Jakie zdolności rozwija układanie puzzli?

Puzzle to forma rozrywki, która od pokoleń uczy i bawi zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Obecnie układanki takie dostępne są już nie tylko w tradycyjnej formie, ponieważ można spotkać je także w wersji online. Puzzle to jednak nie tylko świetna zabawka, ale również element, który może spełniać rolę edukacyjną i wpływać pozytywnie na rozwój dziecka. Układając puzzle, maluchy ćwiczą nie tylko funkcje poznawcze, pamięć, ale też cierpliwość. Jakie zdolności rozwija układanie puzzli? Podpowiadamy.

Układanie puzzli uczy koncentracji i skupienia

Układanie puzzli wymaga od dziecka skupienia się na jednej czynności. Maluch, aby mógł prawidłowo dopasować do siebie poszczególne elementy, musi się skoncentrować na tym co robi. Puzzle wpływają pozytywnie również na pamięć wzrokową. Maluch musi też skoncentrować się na jednej czynności, nie rozpraszając się zewnętrznymi czynnikami. 

W przypadku tradycyjnych puzzli, które często się gubiły, przez co dziecko nie mogło skończyć całego obrazka, ponieważ brakowało w nim pewnych elementów, zabawa taka nierzadko kończyła się frustracją malucha. Obecnie jednak już nie musimy pilnować czy wszystkie puzzle po skończonej zabawie znalazły się w pudełku, ponieważ układanki takie dostępne są również w formie online, na przykład na stronie Puzzle Factory. Znajduje się na niej setki tysięcy różnych puzzli przeznaczonych dla każdej grupy wiekowej, przedstawiających zarówno obrazki zwierząt, ludzi, roślin, krajobrazów, nawiązujące do sportu, motoryzacji, jak i postaci z bajek. Dostępne są całkowicie za darmo. Na stronie istnieje również możliwość stworzenia własnych puzzli ze swojego zdjęcia, co również może zachęcać maluchy do zabawy w układanie elementów.

Układanie puzzli wspomaga procesy uczenia się

Układanie puzzli podobnie jak rozwiązywanie łamigłówek, polecane jest nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym. Taką formę terapii wykorzystuje się zarówno u dzieci, które mają problemy z nauką zapamiętywaniem, jak i u osób starszych, cierpiących na przykład na demencję lub inne schorzenia neurologiczne. Dziecko dopasowując poszczególne elementy do siebie, trenuje nie tylko spostrzegawczość, ale również rozpoznawanie kształtów. Maluch uczy się logicznego myślenia, zastanawiając się, jaki element umieścić w konkretnym miejscu układanki. Puzzle uczą również kreatywnego poszukiwania rozwiązań, a także ćwiczą pamięć przestrzenną. 

Żeby ułożyć puzzle należy najpierw dobrze przeanalizować obrazek, który chcemy otrzymać i odnosić do niego poszczególne elementy tej układanki. Układanie puzzli jest więc świetnym ćwiczeniem myślenia i pamięci wzrokowej. Taka forma zabawy stosowana już od najmłodszych lat, ma doskonały wpływ na dziecko i pomaga mu również na późniejszych etapach edukacji.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo