Istnieje wiele koncepcji aranżacji dziecięcych pokoi – część kładzie nacisk przede wszystkim na funkcjonalność, inne na walory estetyczne i przytulny klimat. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się pomysły łączące atrakcyjny wygląd pomieszczenia z pozytywnym wpływem na rozwój malucha, takie jak Montessori. Jak urządzić pokój w tym stylu? Na jakie aspekty wystroju zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Naturalne materiały, funkcjonalne sprzęty – fundamenty udanej aranżacji
Głównym celem pokoju Montessori jest wspieranie kreatywności oraz spontaniczności u dziecka. Ważne jest, aby nie narzucać mu stylu zabawy, dzięki czemu zyska okazję do wykształcenia swoich własnych upodobań. Z tego powodu odchodzi się od głośnych, wykonanych z plastiku zabawek. W takim pomieszczeniu powinny znaleźć się meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, na przykład drewna czy też wikliny. Całość idealnie dopełnią firany z bawełny lub wiskozy. Meble muszą być ściśle dopasowane do tego, ile dziecko ma wzrostu, aby miało do nich swobodny dostęp. Z tego powodu ogromną popularnością cieszą się pudełka na zabawki zamiast wysokich regałów, a łóżko ze stelażem zastępuje się położonym na podłodze materacem.
Znaczenie kolorystyki w aranżacji w duchu Montessori
Pokój Montessori jest przeważnie utrzymany w spokojnych, ciepłych barwach. Mowa tutaj głównie o beżu i brązie w wielu odcieniach. Mile widziane są również pastele, na przykład róż oraz błękit. Dzięki temu wnętrze prezentuje się przytulnie i zachęca do zabawy. Przesadnie wyraziste barwy mogą działać zbyt pobudzająco na układ nerwowy, natomiast zbyt ciemne odcienie tworzą dosyć ponury nastrój. Najlepiej postawić na prostotę i minimalizm, a w razie potrzeby umieścić dodatkowe elementy dekoracyjne, które uczynią pokój bardziej przyjaznym, zgodnym z charakterem naszej pociechy. Doskonałym pomysłem jest powieszenie na ścianach prac własnoręcznie wykonanych przez dziecko. Dzięki temu wystrój stanie się nie do podrobienia, a dziecko będzie czuło, że aktywnie uczestniczy w tworzeniu własnej przestrzeni. Firany i zasłony, a także poduszki, koce i pościel marki Eurofirany również potrafią skutecznie ożywić aranżację.
Lustro jako kluczowy element pokoju Montessori
W każdym pokoju Montessori powinno pojawić się lustro. Przeglądanie się w jego tafli stanowi dla malucha niezwykle interesujące zajęcie. Jeżeli jednak zachodzi obawa, że dziecko może je rozbić i się skaleczyć, warto zainwestować w lustro akrylowe. Zapewni to maksymalny poziom bezpieczeństwa. Obcowanie i zabawa ze swoim odbiciem pobudza wyobraźnię, co przełoży się na dynamiczny rozwój kreatywności w przyszłości. Może również zainspirować do wymyślenia jakiejś nowej formy rozrywki. Ponadto duże lustro sprawi, że pokój zacznie się wydawać większy. Jeżeli wybierzesz model w ozdobnej ramie, stanie się równocześnie atrakcyjną dekoracją.
Przystosowanie pokoju do poziomu rozwoju dziecka
W trakcie projektowania aranżacji zgodnej z metodą Montessori należy przede wszystkim uwzględnić, na jakim etapie dojrzewania znajduje się maluch. Pierwsze kilka lat życia to głównie zabawa na podłodze. Z tego powodu w pokoju Montessori powinien znajdować się miękki, wykonany z naturalnych tkanin dywan. Można również rozłożyć matę albo koc, jeżeli na przykład syn lub córka ma skłonności do alergii. W takiej sytuacji należy bowiem unikać akcesoriów, na których gromadzą się roztocza. Dodatkowo wysokość mebli musi umożliwiać swobodny dostęp do wszystkich zabawek, co pozwoli dziecku na naukę samodzielności. Zwiększy również poziom bezpieczeństwa, gdyż spora część maluchów uwielbia się wspinać, tym samym narażając się na upadek.