Obieg wody w przyrodzie. Opis i PDF do druku za darmo

Jak wygląda obieg wody w przyrodzie? Przygotowaliśmy opis, a także plik PDF do druku z obrazkiem przedstawiający cykl krążenia wody.

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów naturalnych na Ziemi. Obieg wody w przyrodzie to proces cykliczny, w którym woda przechodzi przez różne fazy i formy. Woda w przyrodzie występuje w trzech stanach skupienia, aby utrzymać równowagę w środowisku naturalnym. Są to: gaz, ciecz i lód.

obieg wody w przyrodzie
Na dole artykułu możesz pobrać plik PDF z obiegiem wody w przyrodzie

Obieg wody w przyrodzie PDF do druku

Pobierz obrazek przedstawiający cykl krążenia wody w przyrodzie. Jest to darmowy plik PDF do wydrukowania dla dzieci.

Pobierz “Obieg wody w przyrodzie”

,
obieg-wody-w-przyrodzie-rodzicielskieinspiracje-PL.pdf – Pobrano 1528 razy – 186,49 KB

Jak wygląda cykl krążenia wody?

Proces obiegu wody w przyrodzie zaczyna się od gromadzenia wody na ziemi, czyli opadów atmosferycznych. Opady te mogą być w postaci deszczu, śniegu, gradu lub rosy. Woda, która nie jest wchłaniana przez rośliny lub nie wsiąka w glebę, przepływa przez powierzchnię ziemi i zasila wody powierzchniowe, takie jak rzeki, jeziora i oceany.

Zobacz również: Karty pracy o wodzie

Kolejnym etapem w cyklu obiegu wody jest parowanie. Kiedy słońce ogrzewa wodę, ta przechodzi ze stanu ciekłego do stanu gazowego, a jej cząsteczki unoszą się w atmosferze jako pary wodne.

Następnie para wodna ulega kondensacji, co oznacza, że ​​przechodzi z powrotem ze stanu gazowego do stanu ciekłego. Woda skrapla się na powierzchni ziemi, na powierzchni roślin lub na chmurach, tworząc krople wody lub szron.

Ostatnim etapem cyklu obiegu wody jest skroplenie. Woda, która skrapla się na powierzchni ziemi, może wsiąkać w glebę i stać się wodą gruntową lub przepłynąć do rzek i jezior. Woda gruntowa może zostać ponownie wypompowana do atmosfery przez rośliny poprzez proces transpiracji, podczas gdy woda powierzchniowa może wyparować lub odpłynąć do oceanów, aby rozpocząć kolejny cykl obiegu wody.

Cały proces cyklu obiegu wody jest ściśle związany z warunkami atmosferycznymi, takimi jak temperatura, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne. Jest to ważny proces dla utrzymania życia na ziemi, ponieważ woda jest niezbędna do przetrwania roślin i zwierząt oraz do utrzymania równowagi ekosystemów.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo