Jak dbać o dobre wyżywienie dziecka? Na co zwracać uwagę? I skąd czerpać dodatkowe informacje? Poniżej zebraliśmy kilka porad na ten temat.
Internet nie zastąpi lekarza
Na początku zacznijmy od sprawy najważniejszej. Żywienie dziecka zawsze warto skonsultować z lekarzem, przekazując mu komplet istotnych informacji o ewentualnych problemach zdrowotnych. Internetowe porady często dotyczą kwestii ogólnych, jednak w przypadku rozwoju malucha zawsze warto się upewnić.
Karmienie piersią – kwestia najważniejsza
Jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o żywienie dziecka, jest oczywiście karmienie piersią. Jeśli tylko jest ono możliwe, powinno być stosowane, bo pozytywne opinie na ten temat nie biorą się znikąd. Mleko matki jest pełne składników odżywczych i prozdrowotnych substancji i w większości przypadków będzie po prostu pokarmem optymalnym.
Zdarzają się jednak przypadki, gdy zalecane jest mleko modyfikowane dla dzieci. Jeśli nastąpi taka konieczność, warto szczegóły skonsultować z lekarzem, a samo mleko modyfikowane dopasować do wieku maluszka (w zależności od niego może to być mleko początkowe, następne lub przeznaczone dla kolejnych kategorii wiekowych – różnią się one dopasowaniem składu do potrzeb rosnącego dziecka).
Urozmaicanie diety dziecka
To kolejny ważny temat. Powinno się dążyć do tego, żeby do szóstego miesiąca życia bazować na karmieniu piersią, a także do tego, aby do dwunastego miesiąca było ono podstawą, Istnieją tez zalecenia, aby urozmaicenie diety pojawiło się nie wcześniej, niż w siedemnastym tygodniu i nie później, niż w dwudziestym szóstym. Wynika to zarówno z rozwoju fizycznego dziecka, jak i z odruchów, jakie jest w stanie ono wykształcić – choć i tu oczywiście pamiętaj o konsultacji z lekarzem lub dietetykiem dziecięcym.
Jedną z najważniejszych zasad na tym etapie jest to, aby nowe pokarmy wprowadzać stopniowo. Nie oznacza to oczywiście kilkutygodniowych przerw, raczej to, żeby nie pojawiły się od razu wszystkie naraz. Podobnie zresztą jest z ich ilością – także i ona nie powinna być zbyt wielka. Początkowo warto sięgać po typowe papki dziecięce – kaszki, ugotowane i zblendowane warzywa i owoce.
Warto przy tym wspomnieć jeszcze o paru kwestiach. Jedną z nich jest unikanie pokarmów bazujących na cukrze, czy serwowania dzieciom soli – jedno i drugie może mieć odbicie w ich zdrowiu. Zdecydowanie tez należy uważać na te produkty, które potencjalnie mogą wiązać się z alergiami – w ich przypadku ponownie wrócimy do rady skonsultowania się z lekarzem.
Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnej suplementacji. Na pewno warto zainteresować się kwestią witaminy D, a w niektórych przypadkach także żelaza i DHA. Jednak i w tym przypadku nie polegaj wyłącznie na internetowych sugestiach – po prostu zapytaj o to lekarza dziecięcego, dowiadując się także, czy (a jeśli tak, to w jakich ilościach) będzie potrzebne uzupełnianie tych oraz innych składników. Same badania kontrolne to zresztą dobra okazja, aby skonsultować samą dietę maluszka, czy radzenie sobie na przykład z jego apetytami.