Kąpiel niemowlaka — poradnik dla młodych rodziców

Kąpiel niemowlaka nie należy do najprostszych. Zabiegi pielęgnujące tak delikatną skórę wymagają szczególnej uwagi ze strony rodziców, dobrania optymalnych parametrów wody, kosmetyków, akcesoriów. Brak doświadczenia sprawia, że świeżo upieczeni rodzice mają pełno obaw, szczególnie przed pierwszą kąpielą. I mimo iż jest to podstawowy rytuał pielęgnacyjny, sposób jego przeprowadzenia nastręcza wiele wątpliwości. Jak krok po kroku przygotować niemowlę do kąpieli?

Akcesoria kąpielowe dla dziecka

Komfort w trakcie kąpieli to podstawa. Aby jednak go sobie zapewnić, ważne jest przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów, dzięki którym pielęgnacja przebiegnie sprawnie i bez większych komplikacji, czy opóźnień. Należy jednak pamiętać o tym, iż mowa tutaj nie tylko o ręczniku, ale również o wszystkich mniejszych i większych gadżetach, które są niezwykle przydatne przed przystąpieniem do kąpieli, w trakcie i po jej zakończeniu.

Wbrew pozorom, najlepiej rozpocząć przygotowania od ułożenia nieopodal stanowiska kąpielowego wszystkich przedmiotów, które będą potrzebne po kąpieli. Mowa tutaj o ręczniku, ubraniu na zmianę, czystej pieluszce, gazikach i preparatach przeznaczonych do pielęgnacji pępka.

Kolejne istotne akcesoria to szczotka do włosów, kremy, pudry, oliwki i balsamy, które po wysuszeniu skóry można zaaplikować na skórę niemowlęcia. Następnie obok wanienki powinna znaleźć się gąbeczka, żel do kąpieli, ewentualnie miękka ściereczka.

,

Na samym końcu znajduje się przygotowanie wanienki i ciepłej wody. W pierwszych miesiącach życia najlepiej zainwestować w niewielkie modele, w których utrzymanie dziecka w prawidłowej pozycji będzie najprostsze i najbardziej poręczne. Zazwyczaj zmiana na większą następuje po około sześciu miesiącach życia dziecka, dlatego niektórzy od razu decydują się na zakup standardowych modeli. Dla rodziców często jednak jest to dodatkowe utrudnienie, które nie sprzyja komfortowej kąpieli niemowlęcia.

Temperatura wody i otoczenia

Sprawnie przeprowadzona kąpiel zaoszczędza stresu młodym rodzicom, ale i samemu dziecku, które nie zawsze ceni sobie chwile spędzone w wanience, a z powodu spadającej temperatury wody i otoczenia zaczyna odczuwać nieprzyjemny chłód i ziąb. Właśnie dlatego tak ważne jest przygotowanie optymalnych warunków do kąpieli. Jaka powinna być wartość tych parametrów? 

W przypadku temperatury otoczenia musi ona wynosić około 24 stopni Celsjusza, natomiast temperatura wody to 37 stopni. Ile wody może znajdować się w wanience? Jej zbyt mała ilość nie pozwoli dokładnie opłukać skóry z zastosowanych w kąpieli kosmetyków, natomiast zbyt duża ilość może zwiększać prawdopodobieństwo zachłyśnięcia. Zazwyczaj woda sięga dzieciom do bioderek.

Pielęgnacja niemowlęcej skóry — czym kierować się przy wyborze kosmetyków?

Wysoki poziom wrażliwości dziecięcej skóry na czynniki zewnętrzne, ale również na kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji, wymaga zaopatrzenia się w wyłącznie dedykowane najmłodszym środki, które koją podrażnienia, gwarantują prawidłowy poziom pH skóry i są pozbawione sztucznych substancji zapachowych.

Rodzice, u których powstał dylemat w kwestii doboru kosmetyków, mogą zainteresować się produktami, które koją, delikatnie oczyszczają, przy czym jednocześnie chronią skórę przed swędzeniem i innymi oznakami zapalenia oraz podrażnień często występujących u niemowląt. Z tego też względu w pielęgnacji warto wprowadzić preparaty antyalergiczne na bazie naturalnych substancji aktywnych, które umożliwiają skórze szybszą regenerację i odbudowę warstwy lipidowej naskórka. 

Do takich kosmetyków należą specjalistyczne, dermatologicznie przebadane kosmetyki marki Avene, z których korzystać mogą zarówno dorośli, jak i również dzieci od pierwszych dni życia. To chociażby kostki myjące o wysokim poziomie tolerancji skórnej, olejki do mycia, kremy, balsamy, czyli całe kompleksowe zaplecze, które warto wykorzystać w trakcie i po przeprowadzonej kąpieli niemowlęcia.

Mimo iż początki mogą wydawać się trudne, to jednak z czasem rodzice nabierają wprawy i wspólnie z dzieckiem czerpią pełną satysfakcję z kąpieli, eliminując dotychczasowe, drobne niepowodzenia i potknięcia.

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo