Własne lokum to marzenie większości z nas. Niestety kupując nieruchomość, należy wziąć pod uwagę nie tylko jej cenę, ale także koszty dodatkowe. Na jakie opłaty musisz się przygotować i czy da się ich uniknąć? Na te pytania uzyskasz odpowiedź w tym artykule.
Koszt zakupu mieszkania – na jakie dodatkowe opłaty musisz się przygotować?
Szukasz idealnej lokalizacji, w której mógłbyś spędzać miło czas i patrzeć, jak dorastają Twoje dzieci? A może już udało Ci się ją znaleźć? Musisz pamiętać, że koszt samej nieruchomości to nie wszystko. Jeśli szukałeś swojego lokum przez agencję nieruchomości, będziesz musiał zapłacić pośrednikowi prowizję, zazwyczaj jest to ok. 1,5-3% ceny transakcyjnej. Jeśli chcesz uniknąć tego wydatku, możesz poszukiwać mieszkania samodzielnie, np. odwiedzając strony internetowe z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości. Dostęp do takich stron jest bezpłatny. W przypadku zakupu mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego będziesz potrzebować kilku dokumentów, za które będziesz musiał uiścić opłatę. Dobra wiadomość jest taka, że są to niewielkie kwoty, rzędu 20-30 zł. Jeśli zastanawiasz się nad tematem: koszty przy zakupie mieszkania – jakie są?, podpowiadamy, że najczęściej są to:
- opłaty skarbowe;
- koszty sądowe;
- podatek VAT;
- wynagrodzenie dla notariusza;
- prowizja dla biura nieruchomości w przypadku zakupu przez pośrednika;
- koszty kredytu hipotecznego;
- ubezpieczenie nieruchomości do kredytu;
- dodatkowe koszty związane z budową domu lub wykończeniem mieszkania.
Ubezpieczenie nieruchomości – czy jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie nieruchomości to element, który jest niezbędny nie tylko, gdy już się wprowadzisz. Daje on wewnętrzny spokój, że w razie nieprzewidzianych sytuacji, nie zostaniesz bez pomocy. Biorąc kredyt, zakup polisy ubezpieczeniowej jest koniecznością, jaką narzuca bank, by zabezpieczyć się przed stratami. Takie ubezpieczenie obejmuje mury i stałe elementy i zabezpiecza nieruchomość na wypadek ok. 20 zdarzeń losowych. W zależności m.in. od metrażu, lokalizacji i wartości mieszkania czy domu, cena ubezpieczenia będzie różna. Inny może być także zakres ochrony. Decydując się na rozszerzenie polisy, możesz liczyć na pomoc w razie zalania przez sąsiada, zniszczenia przez pożar, czy kradzieży z włamaniem. Nie każdy o tym wie, ale w ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć także elementy takie jak osobisty telefon komórkowy (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-telefonu-komorkowego-smartfona-iphonea/423.html). Wybierając dobrą polisę, lista sytuacji, w których otrzymasz wsparcie, może być naprawdę długa. Warto zapoznać się z ciekawymi propozycjami ubezpieczeń nieruchomości, jakie oferują różne towarzystwa ubezpieczeniowe.
Koszty dodatkowe – o czym warto pamiętać?
Koszty dodatkowe to nie tylko ubezpieczenie i inne kwestie związane z samym zakupem nieruchomości. Do tego dochodzą także koszty wykończenia nieruchomości w zależności od tego w jakim jest stanie. Jeśli kupujesz gotowe mieszkanie z wyposażeniem i nie zamierzasz zbyt wiele zmieniać, dodatkowych kosztów może być niewiele, inaczej sprawy wyglądają, gdy chcesz znacznie zmienić wystrój oraz, gdy kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim i musisz wykonać gładzie, pomalować ściany, położyć podłogi i zakupić meble oraz elementy wyposażenia łazienki jak prysznic czy umywalka. Jeśli do wykonania robót chcesz zatrudnić profesjonalną ekipę, do tego dochodzą koszty robocizny, które potrafią mocno nadszarpnąć budżet. Jeśli czujesz się na siłach, by np. samodzielnie pomalować ściany, to jest to sposób, by trochę zaoszczędzić. Nie zapominaj także o sprzęcie RTV i AGD oraz dekoracjach, takich jak np. zasłony czy firanki. One też generują dodatkowy koszt. Gdy już zamieszkasz w wymarzonym domu czy mieszkaniu, musisz się liczyć także ze stałymi kosztami, jakie narzuca spółdzielnia, czy wspólnota mieszkaniowa. Czynsz, wywóz śmieci, media, a także np. koszty nadzoru firmy ochroniarskiej, to wszystko składa się na całkiem pokaźną sumę, jaką należy przewidzieć, w comiesięcznym budżecie.