Matura 2025 zbliża się wielkimi krokami, a to może oznaczać tylko jedno – intensywne przygotowania do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka. Każdy maturzysta musi zdać matury z przedmiotów podstawowych, jednak większość decyduje się na kilka dodatkowych – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Jak się do nich odpowiednio przygotować? Jakie zmiany czekają na maturzystów w tym roku? Sprawdź!
- Matura 2025 – co warto wiedzieć?
- Matura z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języków obcych. Przygotowania
- Matura w terminie głównym. Jakie jeszcze przedmioty można zdawać?
Matura 2025 – co warto wiedzieć?
Matura 2025 tradycyjnie rozpocznie się zaraz po majówce. Harmonogram ustalonych egzaminów dla absolwentów szkół ponadpodstawowych – zarówno tradycyjnych, jak i oddziałów dwujęzycznych – prezentuje się następująco.
Maraton rozpocznie się 5 maja maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dzień później czeka sprawdzian wiedzy z matematyki – również na poziomie podstawowym. 7 maja każdy maturzysta musi podejść do matury z wybranego języka obcego nowożytnego. W grę wchodzi nie tylko język angielski, ale również takie egzaminy jak:
- (PP) język niemiecki,
- (PP) język francuski,
- (PP) język hiszpański
- (PP) język rosyjski.
Ponadto maturzystów nie ominą egzaminy ustne, które odbywają się od 9 do 24 maja. Co ważne, jeśli z niezależnych przyczyn niektóre osoby nie mogą przystąpić do matury w terminie głównym, mogą to zrobić w terminie dodatkowym. Pisemne egzaminy odbędą się w dniach 3 – 17 czerwca. Natomiast ustne – od 9 do 11 czerwca.
Aby zdać maturę z przedmiotów podstawowych, należy uzyskać 30%. Jeśli to się nie uda w pierwszym terminie, można przystąpić do poprawki. W przypadku matury pisemnej – 19 sierpnia, a ustnej – dzień później.
Wyniki matury 2025 zostaną ogłoszone 8 lipca.
Warto również pamiętać o tym, że w 2025 roku CKE przygotowało zmiany dla zdających. Matura w formule 2023 została przygotowana tak, aby sprawdzać wiedzę i umiejętności, które są określonej w podstawie programowej kształcenia ogólnego z 2024 roku. Osoby zdające maturę w formule 2015 natomiast będą bazowały na podstawie programowej, która została przygotowana w 2012 roku.
Jest to o tyle ważne, że podstawa będzie o 20% mniejsza. W praktyce oznacza to, że matura może być mniej wymagająca niż w latach poprzednich. Ministerstwo Edukacji Narodowej swoją decyzję tłumaczy możliwością nabycia większej ilości umiejętności praktycznych i kompetencji cyfrowych przez uczniów.
Najbardziej zmieni się matura z języka polskiego – tutaj obowiązuje nowa lista lektur. Ponadto skurczy się również baza jawnych pytań – do 68. Arkusze maturalne nie ulegną zmianie pod względem wyglądu.
Matura z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języków obcych. Przygotowania
Przygotowania do matury powinny przebiegać w spokojnej atmosferze. Już na samym początku roku szkolnego, w którym uczniowie przystępują do egzaminu dojrzałości warto zaplanować sobie plan nauki i rozłożyć materiał tak, aby jego ilość do przyswojenia “za jednym zamachem” nie była przytłaczająca.
Bardzo ważne jest również to, aby przygotować sobie odpowiednie materiały do nauki. W podręcznikach szkolnych najczęściej można nabyć podstawowe informacje i wiedzę teoretyczną, która może jednak nie być przedstawiona w przyjazny sposób bądź też zakres materiału nie jest wystarczający. Warto więc sięgnąć po dodatkowe pomoce dydaktyczne, które będą skrojone na miarę indywidualnych potrzeb. Najlepiej zaopatrzyć się w różne kompendia wiedzy, jak również arkusze z ćwiczeniami, dzięki którym można oswoić się ze strukturą pytań i zadań maturalnych.
Wielu maturzystów decyduje się również na kursy maturalne online. To bardzo dobra alternatywa zarówno dla osób, które chcą nadrobić zaległości, jak i utrwalić zdobytą wiedzę. Niezwykle istotne jest to, że zajęcia prowadzone przez internet pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy na dojazdach, ale to nie jest ich jedyna zaleta.
Warto poszukać kursów, które prowadzone są w kameralnych grupach, w których uczy się nie więcej niż 6-8 osób. Dzięki temu każdy z uczestników może liczyć na uwagę ze strony nauczyciela – zadać pytanie, swobodnie się wypowiedzieć czy też poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień.
Ponadto na dobrych kursach maturalnych online można liczyć na wysokiej jakości materiały dydaktyczne i pomoce naukowe. Ponadto ciekawym rozwiązaniem jest program Matura Key, z pomocą którego można się nauczyć strategii egzaminacyjnych i trików maturalnych. Tego nie można nauczyć się w szkole, głównie ze względu na brak czasu. Warto więc zrobić wszystko, aby przewodniczący zespołów egzaminacyjnych nie mieli wątpliwości co do uczciwości zdających.
Wielu maturzystów wybiera dedykowane kursy nie po to, aby nauczyć się czegoś nowego, ale przede wszystkim utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę – zwłaszcza na kilkanaście lub kilkanaście tygodni przed startem maratonu maturalnego.
Matura w terminie głównym. Jakie jeszcze przedmioty można zdawać?
Każdy maturzysta wybiera przedmioty dodatkowe głównie ze względu na kierunek studiów, na który chce aplikować w sesji rekrutacyjnej. Osoby, które pragną związać swoją przyszłość z językami obcymi czy też zwiększyć swój wynik punktowy, często stawiają m.in. na (PR) język angielski, (PR) język niemiecki, (PR) język hiszpański, (PR) język rosyjski, (PR) język francuski, (PR) język włoski.
Ponadto osoby starające się o miejsce na kierunkach lekarskich nierzadko, oprócz chemii, biologii czy matematyki, stawiają również na (PR) język łaciński. Ciekawym wyborem są także m.in. (PR) historia sztuki czy też (PR) filozofia.