Skóra noworodka nie jest w pełni dojrzała, przez co jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, łatwo ulega wysuszeniu i podrażnieniu. Już w pierwszych dniach życia maluszka musisz odpowiednio zadbać o kondycję jego płaszcza ochronnego i w porę reagować, gdy pojawiają się podrażnienia. Wyjaśniamy, dlaczego skóra maleństwa potrzebuje troskliwej opieki i jak ją prawidłowo pielęgnować.
Budowa i potrzeby skóry noworodków
Skóra noworodka jest kilkukrotnie cieńsza od skóry starszych maluchów i osób dorosłych – dojrzałość pod względem budowy i funkcjonalności osiąga dopiero u dzieci w wieku ok. 8–9 lat. U najmłodszych komórki jej poszczególnych warstw mają luźniejsze ustawienie, a naskórek jest słabiej połączony z warstwą skóry właściwej. Sprawia to, że skóra noworodka o wiele łatwiej i szybciej traci wilgoć, jest podatna na wysuszenie i łuszczenie.
Odwrotnie jest w pierwszym okresie życia noworodka, kiedy pod wpływem hormonów matki skóra malucha może się przetłuszczać. Hormony mamy mogą krążyć w organizmie dziecka nawet przez kilka miesięcy i to m.in. właśnie one odpowiadają za nadprodukcję gruczołów łojowych i pojawianie się ciemieniuchy na skórze główki.
Ponadto u noworodków płaszcz hydrolipidowy, który pokrywa zewnętrzną warstwę skóry i stanowi naturalną barierę ochronną człowieka jest niedostatecznie rozwinięty i nie zabezpiecza należycie głębszych warstw skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Skóra maluchów posiada też nierozwiniętą ochronę w postaci owłosienia i gruczołów łojowych. Z tego powodu ich zewnętrzny element systemu termoregulacyjnego nie działa należycie i są one bardziej podatne na wychłodzenie, ale też na przegrzanie.
Co szkodzi delikatnej skórze noworodka?
Podrażniona skóra noworodka staje się zaczerwieniona, często występują na niej wykwity, a nawet suche, łuszczące się plamki. Za zmiany takie może odpowiadać niesprzyjające warunki otoczenia, nieodpowiednia pielęgnacja, ale też częste w wieku dziecięcym alergie.
Ze względu na niedojrzałe funkcje ochronne skóra noworodka jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Może szkodzić jej chłód, ale też ciepło. U dzieci tuż po urodzeniu łatwo o wystąpienie potówek, które bez odpowiedniej pielęgnacji mogą obejmować spory obszar delikatnej skóry. Miejscami szczególnie narażonymi na podrażnienia się pachwiny, które mogą ulegać odparzeniom. Szczególnej pielęgnacji wymagają też fałdy skórne, ponieważ to w nich gromadzą się zanieczyszczenia i wilgoć.
Podrażnienia na skórze noworodka mogą pojawiać się również pod wpływem nadmiernego tarcia, np. przez nieodpowiednie, zbyt szorstkie ubranka. Jako inne czynniki, które zwiększają ryzyko podrażnień, wymienia się wiatr, brud i niską wilgotność powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Jak złagodzić podrażnienia wrażliwej skóry?
Podrażniona skóra powinna być zachowana w czystości. Jeśli na skórze Twojego maluszka pojawią się podrażnienia, ulgę przyniesie kąpiel w wodzie z dodatkiem emolientów. Pamiętaj też o miękkich, przepuszczających powietrze ubrankach. Na delikatne ciało noworodka zastosuj preparaty, które nawilżą i natłuszczą naskórek, a także przyspieszą gojenie.
Możesz wypróbować np. Atoperal Baby Plus. Jest to emulsja, która dzięki zastosowanym składnikom działa łagodząco, zmiękcza i wygładza skórę oraz przyspiesza regenerację podrażnionego naskórka. Preparat ten możesz stosować w przypadku podrażnień różnego pochodzenia, w tym do skóry bardzo wrażliwej i atopowej.
Jak zabezpieczyć skórę noworodka?
Ważne jest, aby od momentu narodzin do pielęgnacji skóry noworodka używać jedynie kosmetyków dedykowanych, które są w stanie sprostać potrzebom maluszka. Powinny być to preparaty łagodne, pozbawione konserwantów, które działają drażniąco zwłaszcza na wrażliwą skórę dzieci.
Aby zwiększyć ochronę delikatnej skóry noworodka i uniknąć kolejnych podrażnień nie wystarczy jednak stosowanie tylko łagodnych środków do kąpieli. Każdorazowo po umyciu dziecka należy pokryć jego delikatne ciało kremem lub balsamem o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Preparaty takie zawierają emolienty, które tworzą na powierzchni skóry okluzyjną warstwę ochronną. Zabezpieczają one przed utratą wody, ale też przed działaniem czynników zewnętrznych.
OTC/10746/05/22