Podręczniki szkolne — jak kupić je taniej?

Darmowe podręczniki to spore odciążenie dla budżetu domowego (komplet książek potrafi kosztować nawet 500 zł!), ale niestety nie wszyscy uczniowie je dostaną. Jak zaoszczędzić kupując podręczniki szkolne? I gdzie będą dostępne nawet „na ostatnią chwilę”? Sprawdź poniższy artykuł i poznaj sposoby na tańsze komplementowanie wyprawki szkolnej.

Gdzie lepiej kupić podręczniki szkolne — w księgarni stacjonarnej czy internetowej?

Sezon podręcznikowy to czas, w którym księgarnie są szczególnie oblegane. Każdy uczeń potrzebuje materiałów do nauki. W klasach szkół podstawowych są one zapewnione przez państwo (oprócz podręczników do przedmiotów nieobowiązkowych). Natomiast uczniowie szkół średnich muszą sami kupić wszystkie wymagane książki. Niestety darmowe podręczniki szkolne dla młodszych nie oznaczają mniejszych tłumów w kolejkach. Każde dziecko potrzebuje jeszcze zeszytów, długopisów itd. Z tego względu sklepy i tak są przepełnione.

Udając się do księgarni stacjonarnej, najprawdopodobniej spotkasz się z brakami towarowymi i czekaniem w długich kolejkach. Ale to nie jedyny minus tych sklepów — ceny w nich są wyższe niż za ten sam produkt oferowany online. Wynika to z tego, że muszą opłacać czynsz za wynajmowany lokal i zużywany prąd, wodę itd. Te wszystkie koszta muszą się zwrócić w sprzedawanych produktach.

Księgarnie internetowe nie mają takiego problemu, dlatego ceny ich produktów są zazwyczaj niższe. Dodatkowo znikają takie utrudnienia jak stanie w kolejce czy marnowanie czasu na dojazd.

https://ksiegarnia.pwn.pl/podreczniki znajdziesz nie tylko podręczniki szkolne, ale również artykuły (kalkulatory, zeszyty), a także plecaki, worki na buty czy piórniki. Dzięki temu w jednym miejscu zrobisz wszystkie potrzebne zakupy, które następnie zostaną ci dostarczone do domu. 

To również dobra opcja jeżeli twoje dziecko nie może się zdecydować jaki wzór piórnika, plecaka albo zeszytów by chciało. Na stronie internetowej wszystko jest przejrzyście posegregowane w kategoriach. Znika również presja czasu (np. że sklep zaraz zostanie zamknięty, albo że kolejny przyjazd do księgarni byłby nieopłacalny, więc decyzja musi paść tu i teraz). Dzięki temu twoje dziecko może spokojnie wybrać to, co mu się najbardziej podoba, a ty — porównać ceny produktów. W efekcie zakupy będą bardziej przemyślane i prawdopodobnie wydasz na nie mniej pieniędzy. 

Zwróć również uwagę na to, że komplet książek do szkoły potrafi ważyć tyle, co porządna sztanga na siłowni. I tu znowu wygrywają księgarnie internetowe. Kupując stacjonarnie, musisz samodzielnie donieść podręczniki do domu. Jeżeli wykorzystasz w tym celu torebkę, to ucierpi na tym również twój kręgosłup. Zamówienie złożone online to podręczniki dostarczone na próg twojego mieszkania.

Podręczniki pozaprogramowe — czy warto w nie inwestować?

Często uczniowie są obciążeni dużą ilością materiału do zapamiętania i licznymi pracami domowymi. Czy warto więc dokładać im jeszcze więcej nauki? 

Poszerzanie wiedzy poza programem szkolnym może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim twoje dziecko osiągnie lepsze wyniki w konkursach i olimpiadach. Rozwijanie się w konkretnych przedmiotach sprawi, że będzie miało bardziej sprecyzowane cele na przyszłość. Pamiętaj jednak, żeby nie dokładać dziecku zbyt dużo nadprogramowej nauki, tak aby go do niej nie zniechęcić ani nie przemęczyć.

Porozmawiaj ze swoim synem lub córką i dowiedz się, w jakim przedmiocie czuje się najlepiej. To niekoniecznie muszą być zajęcia, z których ma najwyższe oceny. Ważne, żeby był to przedmiot, którego uczenie się sprawia mu największą przyjemność i który go ciekawi. 

Może twoje dziecko interesuje się tematem, który w ogóle nie jest poruszany w jego szkole? Ustal z nim czy byłoby w stanie przeznaczyć dodatkowy czas na poszerzanie wiedzy z danego przedmiotu. Jeśli tak znajdź podręcznik, który cieszy się dobrymi opiniami i jest napisany przejrzystym językiem — ułatwi to zrozumienie materiału. Zwróć również uwagę na rok wydania, tak aby lektura zawierała aktualne informacje.

Uczenie się nie jest zarezerwowane tylko dla osób w wieku szkolnym. Jeżeli ciebie również ciekawi jakiś temat (może chcesz się nauczyć nowego języka?) zamów podręcznik również dla siebie! 

Podręczniki dla najmłodszych

Małe dzieci szybko przyswajają informacje. Wykorzystaj to i regularnie ucz swojego przedszkolaka nowych rzeczy. Zadbasz tym samym o jego rozwój umysłowy, ale również społeczny (nauka emocji, pracy w grupie). Wspieraj się przy tym podręcznikami dla najmłodszych. Dla ciebie będą pomocą pedagogiczną, a w twoim dziecku wzbudzą zainteresowanie książkami, a w przyszłości — czytelnictwem. 

Podręczniki dla najmłodszych są tworzone tak, aby je zaciekawić i przykuć ich uwagę (np. kolorowymi obrazkami). Zachęcają je także do kreatywnego działania (np. rysowania).  Jednocześnie przemycają ważną wiedzę: uczą dzieci czym są emocje, rozwijają spostrzegawczość, a także zapoznają je z literkami i cyframi. W przyjemny sposób zachęcają do nauki. 

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo