Motoryka mała: 5 sposobów na zadbanie o rozwój dziecka

Zagadnienie motoryki małej dotyczy wszystkich czynności, w których główną rolę odgrywają ręce Twojego malucha. Mówimy tu w szczególności o takich umiejętnościach, jak chwytanie, utrzymywanie, przenoszenie, układanie, a także wykonywanie działań przy użyciu trzymanych w dłoniach przedmiotów.

W tym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, aby rozwój Twojego malucha w tym obszarze przebiegał sprawnie, bezpiecznie, a dodatkowo wiązał się ze świetną zabawą.

Mała motoryka krok po kroku, czyli od czego zacząć i jak kontynuować przygodę z nauką umiejętności?

Sprawne poruszanie rękami, a także wykonywanie za ich pomocą coraz bardziej skomplikowanych czynności nie jest cechą, z którą się rodzimy. Podobnie, jak w przypadku wielu innych obszarów – także i w tym najpierw należy je wykształcić, a potem regularnie dbać o poprawianie i udoskonalanie.

Jak to zrobić? W tej kwestii z pomocą przychodzą nam specjalne motoryczne zabawki, których rolą jest dbanie o prawidłowy i zdrowy rozwój Twojego malucha.

Jak może wyglądać rozwój motoryki małej przy użyciu właściwych zabawek?

Nauka motoryki małej zaczyna się od prostej nauki dotykania i chwytania przedmiotów. Wraz z biegiem czasu (i rozwojem dziecka), powinna przyjmować coraz bardziej skomplikowane i trudniejsze formy – wzmacniające i stabilizujące chwyt, a także rozwijające precyzję i dokładność.

Idealnym pomysłem, który zadba o rozwój dziecka już od 3 roku życia, są: przyssawki Squigz oraz wieża z szablonami marki BS Toys. Dzięki wprowadzeniu ich do codziennych zajęć Twój maluch wykształci w sobie podstawowe umiejętności chwytania i układania, a dodatkowo będzie się przy tym świetnie bawił.

Rozwój małej motoryki wymaga nieustannego progresu

Wraz z jego rozwojem przyjdzie pora na podniesieniu poziomu trudności, a co za tym idzie – wzbogacenie zabawy o bardziej wymagające rozwiązania. Takie, w których liczy się nie tylko dobry chwyt, ale również umiejętność wykorzystywania do tego innych przedmiotów.

W tej roli doskonale sprawdzi się np. gra zręcznościowa “Łowimy Warzywa”, czyli przenoszenie małych elementów za pomocą specjalnych szczypiec.

Rozwój małej motoryki wymaga nieustannego progresu

Gdy Twój maluch opanuje również i ten obszar – wprowadź kolejne utrudnienia i urozmaicenia, które ponownie pozwolą mu na zdobywanie nowych umiejętności. Twojej uwadze nie mogą umknąć m.in.:

  • Przeplotki marki Milin, które zadbają o rozwój precyzyjności oraz cierpliwości.
  • Kropkowane flamastry Do-A-Dot Art, które zadbają o zdolności manualne, a jednocześnie pobudzą pokłady kreatywności drzemiącej w Twoim maluchu.

O czym pamiętać podczas wyboru zabawek motoryki małej?

Warto wiedzieć, że najlepsza nauka to ta, która przyjmuje formę wyśmienitej zabawy. Jeśli dostrzeżesz, że Twoje dziecko nie jest zadowolone, a zamiast radości i uśmiechu pojawia się niepotrzebny stres – poszukaj innych rodzajów zabawek motorycznych, które zadbają o dobrą i przyjemną zabawę.

Więcej przykładów motorycznych zabawek dla dzieci, znajdziesz w sklepie internetowym JasieBasie.pl. Zapraszamy

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo