Każda mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobrze wyposażona apteczka domowa. Podpowiadamy zatem, co się powinno w niej znaleźć. Zapoznaj się z naszą listą, a następnie sprawdź, co masz, a co musisz jeszcze dokupić. Zdradzamy, że bez leków na katar czy przeciwgorączkowych ani rusz!
Leki na katar
Przeziębienie i różnego typu infekcje nasilają się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, ale to wcale nie oznacza, że wiosną i latem nie mamy z tym problemu. Tak naprawdę dzieci mogą mieć katar w najmniej spodziewanym czasie. Zatkany nosek to duży dyskomfort, szczególnie w przypadku niemowląt. Do tego nie są one w stanie wydmuchać kataru w chusteczkę. Sprawdzą się więc różnego typu aspiratory do noska standardowe, elektryczne lub podłączane do odkurzacza. Poza regularnym oczyszczaniem polecane są również leki na katar, a dokładniej wygodne w użyciu aerozole do nosa. Obkurczają śluzówkę i ułatwiają oddychanie. Duży wybór znajdziemy w aptece Nowa Farmacja, gdzie dostępne są leki na katar dla dzieci w formie sprayu, ale też szeroki asortyment wody morskiej, maści i plasterków z olejkami eterycznymi.
Leki na ból i gorączkę
Nie tylko leki na katar dla dzieci trzeba zawsze mieć w domu, ale również leki na ból i gorączkę. Mamy tutaj do wyboru albo leki z paracetamolem (działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo), albo leki z ibuprofenem (działające przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie). Leki te występują w tabletkach, syropach oraz w czopkach. Łatwo więc dostosować formę podania do wieku dziecka. Pamiętajmy też, że dzieci gorączkują nagle i niespodziewanie – nie tylko wtedy, gdy są chore, ale też na przykład, gdy ząbkują lub bez wyraźnej przyczyny. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z syropem i nie wiemy, jaką dawkę podać maluchowi, wykorzystajmy specjalny kalkulator, który oblicza ją na podstawie masy ciała.

Sól fizjologiczna i inhalator
Skoro mówiliśmy już o lekach na katar, to przy okazji do udrożnienia noska oraz przed użyciem aspiratora przydaje się jeszcze sól fizjologiczna dostępna w sterylnych ampułkach. Poza tym jest ona bardzo wielofunkcyjna – można nią przemywać oczka, rany i się inhalować. Precyzując, inhalacje z soli fizjologicznej doskonale oczyszczają, ale też nawilżają śluzówkę nosa oraz dróg oddechowych. Wspomagają usunięcie gęstej wydzieliny poprzez jej rozrzedzenie.
Witamina D3
Od pierwszego dnia życia należy podawać maluchom witaminę D3. Zapewnia to prawidłowy rozwój układu kostnego, ale i wzmacnia odporność. Najlepiej zdecydujmy się na lek z witaminą D3, a nie suplement diety. Ma on wówczas lepszy skład i wykazuje lepsze wchłanianie.
Octenisep i plastry opatrunkowe
Na koniec jeszcze kilka słów o Octenisepcie, który przydaje się w wielu sytuacjach. Na początku aplikujemy go na kikut pępowinowy, a później na różnego typu skaleczenia. Działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo. Świetnie odkaża rany, ale nie powodując przy tym uczucia pieczenia. Do tego przy starszakach obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w plasterki – najlepiej kolorowe, z zabawnymi rysunkami. Każdy rodzic z pewnością wie, że plasterki leczą, bo przyklejając je, dzieciom wydaje się, że już nic ich nie boli.
Podsumowując, w domowej apteczce musi znaleźć się miejsce na skuteczne leki na katar dla dzieci, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, sól fizjologiczna z inhalatorem, witamina D3 oraz preparat na rany i plasterki. Sprawdź, czego brakuje w Twojej apteczce i szybko ją uzupełnij!