Problemy z wagą u dzieci – dlaczego młode pokolenie ma problemy z nadwagą?

Światowa Organizacja Zdrowia w 1974 roku zakwalifikowała otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych. Już wtedy eksperci WHO alarmowali, że nadprogramowe kilogramy mogą stać się w przyszłości jednym z najważniejszych problemów żywieniowych naszych czasów. Niestety, nie mylili się, a „plaga otyłości” rozprzestrzenia się także na najmłodszych. Dlaczego tak się dzieje?

Otyłość i nadwaga

Nadmierna masa ciała jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Im więcej nadprogramowych kilogramów mamy, tym bardziej obciążone jest nasze ciało – zwłaszcza stawy czy cały układ krwionośny na czele z sercem. Zarówno otyłość, jak i nadwagę można określić jako problem zdrowotny polegający na nadmiernej masie ciała.

WHO definiuje nadwagę i otyłość jako nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Wynika ono z utrzymującego się przez dłuższy czas u danej osoby dodatniego bilansu energetycznego, czyli stanu, w którym podaż energii przewyższa wydatek energetyczny. Prowadzi to do istotnego, realnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

U dorosłych dla określenia, czy mamy do czynienia z nadwagą, otyłością, normalną masą ciała lub niedowagą, wykorzystuje się wskaźnik masy ciała (BMI). Wskaźnik ten wyliczany jest jako iloraz wagi osoby w kilogramach oraz kwadratu wzrostu w metrach. Można łatwo sprawdzić BMI dzięki wykorzystaniu kalkulatora BMI – https://enel.pl/enelzdrowie/kalkulatory/kalkulator-bmi. O otyłości u osób dorosłych mówi się wówczas, gdy wskaźnik jest wyższy niż 30.

,

Natomiast prawidłową masę ciała dzieci do ukończenia 18. roku życia określają tabele lub siatki centylowe, które są odpowiednie dla wieku i płci czy tego, w jakim miesiącu ciąży pociecha przyszła na świat. Interpretacja wyników z siatek centylowych wygląda następująco dla masy ciała:

  • < 5 centyli – niedowaga,
  • 5-25 centyli – szczupłość,
  • 25-85 centyli – norma,
  • 85-95 centyli – nadwaga,
  • > 95 centyli – otyłość.

Okresowe bilanse zdrowia dziecka w gabinetach pediatrycznych pozwalają na dostrzeżenie problemu nadwagi czy otyłości odpowiednio wcześnie i rozpoczęcie leczenia. Niestety, nie wszyscy zgłaszają potomstwo na takie badania okresowe.

Liczba otyłych dzieci – od lat 70. XX wieku

W 1975 roku, według statystyk WHO, liczba otyłych dzieci w wieku powyżej 5 lat i młodzieży wynosiła 11 mln. W 2016 roku było to aż 124 mln. Do tego około 213 mln dzieci i młodzieży miało nadwagę. Jak kwestia ta wygląda w Polsce? Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości w naszym kraju nadwaga lub otyłość występuje u 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt w wieku przedszkolnym oraz 18,5 proc. chłopców i 14,3 proc. dziewcząt w wieku szkolnym. Natomiast Raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazał, że z nadwagą lub otyłością walczy 32 proc. polskich dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Pod tym względem Polska zajmuje wysokie, 8. miejsce wśród badanych krajów europejskich.

Błędne jest przekonanie wielu rodziców czy starszych pokoleń, że pulchne dziecko to zdrowe dziecko, a wkrótce samo wyrośnie z problemu nadwagi czy otyłości. Eksperci wskazują, że aż 80 proc. otyłych nastolatków będzie w dorosłym życiu borykać się z problemem nadmiernej masy ciała.

Powodu nadwagi i otyłości u dzieci

Problemy z nadmierną masą ciała u dzieci czy młodzieży nie zaczęły się teraz i nie można ich zrzucać jedynie np. na okres pandemii, która dosłownie zamknęła wszystkich w domach. To zjawisko narastające od lat, któremu sprzyja przede wszystkim kształtowanie nieodpowiednich nawyków żywieniowych u dziecka. Chodzi o nieregularne posiłki, częste jedzenie słodyczy i spożywanie słodzonych napoi lub wysoko przetworzonej żywności, co wraz z siedzącym trybem życia sprzyja nadwadze i otyłości wśród najmłodszych.

W ostatnich latach otyłość ta stała się powszechnie występującą, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, chorobą cywilizacyjną. Zmagają się z nią ludzie w różnym wieku, nawet młodzież czy małe dzieci. To alarmujące, zwłaszcza że istnieje wiele negatywnych powikłań otyłości. Prowadzić może ona do problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego, układu kostno-stawowego oraz rzutować na zdrowie psychiczne.

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo