Poradnik dotyczący e-recepty

Poradnik dotyczący e-recepty

E-recepta to wirtualny odpowiednik tradycyjnej recepty. Lekarz przepisuje za jej pomocą lek pacjentowi. W Polsce te elektroniczne dokumenty weszły do użytku na początku 2020 roku i od tego czasu są używane przez większość osób dzięki łatwiejszemu dostępowi do nich. Każda e-recepta ma wszystkie właściwości papierowej recepty i już w pewnym stopniu unowocześniła swój tradycyjny odpowiednik.

Telekonsultacje i recepta elektroniczna

Zacznijmy od tego, czym są telekonsultacje, a więc rozmowy pacjenta z lekarzem za pomocą telefonu bądź internetu. Ta forma pomocy osobom chorym stała się bardziej powszechna podczas pandemii. Pacjent nie musi udawać się do przychodni, aby zostać zdiagnozowanym. W wielu przypadkach specjalista jest w stanie określić, co nam dolega, na bazie samego wywiadu medycznego. To na jego podstawie ustala, jakie środki należy podjąć, żeby stan naszego zdrowia uległ poprawie.

W tym miejscu pojawia się e-recepta. Może być bowiem tak, że nasz organizm będzie potrzebował leku dostępnego jedynie za okazaniem recepty elektronicznej. Po zakończonej telekonsultacji lekarz może nam takowy dokument wypisać. Następnie musimy udać się do apteki, aby go zrealizować. Jest to bardzo wygodna forma pomocy. Dzięki niej nie jest konieczne udawanie się do przychodni, gdzie moglibyśmy zarazić się od innych oczekujących na wizytę. To także dobre rozwiązanie na sytuacje awaryjne. Teleporada pozwala nam bowiem konsultować się ze specjalistami z całej Polski. Dzięki temu nie musimy udawać się w długą podróż, aby zasięgnąć porady eksperta. Są również sytuacje, gdy pomocy potrzebujemy naprawdę szybko. Również w takiej sytuacji telekonsutlacje dobrze się sprawdzają, szczególnie gdy do naszego lekarza rodzinnego są długie kolejki.

Musimy natomiast pamiętać o tym, że e-recepta nie zastąpi nam wizyty w gabinecie lekarskim w każdej sytuacji. Czasem konieczne będą oględziny naszego ciała, żeby ustalić, co takiego może nam dolegać. Dlatego choć konsultacje drogą online są wygodne, to jednak musimy w trosce o swoje zdrowie udać się do lekarza, jeśli od dłuższego czasu borykamy się z poważnym problemem zdrowotnym.

Jak działa e-recepta?

E-recepty mogą być wystawiane przez lekarzy, pielęgniarki, a w wyjątkowych sytuacjach także z pomocą farmaceutów. Nie zawsze konieczne jest, aby osoba dotknięta chorobą odwiedzała gabinet lekarski, ponieważ recepta elektroniczna może być zrealizowana za pośrednictwem strony internetowej. W przypadku osób, które są przewlekle chore i regularnie potrzebują leków, może istnieć dodatkowo opcja ponownego zamówienia leku na swoim koncie pacjenta online. Pamiętajmy o tym, że lekarz nie jest zobligowany do wystawienia nam e-recepty. Zrobi to jedynie w sytuacji, gdy uzna, że dany lek może pozytywnie wpłynąć na poprawę naszego stanu zdrowia.

Zalety e-recepty

Recepty cyfrowe są już coraz częściej wykorzystywane przez Polaków. Są nie tylko praktyczne dla pacjentów, ale także dla personelu medycznego. Po pierwsze, są bardzo czytelne, więc nie ma możliwości, abyśmy odebrali niewłaściwy lek. Podobnie, nie możemy0 zgubić swojej recepty – zostanie ona zapisana na naszym Internetowym Koncie Pacjenta, do którego w każdej chwili możemy uzyskać dostęp. Recepty mogą być teraz wystawiane online – oszczędzając czas lekarza i osoby chorej. Dzięki temu, że wszystkie nasze recepty znajdują się w jednym miejscu, czyli na naszym internetowym koncie, możemy przeglądać swoje recepty. Dzięki temu wiemy, jakie leki już kiedyś stosowaliśmy. Dla lekarza może być to istotna informacja.

E-recepta jest innowacją dzisiejszych czasów. Jest to jednak zmiana wyjątkowo potrzebna, minimalizująca szansę na sfałszowanie lub nabycie niewłaściwych leków farmaceutycznych. W przypadku papierowej wersji istniało pewne pole do nadużyć lub po prostu ludzkich błędów. W tym wypadku cyfryzacja zwiększa również bezpieczeństwo pacjentów. Co również istotne, lekarz będzie mógł sprawdzić, czy wykupiliśmy wypisane nam wcześniej leki. Będzie więc wiedział, czy dostosowaliśmy się do jego rad. Ponadto my sami dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta sprawdzimy, jakie jest dawkowanie konkretnego medykamentu.

Procedura korzystania z e-recepty nie jest tak skomplikowana, jak może się wydawać: Należy skonsultować się z lekarzem, po czym ten wypisuje e-receptę, o ile uzna to za konieczne. Po wystawieniu recepty przez lekarza, jeśli posiadasz Internetowe Konto Pacjenta, otrzymasz SMS i/lub e-mail z 4-cyfrowym kodem, lub załącznikiem zawierającym receptę. Jeśli nie założysz konta przed udaniem się do lekarza, możesz otrzymać wydruk dokumentacji, który wygląda jak recepta papierowa.

Jak długo ważna jest recepta elektroniczna?

Ważność recepty elektronicznej jest taka sama jak recepty papierowej. Recepty są prawomocne przez rok, poza receptami na antybiotyki (które prawdopodobnie są prawomocne tylko przez siedem dni), na tabletki odurzające i psychotropowe (30 dni) oraz na preparaty immunologiczne (sto dwadzieścia dni). W jednym czasie, na e-recepcie może najskuteczniej pojawić się maksymalna dawka leku oraz ilość opakowań do stu osiemdziesięciu dni, nie więcej. Jeśli produkt leczniczy jest w opakowaniu, które utrudnia wydanie wystarczającej ilości leku na sto osiemdziesiąt dni i niezbędne jest wydanie dodatkowych opakowań, wtedy jest to dopuszczalne, ale najskuteczniej w ilości co najmniej jednego najmniejszego opakowania nie więcej. Alternatywnie, jeśli zdarzy się sytuacja, że minęło 30 dni od wystawienia recepty i chcemy zrealizować lek, farmaceuta może odliczyć dni, które upłynęły od wystawienia recepty do momentu jego realizacji. Możliwe jest również wydanie tylko części leku, jeśli osoba dotknięta chorobą myśli o zakupie większej ilości opakowań z jednej recepty w późniejszym terminie, w takim przypadku farmaceuta oznaczy receptę jako częściowo zrealizowaną.

Erecepta szybko zyskała na popularności. Nie ma się czemu dziwić, jest wszak zdecydowanie bardziej praktyczna względem swojego papierowego odpowiednika. Mamy nadzieję, że niebawem medycyna wprowadzi kolejne małe „rewolucje”, które będą korzystne dla pacjentów.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo