Aby zdalna edukacja miała sens, niezbędne jest niezawodne łącze internetowe. Powinno być szybkie i wydajne. Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę internetu z myślą o nauce zdalnej?
Jakie cechy powinien mieć najlepszy internet do nauki?
Lekcje i wykłady online stały się codziennością dla większości młodych ludzi na całym świecie, w tym również w Polsce. Podstawą efektywnej nauki z domu jest więc szybkie, stabilne łącze internetowe, dzięki któremu można odbywać niczym niezakłócone transmisje nadawane przez nauczycieli i wykładowców. Wybór internetu w dużej mierze zależy od liczby domowników, intensywności korzystania przez nich z sieci i tego, do czego ją wykorzystują. Należy pamiętać, że oprócz nauki, będziemy używać internetu również do innych celów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty internetu?
Liczba urządzeń i osób, które będą korzystać z sieci
Pakiet, który chcemy wybrać, musi być wystarczający dla wszystkich użytkowników. Im więcej domowników, korzystających z internetu, tym prędkość internetu musi być większa. We współczesnych domach znajduje się coraz więcej urządzeń, które podłączamy do sieci Wi-Fi. Już nie tylko komputer, laptop i komórkę, lecz także telewizor, ekspres do kawy, a nawet odkurzacz. To wszystko należy uwzględnić przy wyborze internetu do nauki.
Szybkość internetu
Co do zasady, im większa szybkość, tym lepiej. Komfortowa prędkość internetu do nauki zaczyna się od 300 Mb/s. Te parametry pozwalają na swobodne prowadzenie rozmów wideo, korzystanie z komunikatorów, oglądanie filmów na platformach streamingowych, ściąganie nawet dużych plików i grę online. Przy szybkości powyżej 300 Mb/s z sieci może swobodnie korzystać nawet kilka osób jednocześnie. Do domu, w którym do sieci podłączamy wiele urządzeń, warto jednak wybrać ofertę, która zapewnia najwyższą prędkość, czyli nawet 1 Gb/s.
Cena i warunki świadczenia oferty
Czynnik ekonomiczny to dla wielu osób jeden z głównych kryteriów przy wyborze oferty internetu. Pamiętaj jednak, że nie zawsze najtańsza oferta okazuje się tą najlepszą. Każdej promocji warto się dokładnie przyjrzeć. Zapoznaj się z warunkami umowy i czasem, przez jaki będzie obowiązywać. Najtańsze oferty często są podpisywane na długi okres i mogą zawierać ograniczenia dotyczące ilości pobieranych danych.
Internet mobilny czy światłowód?
Przy wyborze internetu do nauki najważniejsze jest dostosowanie odpowiedniego pakietu do naszych indywidualnych wymagań. Chociaż oferty internetu mobilnego bywają kuszące, w większości przypadków są niewystarczające do efektywnej nauki z domu. Zaletą internetu mobilnego jest możliwość korzystania z niego poza domem i w podróży, co jednak nie zawsze jest konieczne podczas nauki zdalnej. Jego wadą jest to, że bywa zawodny. Przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić, jaki jest jego zasięg w danym miejscu. Internet mobilny rzadko jest w stanie zapewnić stabilne łącze.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie światłowodu, na który warto się zdecydować, jeśli tylko jest taka możliwość w naszym miejscu zamieszkania. Nauka zdalna wiąże się z częstymi wideokonferencjami, do których niezbędne jest szybkie i stabilne łącze. Internet światłowodowy jest w stanie to zapewnić – pozwala na najszybsze i najpewniejsze połączenie z siecią. Internet jest przesyłany przez przewód z włókna szklanego i tworzyw sztucznych przy pomocy fali świetlnej, dzięki czemu nic nie jest w stanie zakłócić połączenia. Przewagą światłowodu jest również to, że na jego funkcjonowanie nie mają wpływu niesprzyjające warunki atmosferyczne, czego nie można powiedzieć o internecie mobilnym.