Kamerdyner ile odcinków? Powtórki i streszczenie odc. 5 (ostatni)

Serial Kamerdyner odc. 1 premierę w TVP 1 miał w niedzielę 5 listopada. Odcinki emitowane są co tydzień. Z ilu odcinków składa się Kamerdyner. Zobacz fabułę serialu i przeczytaj szczegółowe streszczenia odcinków.

Kamerdyner ile odcinków ma serial? Kiedy leci?

Ile odcinków ma serial Kamerdyner? Jest to rozszerzona wersja filmu z 2018 roku. Całość nie jest więc długa i liczy zaledwie pięć epizodów, co oznacza, że ostatni odcinek wyemitowany zostanie na początku grudnia.

Kamerdyner odc. 5 powtórka w TV i VOD

Każdy z odcinków trwa około 40 minut. Kamerdyner odc. 5 wyemitowany zostanie w niedzielę 3 grudnia. Będzie to ostatni odcinek i na Kamerdyner odc. 6 nie ma co liczyć. Jeśli przegapiliście premierę serialu, to możecie obejrzeć powtórkę w telewizji lub internecie, a także przeczytać szczegółowe streszczenie wszystkich.

Powtórki serialu emitowane są w czwartek o godzinie 0:25 w TVP Seriale i piątek o 23:20 w TVP 1. Ponadto wszystkie odcinki Kamerdyner online dostępne są na platformie VOD TVP PL. Odcinki wyemitowane w TVP 1 dostępne są za darmo, a po wykupieniu specjalnego pakietu można obejrzeć je przed premierą w TV.

,

Kamerdyner streszczenie odcinków

Kamerdyner odc 1. streszczenie szczegółowe

Akcja serialu rozgrywa się w latach 1900-1945. Rok 1900. W Kłaninie na Kaszubach rodzi się Mateusz, nieślubny syn junkra Hermana von Kraussa i pokojówki Łucji Kroll, która umiera przy porodzie. Rodzicami chrzestnymi dziecka zostają kaszubski działacz Bazyli Miotke i jego żona Urszula. Gerda von Krauss, małżonka Hermana, wbrew mężowi bierze Mateusza na wychowanie do pałacu. Do domu Łucji wprowadza się Niemiec Paul Junge. Mateusz wychowuje się wraz z dziećmi Gerdy i Hermana, Maritą i Kurtem. Podczas zajęć z fortepianu okazuje się, że Mateusz posiada zdolności muzyczne. Lekcje prowadzi zagorzały germanofil Peter Schmidt i na wniosek Hermana edukacja Mateusza zostaje przerwana. Chłopiec dzieli czas na życie pałacowe oraz na wiejskie przypatrując się propolskiej wywrotowej działalności Bazylego. Herman postanawia edukować Maritę i Kurta w Berlinie, a Mateusza w brodnickim gimnazjum.

Kamerdyner odc 2. streszczenie szczegółowe

Rok 1913. Pomorscy junkrowie zmagają się z kryzysem. Herman wyjeżdża na placówkę dyplomatyczną, a majątkiem zarządza jego brat Fryderyk. Wybucha wojna. Kaszubi, w tym Bazyli, masowo idą do wojska. Na front trafia również Herman. Mateusz koresponduje z Bazylim, a pod koniec 1918 roku kończy naukę i wraca do pałacu. Spotyka Maritę, która wyrosła na piękną dziewczynę. Między młodym rodzi się uczucie. Kurt zostaje w Berlinie, który ogarnęła robotnicza rewolucja. Bazyli i Herman wracają z wojny. Sytuacja geopolityczna zmienia się. Powstaje państwo polskie, ale los Kaszub jest wciąż niepewny. Kurt odkrywa romans Marity z Mateuszem i donosi o tym Gerdzie. Bazyli odbiera paczki z odezwami w sprawie nowych granic i Pomorza, które ma należeć do Polski. W drodze do domu zostaje brutalnie pobity, a jego wóz spalony.

Kamerdyner odc 3. streszczenie szczegółowe

Rok 1919. Oburzeni napadem Kaszubi łapią byłego nauczyciela Schmidta oraz Jungego i Formelę. Wściekły tłum postanawia złapanych powiesić. W ostatniej chwili ratuje ich Bazyli, sprowadzony przez Mateusza. Gerda, chcąc przeciąć romans Marity, wysyła ją do Berlina, a Mateusza zatrudnia jako kamerdynera. W czasie balu sylwestrowego do Kraussów przyjeżdża Gustaw, który przymierzany jest na męża Marity. Herman ogłasza gościom, że Kaszuby zostają wcielone do Polski i junkrowie muszą przyjąć obywatelstwo polskie, na dodatek w Wersalu znalazł się Bazyli Miotke. Na dodatek gośćmi wstrząsa próba samobójcza Kurta. Państwo polskie przejmuje grunty należące do von Kraussów. Do pałacu wraca Marita oraz Kurt z przyjacielem Martinem Steinerem. Mateusz postanawia wyjechać do budującej się Gdyni. W trakcie spaceru z Maritą morską plażą katuje go zgraja bandziorów sprowadzonych przez Kurta.

Kamerdyner odc. 4 streszczenie szczegółowe

Rok 1923. Mateusz jest ciężko ranny, ale Marita nie wydaje Kurta polskiej policji. Mateusz wyjeżdża do Gdyni, Kurt zaś do Monachium, gdzie wstępuje do SA. Bazyli zostaje starostą powiatu morskiego i proponuje Mateuszowi stanowisko zarządcy polskich tartaków. Bazyli dzierżawi tysiąc morgów ziemi Hermanowi, co wzbudza sprzeciw. Marita wychodzi za mąż za Gustawa, a ślub zakłóca Mateusz, który na organach gra shimmy. Herman słucha przez radio przemówienia Hitlera. Aresztowano dowódcę SA Ernsta Röhma. Rozpoczęło się polowanie na członków SA. Kurt i Martin zostają zamordowani. Odżywa romans Marity i Mateusza. Herman popada w długi. Pomaga mu Bazyli. Schmidt, Junge i Formela sporządzają listę Polaków i Kaszubów do likwidacji (Sonderfahndungsbuch Polen). Marita jest w ciąży z Mateuszem. Tymczasem Schmidt przedstawia listę Hermanowi. Wybucha wojna, a Kaszubi są masowo aresztowani i wywożeni.

Kamerdyner odc. 5 streszczenie szczegółowe

Rok 1939. Kolumna ciężarówek, samochodów i motocykli wyjeżdża ze wsi. Gerda ratuje Mateusza, który znowu trafia jako kamerdyner do pałacu. Mateusz, jadąc rowerem do Neustadt jest świadkiem masowego mordu w Piaśnicy. Akcją dowodzi Schmidt. Wśród Selbstschutzów dokonujących egzekucji są znani Mateuszowi Kaszubi. Później Mateusz zabija Schmidta, Formelę i Jungego. Tymczasem Junkrowie uciekają przed Armią Czerwoną, ale Gerda i zniedołężniały Herman pozostają w pałacu. Rosjanie mordują von Kraussów. Mateusz dostrzega ciało Gerdy. Idzie jak lunatyk, omija zdumionych Rosjan, bierze ciało Gerdy na ręce i rusza w stronę bramy. Żołnierz unosi pepeszę.

Obsada serialu

Akcja serialu Kamerdyner tocy się w latach 1900-1945 na Kuszubach. W obsadzie znajdują się m.in. Borys Szyc, Janusz Gajos, Anna Radwan, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski, Diana Zamojska, Łukasz Simlat, Kamila Baar, Daniel Olbrychski, Marcel Sabat.

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo