Nosidełka dla dzieci – od kiedy, rodzaje, jakie wybrać?

Wybór nosidełka dla niemowlaka czy starszego to nie lada wyzwanie przede wszystkim dlatego, że nie każdy z dostępnych produktów zapewni dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze nosidełka dla niemowlaka i jak znaleźć to najlepsze?

Czym charakteryzuje się dobre nosidełko dziecięce?

Przy wyborze nosidełka należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim dziecko nie może w nim wisieć, ale siedzieć. W dobrych nosidłach panel, na którym opiera się pupa niemowlaka, jest szeroki i zapewnia dziecku lepsze podparcie oraz mniej obciąża stawy biodrowe. Panel ten powinien ponadto sięgać dziecku od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Ostatnim ważnym aspektem jest miękkość panelu. Żeby był on wygodny, a także zapewnił mocne podparcie dla pleców, musi być miękki. Powinien ponadto przytrzymywać dziecko blisko rodzica, co jest ważne przede wszystkim, gdy maluch zasypia, a jego mięśnie puszczają.

Rodzaje nosidełek dla dzieci

Na rynku znaleźć można wiele nosidełek dla niemowląt. Ważne jest to, by sięgać po produkty ergonomiczne. Wybór jest naprawdę szeroki, a do najpopularniejszych propozycji od producentów należą obecnie nosidełka Mei Tai, hybrydowe, a także klamrowe czy Onbuhimo.

Nosidełka Mei Tai
Tego rodzaju produkty to panele z przyszytymi pasami naramiennymi oraz pasem biodrowym. Całe nosidełko wiąże się najpierw wokół bioder, a następnie za pomocą pasów naramiennych. Mei Tai pozwala nosić dziecko zarówno z przodu, z tyłu, jak i na biodrze.

Nosidła hybrydowe
W nosidłach hybrydowych pas zapinany jest na klamrę lub rzep, natomiast pasy naramienne należy wiązać. Jest to więc połączenie nosidła Mei Tai z nosidełkiem klamrowym.

Nosidła klamrowe
Są to najczęściej wybierane nosidełka. Jak sama nazwa wskazuje, pasy naramienne oraz pas biodrowy są w nich zapinane na klamrę. Dzięki dociągnięciu pasów naramiennych możliwe jest automatyczne wymuszenie wyprostu kręgosłupa u dziecka.

Nosidła Onbuhimo
To japońskie nosidełko nie jest wyposażone w pas biodrowy, a do stabilnego utrzymania dziecka wystarczy szeroki panel i pasy naramienne. Pozbawienie nosidełka pasa biodrowego sprawia, że możliwe jest noszenie niemowlaka na dowolnej wysokości.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo