Leki na katar dla dziecka i nie tylko – co musisz mieć w domowej apteczce?

Każda mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobrze wyposażona apteczka domowa. Podpowiadamy zatem, co się powinno w niej znaleźć. Zapoznaj się z naszą listą, a następnie sprawdź, co masz, a co musisz jeszcze dokupić. Zdradzamy, że bez leków na katar czy przeciwgorączkowych ani rusz!

Leki na katar 

Przeziębienie i różnego typu infekcje nasilają się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, ale to wcale nie oznacza, że wiosną i latem nie mamy z tym problemu. Tak naprawdę dzieci mogą mieć katar w najmniej spodziewanym czasie. Zatkany nosek to duży dyskomfort, szczególnie w przypadku niemowląt. Do tego nie są one w stanie wydmuchać kataru w chusteczkę. Sprawdzą się więc różnego typu aspiratory do noska standardowe, elektryczne lub podłączane do odkurzacza. Poza regularnym oczyszczaniem polecane są również leki na katar, a dokładniej wygodne w użyciu aerozole do nosa. Obkurczają śluzówkę i ułatwiają oddychanie. Duży wybór znajdziemy w aptece Nowa Farmacja, gdzie dostępne są leki na katar dla dzieci w formie sprayu, ale też szeroki asortyment wody morskiej, maści i plasterków z olejkami eterycznymi.

Leki na ból i gorączkę

Nie tylko leki na katar dla dzieci trzeba zawsze mieć w domu, ale również leki na ból i gorączkę. Mamy tutaj do wyboru albo leki z paracetamolem (działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo), albo leki z ibuprofenem (działające przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie). Leki te występują w tabletkach, syropach oraz w czopkach. Łatwo więc dostosować formę podania do wieku dziecka. Pamiętajmy też, że dzieci gorączkują nagle i niespodziewanie – nie tylko wtedy, gdy są chore, ale też na przykład, gdy ząbkują lub bez wyraźnej przyczyny. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z syropem i nie wiemy, jaką dawkę podać maluchowi, wykorzystajmy specjalny kalkulator, który oblicza ją na podstawie masy ciała.

Sól fizjologiczna i inhalator

Skoro mówiliśmy już o lekach na katar, to przy okazji do udrożnienia noska oraz przed użyciem aspiratora przydaje się jeszcze sól fizjologiczna dostępna w sterylnych ampułkach. Poza tym jest ona bardzo wielofunkcyjna – można nią przemywać oczka, rany i się inhalować. Precyzując, inhalacje z soli fizjologicznej doskonale oczyszczają, ale też nawilżają śluzówkę nosa oraz dróg oddechowych. Wspomagają usunięcie gęstej wydzieliny poprzez jej rozrzedzenie.

,

Witamina D3

Od pierwszego dnia życia należy podawać maluchom witaminę D3. Zapewnia to prawidłowy rozwój układu kostnego, ale i wzmacnia odporność. Najlepiej zdecydujmy się na lek z witaminą D3, a nie suplement diety. Ma on wówczas lepszy skład i wykazuje lepsze wchłanianie.

Octenisep i plastry opatrunkowe

Na koniec jeszcze kilka słów o Octenisepcie, który przydaje się w wielu sytuacjach. Na początku aplikujemy go na kikut pępowinowy, a później na różnego typu skaleczenia. Działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo. Świetnie odkaża rany, ale nie powodując przy tym uczucia pieczenia. Do tego przy starszakach obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w plasterki – najlepiej kolorowe, z zabawnymi rysunkami. Każdy rodzic z pewnością wie, że plasterki leczą, bo przyklejając je, dzieciom wydaje się, że już nic ich nie boli.

Podsumowując, w domowej apteczce musi znaleźć się miejsce na skuteczne leki na katar dla dzieci, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, sól fizjologiczna z inhalatorem, witamina D3 oraz preparat na rany i plasterki. Sprawdź, czego brakuje w Twojej apteczce i szybko ją uzupełnij!

Pozostaw komentarz

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo