Laptop dla nauczyciela – wszystko co musisz wiedzieć o programie dofinansowania

Decyzją rządu możliwe jest wsparcie ze środków publicznych zakupu laptopa przez nauczyciela. Za pośrednictwem dyrektora szkoły nauczyciele mogą otrzymać specjalne kody, dzięki którym koszt zakupu sprzętu zmniejsza się o 2500 zł. Dowiedz się więcej o programie uruchomionym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Laptop tańszy o 2500 zł mogą kupić nauczyciele w ramach programu rządowego „Laptop dla nauczyciela”. Sprawdź, na jaki sprzęt można przeznaczyć środki z programów finansowanych przez państwo, a także jakie obowiązki nałożył Minister Cyfryzacji na grupy nauczycieli uprawnionych do skorzystania z programu. Oto pytania, które najczęściej nurtują grono pedagogiczne.

Czy laptop dla nauczyciela jest jego własnością?

Nauczyciele w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych mogą zdecydować się na zakup laptopa na własność w ramach programu „Laptop dla nauczyciela„. Pomimo faktu, że komputer może być częściowo lub w całości sfinansowany za pomocą bonu, od początku jest jego prywatną własnością.

Istotne jest przede wszystkim to, że zgodnie z projektem ustawy każdy nauczyciel, który otrzyma bon, zobowiązany jest do korzystania ze sprzętu przez co najmniej pięć lat. Dopiero po tym okresie laptop kupiony w ramach wsparcia udzielonego przez program, może zostać sprzedany.

Co do warunków przyznawania bonu, w dniu złożenia wniosku na bon na zakup laptopa nauczyciel powinien pozostawać w obowiązku świadczenia pracy i w stosunku pracy z placówką oświatową. W celu uzyskania bonu musi zwrócić się do odpowiedniego organu prowadzącego szkołę. W ramach wsparcia możliwości cyfrowych uczniów i nauczycieli istnieje wówczas możliwość zakupu sprzętu komputerowego o wartości 2500 zł.

,

Zakup komputera dla nauczyciela – jakie wymagania musi mieć sprzęt?

Jeśli nauczycielowi przysługuje dofinansowanie, może za uzyskane środki kupić komputer, który będzie pomocny w jego codziennej pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie może być to jakikolwiek komputer. Przepisy programów finansowanych ze środków publicznych jasno określają wymogi. Forma wsparcia związana z kupnem komputera może mieć miejsce, jeśli nauczyciel zdecyduje się na zakup laptopa.

Niezwykle istotny jest fakt, że nie może być to komputer stacjonarny, a właśnie przenośny, np. laptop przeglądarkowy. Osoby, które otrzymają dofinansowanie powinny kupić sprzęt o zasilaniu bateryjnym i sieciowym, który będzie posiadał wbudowany mikrofon i kamerę, umożliwiającą podłączenie wideo. Oczywiście większość laptopów przeglądarkowych na rynku spełnia te wymagania, dlatego nietrudno znaleźć urządzenia, które spełniają warunki dofinansowania przyznawane nauczycielom.

Generalnie projekt ustawy  określił warunki otrzymania wsparcia, w tym także informacje o tym, jakie wymagania powinien spełniać komputer, aby otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu. Mowa tu m.in. o tym, że:

  • laptop dla nauczyciela musi być fabrycznie nowy i zakupiony w sklepie, który widnieje na oficjalnej liście sklepów partnerskich programu „Laptop dla nauczyciela”;
  • komputer musi być wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy przed datą sprzedaży;
  • powinien posiadać 36-miesięczną gwarancję;
  • wymogiem jest też zapewnienie 5 dni na naprawę lub komputer zastępczy;
  • wymagania techniczne to: minimum 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności co najmniej 256 GB (lub 64 GB dla laptopa przeglądarkowego), 64-bitowy system operacyjny w polskiej wersji językowej, ekran o przekątnej przynajmniej 13 cali oraz klawiaturę w układzie QWERTY.

Znalezienie takiego sprzętu jest obecnie bardzo proste, ponieważ wiele sklepów stworzyło specjalne sekcje bądź kategorie „Laptop dla nauczyciela”, gdzie zainteresowani znajdą wyłącznie urządzenia, które spełniają warunki programu.

Warto też zauważyć, że nauczyciel może zdecydować się na zakup droższego laptopa. Wówczas koszt zakupu zostanie pomniejszony o 2500 zł.

Wymogów należy skrupulatnie pilnować, ponieważ każdy nauczyciel, który otrzymał laptopa powinien być świadomy odpowiedzialności karnej za niedotrzymanie warunków umowy w ramach programu.

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo