Rozstępy w ciąży – czy można im zaradzić?

Rozstępy postrzegane są przez przyszłe mamy, jako nieodzowna część ciąży i cena za wymarzone macierzyństwo. Coraz rzadziej mówi się o mankamentach urody, a częściej o naturalności i pewności siebie. Kobiety zachęca się do samoakceptacji i dumy z własnego ciała. Trudno nie zgodzić się z tym podejściem. Nieustraszone mamy również rozstępów się nie boją! Jednak czy rzeczywiście blizny po ciąży są nieuniknione? Na to pytanie odpowiadamy w artykule!

Jak powstają rozstępy?

Nasza skóra ulega rozciąganiu i dopasowuje się do ciągłego ruchu. Jednak czasami, gdy uprawiamy intensywne sporty, budujemy mięśnie lub nabieramy wagi, dzieje się to zbyt szybko i włókna kolagenowe w skórze ulegają uszkodzeniu. Najczęściej możemy zaobserwować to w okolicy ud i pośladków. Podczas ciąży brzuch powiększa się, aby pomieścić rozwijające się w organizmie kobiety nowe życie. Proces ten przebiega na tyle szybko, że najczęściej skóra właściwa nie ma szans dopasować się do nowych warunków, w wyniku czego powstają sino-czerwone blizny, nazywane rozstępami.

Czy można pozbyć się rozstępów?

Usuwania rozstępów dokonuje się za pomocą terapii laserowej przeprowadzanej w gabinetach medycyny estetycznej. Zbiegi takie są niezwykle drogie i nie gwarantują całkowitej likwidacji problemu. Niestety, blizny tego typu najczęściej zostają z nami na całe życie, chociaż możliwe jest zmniejszenie ich widoczności. Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie rozstępów jest zapobieganie ich powstaniu. Jest to możliwe, dzięki kompleksowej pielęgnacji prowadzonej sumiennie w trakcie przebiegu ciąży. 

Jak zapobiegać rozstępom? 

Wiemy już, że cudowna maść na rozstępy nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że każda mama skazana jest na „pamiątkowe” blizny. Kremy na rozstępy dla kobiet w ciąży oraz regularne rytuały piękności zapobiegają uszkodzeniu włókien kolagenowych i mogą uchronić Cię przed mankamentami urody. Jakie zabiegi okażą się w tym pomocne?

Delikatne peelingowanie skóry

Elastyczna i zadbana skóra jest lepiej przygotowana na zmiany wynikające z postępującej ciąży. Aby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, wykonuj regularne peelingi z zastosowaniem kosmetyków bezpiecznych dla kobiet ciężarnych. Odpowiednie będą atestowane produkty z naturalnymi składem, np. z drobinkami złuszczającymi z mielonych pestek moreli. Unikaj za to kosmetyków z zawartością kwasów AHA, silnych kwasów owocowych, oraz kwasu salicylowego – substancje te mogą okazać się niebezpieczne dla przyszłej mamy oraz dziecka.

Masaż ciała

Kolejnym skutecznym sposobem na uelastycznienie skóry jest przeprowadzanie regularnych masaży. Dzięki temu włókna kolagenowe mają szanse stać się bardziej podatne na rozciąganie, a przyszła mama może zaznać należytego relaksu. Zabieg należy wykonywać po kąpieli lub w jej trakcie, najlepiej z użyciem specjalnej rękawicy i oliwki dla niemowląt.

Uwaga! Przed włączeniem masażu do codziennych rytuałów, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Zabieg jest niewskazany w przypadku ciąż zagrożonych!

Kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży

Balsam na rozstępy w ciąży to w zasadzie must-have każdej przyszłej mamy. Dzięki doborowi pielęgnujących składników, kosmetyki tego typu doskonale uelastyczniają i wzmacniają skórę. Warto aplikować je w miejscach narażonych na rozstępy przynajmniej 2-3 razy dziennie.

Skąd mieć pewność, że krem na rozstępy w ciąży jest bezpieczny? Wybierając odpowiedni produkt, kieruj się atestami i zaleceniami producentów. Jeśli kosmetyk nie jest polecany ciężarnym, to prawdopodobnie zawiera składniki szkodliwe dla zdrowia mamy i dziecka, albo nigdy nie został zbadany pod tym kątem. Najlepiej zatem, jeśli zdecydujesz się na zakup kremu z odpowiednią informacją na opakowaniu.

Pamiętaj, że dobry stan Twojej skóry zależy również od zdrowiej diety i snu. Nie zapominaj o intensywnym nawadnianiu organizmu, spożywaj dużo witamin i wysypiaj się, a znacząco zmniejszysz szanse na wystąpienie rozstępów w trakcie ciąży!

RodzicielskieInspiracje.PL - Karty pracy, pomoce dydaktyczne do druku, seriale
Logo