Pierwszy rowerek biegowy – na to zwróć uwagę!

Wiele maluchów swoją rowerową przygodę rozpoczyna od jazdy na rowerku biegowym. To świetny kompan dziecięcych aktywności i umilacz czasu na świeżym powietrzu, ale też sprzęt, który pozytywnie wpływa na rozwój małego użytkownika. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na jego zakup, ale nie do końca orientujemy się, na co warto zwrócić uwagę, polecamy zapoznać się z poniższym poradnikiem.

Czym właściwie jest rowerek biegowy?

Rowerek biegowy nie ma pedałów ani napędu. Maluszek, zasiadając na siodełku, odpycha się nogami od ziemi i w ten sposób porusza się tam, gdzie chce, co stanowi dla niego nie lada frajdę. Dzięki temu rozwija zdolności motoryczne, koordynację, koncentrację i poczucie równowagi, które w przyszłości pomogą mu pewniej zasiąść na większym modelu, już z tradycyjnymi pedałami.

Szacuje się, że pierwszy rowerek biegowy może posiadać już 18-miesięczne dziecko, ale warto pamiętać, że to kwestia mocno indywidualna. Warunkiem jest opanowana sztuka chodzenia, która pomaga korzystać z biegówki.

Dzięki tym zasadom wybierzesz odpowiedni rowerek biegowy

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czym kierować się przy wyborze rowerka biegowego? Na co zwracać szczególną uwagę, by pociecha była z niego zadowolona? Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią podjęcie właściwej decyzji.

,

Wielkość rowerka

Dobrze dobrany rowerek powinien umożliwiać dziecku swobodne i bezpieczne siadanie na siodełku oraz zapewniać pewne oparcie stóp o podłogę. W tym celu musimy znać przekrok maluszka (długość nóżki mierzona od wewnętrznej strony) i dopasować go do zaleceń producenta. Zbyt duży pojazd spowoduje, że pociecha napotka trudności, chociażby w utrzymywaniu równowagi. Z kolei za mały może przyczyniać się do przyjęcia niekomfortowej pozycji ciała na rowerku i utrudnić jego kontrolę.

Regulowana wysokość siodełka i kierownicy

W ofertach producentów nie brakuje biegówek, w których można swobodnie regulować wysokość siodełka oraz kierownicy. Dzięki temu łatwiej dostosować je do wzrostu i wieku dziecka, aby zapewnić mu wygodne oraz ergonomiczne siedzenie. Taka funkcja sprawi także, że pojazd zostanie z małym rowerzystą na dłuższy czas, bawiąc i ucząc.

Jakość wykonania

To kolejna ważna kwestia. Musi on powstać z trwałych i bezpiecznych materiałów. Warto przyjrzeć się temu, czy wybrany model nie ma ostrych krawędzi oraz potencjalnie niebezpiecznych elementów, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu.

Waga rowerka

Biegówka musi być odpowiednio lekka, aby dziecko mogło łatwo manewrować kierownicą i swobodnie się przemieszczać. Najlepsze są konstrukcje wykonane z aluminium i stopu magnezu, które nie obciążą maluchów. Wówczas również przenoszenie i transportowanie takiego modelu nie będą stanowić problemu dla rodzica.

Wygoda

Dzieci na rowerkach biegowych potrafią spędzić sporo czasu, więc ważne jest, aby było to dla nich miłe doświadczenie. Dlatego powinno się zadbać o ich komfort. Dobrze jest zweryfikować, czy siodełko i kształt ramy zostały wyprofilowane. Warto też zwrócić uwagę na antypoślizgowe chwyty na kierownicy.

Marka i opinie

W dobie Internetu nietrudno znaleźć opinie na temat marki i jego wyrobów. Zapoznanie się ze zdaniem innych rodziców, którzy zakupili dla swojej pociechy dany model, może pomóc w podjęciu przemyślanej decyzji. Często słynni ze sprzętu dla dzieci producenci, cieszący się uznaniem, zdecydowanie mają ciekawszy i lepszy jakościowo asortyment niż anonimowe marki.

1 Komentarz
  1. U nas wybór padł na woody. Ma bezobsługowe koła, powietrze z nich nie ucieknie i drewnianą ramę.

Dodaj Odpowiedź

RodzicielskieInspiracje.PL - Zabawy, gry i prace plastyczne dla dzieci
Logo